Úspory.cz >> Energie >> Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017 Energie Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Česká republika nepatří mezi země, které by příliš vysoké letní teploty trápily často. Přesto je během letních měsíců tu a tam pocítíme na vlastní kůži i v našem teplotním pásmu. Sedíme doma a oblečení bychom mohli doslova ždímat. V tyto dny je nouze o ventilátory a lidé marně přemýšlí, jak se ochladit. Kromě ventilátoru nabízí řešení klimatizace. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, a která z nich je vhodnější pro domácí použití?

V hlavní roli cena

Mezi klimatizačními jednotkami a ventilátory zeje ohromná propast. Zatímco ventilátory se dají sehnat od pár set korun s ohledem na jejich velikost a výkon, klimatizace rozvedená v bytě či domě vychází na desítky tisíc korun. Nemluvě o náročnosti instalace - ventilátor postavíte, kam se vám zlíbí, o instalaci klimatizace se musí postarat odborná firma.

Seznamte se s náklady na provoz

Pořizovací cenou to pouze začíná. Provoz ventilátoru i klimatizace rovněž něco stojí. Vyšší energetická náročnost je spojená s provozem klimatizace. To je však logické, vezmeme-li v potaz účinnost, která je v případě klimatizace mnohonásobně vyšší. Místnosti ochladí daleko rychleji a zároveň udrží nastavenou teplotu.

Neplaťte více než musíte! Pomůžeme Vám najít nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu.

Chci ušetřit

Klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu

Ventilátor nevyžaduje žádnou speciální údržbu na rozdíl od klimatizace. Tu je nutné pravidelně čistit alespoň jednou do roka. Klimatizace v bytě, který se nachází v prašnějším prostředí, bude pravděpodobné nutné čistit častěji. Po určitě době je nutné filtry vyměnit.

Pozor na hluk

Při výběru ventilátoru či klimatizace se zaměřte také na hluk, který vydává. Některá zařízení jsou opravdu hlučná a pro domácí použití nevhodná. Všeobecně platí, že tišší jsou ventilátory.

Škodí klimatizace zdraví?

Jedním z ožehavých témat, které úmyslné chlazení místností v létě vyvolává, je otázka vlivu na zdraví. Ventilátory jsou v tomto směru šetrnější, jelikož nedochází k podchlazení místnosti a tělo si tak zachovává potřebné adaptační mechanismy. Ovšem, a jen pokud ventilátor není namířený například na ucho, kdy může vyvolat zánět spojivek či středního ucha. Špatně nastavená klimatizace bývá příčinou angín a viróz způsobených teplotními šoky.

Nelze jednoznačně říci, zda je lepší ventilátor nebo klimatizace. Hodně záleží na finančních možnostech. Většina lidí si vystačí s levnějším řešením, které nabízí ventilátor. Je levnější na pořízení i na provoz a lze jej libovolně přenášet z místnosti do místnosti tam, kde je zrovna potřeba. V potaz bychom měli brát nejen pocity, ale také zdraví. Organismus časté přechody z chladnějšího do horkého prostředí nesnáší dobře. Vysoké teploty k létu prostě patří a čím více si na něj zvykneme, tím lépe pro nás a naše zdraví.

 

Štítky: energie | klimatizace | rady a tipy na úspory | rady pro klimatizaci |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021

Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita
Všechny aktuality