Úspory.cz >> Energie >> Jak správně větrat v zimním období
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak správně větrat v zimním období

07.12.2016 Energie Větrat – a především v zimě – je velmi důležité pro správné fungování našeho organismu. Právě v tomto ročním období trávíme doma, v teple, více času než po zbytek roku a čerstvý vzduch je obrazně řečeno nedostatkovým zbožím.

Nežijte v plynové komoře

Pocit vydýchaného vzduchu nás provází v zimních měsících zřejmě denně. Tento diskomfort vzniká důsledkem vysoké koncentrace oxidu uhličitého, jenž má pak za následek bolest hlavy, únavu a může zapříčinit rovněž změny chování vedoucí k depresi. Nepodceňujte tuto skutečnost, protože v běžně velké místnosti zvýší oxid uhličitý na kritickou hranici dvě osoby za pouhou hodinu a půl! Je tedy vhodné větrat třikrát až pětkrát denně.

Jak větrat, aby to mělo smysl

Otevřít ventilačky a hotovo. Přesně takto větrají v zimních měsících více než dvě třetiny obyvatel ČR. Pravdou je, že přesně tento druh větrání nemá vůbec žádný smysl. Nejen že nedochází k cirkulaci vzduchu skrze místnost, ale zároveň se tvoří velké tepelné ztráty, jelikož topení je umístěno pod okny. Takto horký vzduch stoupa nahoru a je okamžitě vysán ven.

Platíte za energie stále víc? Zkuste změnit dodavatele.
Porovneste si ceny jednotlivých dodavatelů zde.

Správné větrání lze shrnout do tří krátkých, snadno zapamatovatelných bodů:

1) Okna otevírejte dokořán

2) Větrejte krátce

3) Větrejte často

Tyto tři body zaručují, že vyvětráte účinně – rychle vyměníte vzduch v místnosti, aniž by došlo k tepelným ztrátám, takže nemusíte vypínat topení. Teplota uvnitř se rychle vrátí do normálu.

Pozor na plísně

Nejčastěji větrejte v kuchyni a koupelně. Právě v těchto místnostech je nevyšší koncentrace vlhkosti, která může zapříčinit nepříjemné plísně. Ty ostatně může zapříčinit i dlouhodobé větrání, kdy se ochladí zdi a plísně se mohou začít objevovat v rozích a mezi spárami. Zcela vypustit byste měli techniku mikrovětrání u plastových oken, které zvyšuje koncentraci vody a tím pádem i příznivé prostředí pro plísně.

Štítky: bydlení | energie | rady a tipy na úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita
Všechny aktuality