Úspory.cz >> Energie >> Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie
Aktuality

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018 Energie Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Co se týče energií, lze Čechy považovat za velmi loajální zákazníky. Více než polovina českých domácností je více než 15 let věrná jednomu dodavateli energií. Změnu nikdy neplánovali, a v blízké budoucnosti ani neplánují. Nejčastěji se jedná o klienty velkých dodavatelů, jako je ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika. Společně zajišťují dodávky energií téměř 60 procentům všech domácností.

Změnu dodavatele zvažuje 20 % domácností

Z výsledků průzkumu vyplývá, že o změně uvažuje nejméně pětina českých domácností. Nejčastějším důvodem je nespokojenost s cenami energií. Zpravidla se jedná o ty, kteří změnu dodavatele alespoň jednou absolvovali a nevadí jim svůj krok opakovat.

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

„Největší ochotu změnit dodavatele vyjadřují ti spotřebitelé, kteří při předchozí změně využili služeb internetových srovnávačů. Většinou jsou to lidé v produktivním věku, kteří jsou schopní si sami aktivně vyhledat výhodnější nabídku – využívají internetové srovnávače nebo se zapojí do aukce dodavatelů energií,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace d´Test.

Nejméně ochoty ke změně projevují domácnosti, které energie od jednoho dodavatele odebírají více let. Podobně jsou na tom také lidé, kteří mají špatné zkušenosti s podomním prodejem a změny se jednoduše obávají. Prostě už se nechtějí znovu spálit, a tak raději setrvávají u stejného, byť dražšího, dodavatele.

Demotivující je také nepřehledná nabídka. Dodavatelů energií je velké množství, a lidé se špatně orientují. Netuší, jak správně si vybrat, a bojí se “háčků”, které mohou na první pohled výhodné nabídky ukrývat. Samozřejmě se najdou i lidé, kteří o změnu prostě nemají zájem, protože se tím vůbec nechtějí zabývat.

Podomní prodej zůstává nedůvěryhodný

Většina domácností dodavatele energie mění na základě vlastního popudu. Jsou schopné porovnat si více společností a vyhledat si tu nejvýhodnější. Zejména mladší generace při hledání často využívají stále populárnější internetové srovnávače. V této věkové generaci podomní prodejci nemají šanci, to však neplatí u starší generace.

Podomní prodejci a jejich praktiky bohužel nevymizeli a zaměřují se především na seniory. 94 procent jejich zákazníků je starší 55 let. Stále platí doporučení s podomními prodejci nevyjednávat vůbec. Nebojí se lhát a seniorů podstrkovat k podpisu úplně jiné dokumenty, než jim tvrdí. „Mému 83-letému sousedovi byla podstrčena smlouva na jiného dodavatele na dobu určitou – dva roky, s tím, že podepisuje doklad, že nic nechce měnit. Jiný dodavatel byl samozřejmě dražší než ten stávající,“ vypráví nepříjemnou zkušenost jeden z respondentů průzkumu.

 

Informace jsme získali z výsledků průzkumu největší české spotřebitelské organizace d'Test, který proběhl letos v únoru.

 

Štítky: ceny elektřiny | ceny plynu | energie |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

03.10.2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10.04.2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19