Úspory.cz >> Energie >> Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste
Aktuality

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017 Energie Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Neustálý nárůst spotřeby energie potvrdil průzkum agentury Ipsos, který si objednala jedna z největších energetických společností E.ON Energie. Průzkumu se zúčastnilo 1500 pečlivě vybraných zástupců české populace. Z výsledků průzkumu rovněž vyplývá, že Češi myslíš úsporně a energiemi se snaží šetřit.

Mezi nejčastější způsoby patří šetření teplou vodou. Tři pětiny z oslovených účastníků průzkumu dává přednost sprše před koupeli ve vaně. Stejné množství zúčastněných šetří při vytápění bytů a domů tím, že nevytápí celý obytný prostor. Třetina dotázaných zase uvedla, že se doma raději teple oblékne, než aby si přitopili.

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

Nejoblíbenější způsoby, jak Češi šetří energiemi:

Snažím se aktivně šetřit teplou vodou

58 %

Kvůli úsporám energií a vody upřednostňuji

sprchování před koupelí ve vaně

54 %

V zimě nechávám některé části domu či bytu nevytápěné

nebo pouze temperované

42 %

Abych ušetřil/a náklady na energie, jsem ochoten/ochotna

mírně změnit svůj životní styl a návyky

36 %

Vytápím dům či byt na nižší teplotu a raději se více obléknu

32 %

Sleduji platnost nízkého a vysokého tarifu elektřiny a podle toho

zapínám různé spotřebiče v domácnosti

30 %

Abych ušetřil/a náklady na energie, jsem ochoten/ochotna

snášet i drobná nepohodlí

27 %

Zdroj: Průzkum Ipsos

Nejméně však v domácnosti s vyššími příjmy a mladí lidé do třiceti čtyř let. „Průzkum také ukázal, že čím vyšší má domácnost příjem, tím méně se snaží šetřit. Nejméně se chtějí omezovat mladí lidé ve věku od 18 do 34 let. Nejčastěji spoří starší lidé mezi 45 až 65 lety,“ uvedl Vladimír Vácha ze společnosti E.ON.

Nejvíce vzrostla spotřeba elektrické energie

Veškeré snahy spotřeba energie narůstá. Spotřeba elektřiny dokonce narostla u 20 procent českých domácností. „Nárůst spotřeby elektřiny je pravděpodobně dán větším komfortem, který si v současné době lidé dopřávají. Používají sice úspornější spotřebiče, na druhou stranu jich mají doma stále víc,” vyjádřil se k růstu spotřeby elektřiny Kamil Gric ze společnosti E.ON. Spotřeba narostla také v případě plynu, což potvrdilo 16 procent odběratelů. Největší nárůst elektřiny o 31 % pocítilo Zlínsko a plynu o 26 % Královéhradecký kraj.

Některé české domácnosti vyšší náklady na energie vyřešili instalací zařízení pro vlastní výrobu elektřiny. V současné době v České republice vlastní elektřinu vyrábí 5 procent domácností, což je o dvě procenta více než před dvěma lety. K výrobě elektřiny nejčastěji využívají vlastní solární elektrárny.

 

Štítky: energetické úspory | levná elektřina | levný plyn | rady a tipy na úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita
Všechny aktuality