Úspory.cz >> Energie >> Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?
Aktuality

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017 Energie Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Česká republika nepatří mezi země, které by příliš vysoké letní teploty trápily často. Přesto je během letních měsíců tu a tam pocítíme na vlastní kůži i v našem teplotním pásmu. Sedíme doma a oblečení bychom mohli doslova ždímat. V tyto dny je nouze o ventilátory a lidé marně přemýšlí, jak se ochladit. Kromě ventilátoru nabízí řešení klimatizace. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, a která z nich je vhodnější pro domácí použití?

V hlavní roli cena

Mezi klimatizačními jednotkami a ventilátory zeje ohromná propast. Zatímco ventilátory se dají sehnat od pár set korun s ohledem na jejich velikost a výkon, klimatizace rozvedená v bytě či domě vychází na desítky tisíc korun. Nemluvě o náročnosti instalace - ventilátor postavíte, kam se vám zlíbí, o instalaci klimatizace se musí postarat odborná firma.

Seznamte se s náklady na provoz

Pořizovací cenou to pouze začíná. Provoz ventilátoru i klimatizace rovněž něco stojí. Vyšší energetická náročnost je spojená s provozem klimatizace. To je však logické, vezmeme-li v potaz účinnost, která je v případě klimatizace mnohonásobně vyšší. Místnosti ochladí daleko rychleji a zároveň udrží nastavenou teplotu.

Neplaťte více než musíte! Pomůžeme Vám najít nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu.

Chci ušetřit

Klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu

Ventilátor nevyžaduje žádnou speciální údržbu na rozdíl od klimatizace. Tu je nutné pravidelně čistit alespoň jednou do roka. Klimatizace v bytě, který se nachází v prašnějším prostředí, bude pravděpodobné nutné čistit častěji. Po určitě době je nutné filtry vyměnit.

Pozor na hluk

Při výběru ventilátoru či klimatizace se zaměřte také na hluk, který vydává. Některá zařízení jsou opravdu hlučná a pro domácí použití nevhodná. Všeobecně platí, že tišší jsou ventilátory.

Škodí klimatizace zdraví?

Jedním z ožehavých témat, které úmyslné chlazení místností v létě vyvolává, je otázka vlivu na zdraví. Ventilátory jsou v tomto směru šetrnější, jelikož nedochází k podchlazení místnosti a tělo si tak zachovává potřebné adaptační mechanismy. Ovšem, a jen pokud ventilátor není namířený například na ucho, kdy může vyvolat zánět spojivek či středního ucha. Špatně nastavená klimatizace bývá příčinou angín a viróz způsobených teplotními šoky.

Nelze jednoznačně říci, zda je lepší ventilátor nebo klimatizace. Hodně záleží na finančních možnostech. Většina lidí si vystačí s levnějším řešením, které nabízí ventilátor. Je levnější na pořízení i na provoz a lze jej libovolně přenášet z místnosti do místnosti tam, kde je zrovna potřeba. V potaz bychom měli brát nejen pocity, ale také zdraví. Organismus časté přechody z chladnějšího do horkého prostředí nesnáší dobře. Vysoké teploty k létu prostě patří a čím více si na něj zvykneme, tím lépe pro nás a naše zdraví.

 

Štítky: energie | klimatizace | rady a tipy na úspory | rady pro klimatizaci |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

03.10.2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10.04.2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19