Úspory.cz >> Energie >> Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie
Aktuality

Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

16.01.2017 Energie Ušetřit na energiích je velkým přáním každé domácnosti. V zimních měsících - především letošních, kdy teploty klesají i pod desítky stupňů – je nutnost topit takřka nezbytností a očekávání konečného vyúčtování pro mnoho rodin znamená obavy z vysokých nedoplatků. Kromě toho se také rychleji stmívá a později rozednívá, takže vzrůstají rovněž náklady na osvětlení. V takových případech se hodí každá skutečně účinná rada, jak za energie ušetřit.

Netopte víc, než je nutné

Nejzásadnějším a přitom nejjednodušším bodem je nepřetápět, když to není potřeba. Každý stupeň navíc, o který zvýšíte teplotu v místnosti, zvyšuje náklady o celých 6%. Například při navýšení teploty z 20°C na 25°C je nárůst spotřeby až třetinový. Správná regulace je tedy nutností. Termostatické hlavice a pokojové termostaty jsou v tomto případě ideální a snadno dostupné, nicméně neměly by být v jedné místnosti používány současně, což je, bohužel, velmi častá chyba vlastníků těchto zařízení. Pokud je to i váš případ, je nejlepší otočit všechny hlavice radiátorů naplno a používat k regulaci teploty pouze termostat.

 

Pořiďte si LED žárovky...

Přejít z klasických žárovek na ty s LED technologií by měli zvážit všichni, kteří chtějí opravdu ušetřit. Především v místnostech, kde se svítí delší dobu (například v obývacím či dětském pokoji a kuchyni), je vhodné přejít na tuto úspornou variantu co nejdříve. Kromě toho, že LED žárovky spotřebovávají mnohonásobně méně elektřiny, je jejich životnost takřka dvacetinásobná. V současnosti spadly jejich ceny z předešlých několika tisíc i na několik stovek a seženete je v každém velkém obchodním řetězci.

 

… a nebo chytré zásuvky

Chytré zásuvky jsou vhodnou variantou pro ty, kteří chtějí na elektřině ušetřit opravdu maximálně. Pohotovostní režimy přístrojů jako je televize nebo DVD a Blu-ray přehrávače odebírají energii i když jsou “vypnuté”, aby reagovaly na dálkové ovladače nebo zobrazovaly hodiny. S chytrými zásuvkami odpadá nutnost neustále odpojovat kabely - jsou ovládány pomocí mobilní aplikace. Zásuvku tak můžete na dálku zcela vypnout, nastavit pravidelný režim provozu nebo třeba nastavit maximální spotřebu pro každý spotřebič. Využívání elektřiny tak budete mít skutečně plně ve své moci.

Chytří lidé také za energie nepřeplácejí. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

POROVNAT CENY ENERGIÍ

Kupte si kvalitní rychlovarnou konvici

Moderní kuchyně bez plynu jsou většinou standardně vybavovány sporáky s indukčními deskami, které výrazně šetří dobu potřebnou k varu vody. Pokud máte zavedený plyn a vaříte na něm, stále se jedná o poměrně levnou variantu, neboť ceny za plyn dlouhodobě klesají. Pokud potřebujete přivést k varu vodu, rozhodně sáhněte po rychlovarné konvici. Voda je k varu přivedena velmi rychle (název „rychlovarná“ je dostatečně výmluvný) a vroucí vodu lze poté přelít do hrnce a pokračovat v udržování varu. Při každodenním vaření lze tímto způsobem ušetřit i pětinu nákladů na vaření.

 

Větrejte tak, aby to mělo smysl

Neustále opakované a propírané heslo „větrejte správně“ je bohužel neustále přehlíženo. Přitom vám může pomoci snížit náklady za vytápění i o polovinu! Zapomeňte na otevřené ventilačky a pootevřená okna „aby tu byl čerstvý vzduch“. Pokud chcete větrat, otevřete na několik minut všechna okna v bytě a neotáčejte termoregulačními ventily. Díky tomuto způsobu větrání se neochladí zdi, vzduch se do bytu dostane okamžitě a okna jsou otevřena krátce, takže není potřeba upravovat teplotu. Je to banalita a ušetří vám peníze – nikdy nevětrejte jiným způsobem.

 

Štítky: energie | levná elektřina | rady a tipy na úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

03.10.2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19