Úspory.cz >> Energie >> Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?
Aktuality

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10.04.2017 Energie Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

„Kotlíkové dotace jsou revolučním dotačním projektem, který se nám podařilo nejen vymyslet, ale i vydupat ze země. S Evropskou komisí jsme hledali a nakonec i našli způsob, jak z evropských peněz přímo podpořit domácnosti, což z evropských dotačních programů běžně nejde. Výměna starých kotlů za nové a ekologičtější je přínosem pro nás pro všechny, protože právě lokální topeniště se zásadním způsobem podílejí na znečištěném ovzduší ,“ uvedl Richard Brabec, ministr životního prostředí.

 

Uvolněné prostředky by měly umožnit výměnu nejméně dalších 35 000 starých kotlů. Pro žadatele máme hned několik změn a jsou mezi nimi i dobré zprávy. Podmínky jsou méně přísné. Noví žadatelé již nemusí realizovat mikroenergetická opatření a poptávat služby energetického specialisty. Pro žadatele to tak bude jednodušší, levnější a změna ušetří v rozpočtu alespoň 500 miliónů korun. Tyto peníze budou použity na další dotace a umožní tak výměnu dalších starých kotlů.

Stát podpoří výměnu starého kotle až do 80 %

Nově byly zavedené stropy státní dotace pro různé technologie. Dotaci nelze získat na uhelné kotle, čímž ministerstvo životního prostředí zahájilo plánovaný odklon od uhlí. Nejnižší dotaci ve výši 75 % lze získat na kombinované kotle a nejvyšších 80 % na kotle na biomasu a tepelná čerpadla.

 

Přehled nových dotačních limitů:

Typ nového zdroje

max. % podpory

Podpora (max. limit dotace v Kč)

Ostatní oblasti

Prioritní oblasti

Kotle na biomasu se samočinnou dodávkou (peletové kotle)

80 %

120 000

127 500

Tepelná čerpadla

80 %

120 000

127 500

Kotle na biomasu s ruční dodávkou

80 %

100 000

107 500

Plynové kondenzační kotle

75 %

95 000

102 500

Kombinované kotle na uhlí a biomasu

75 %

75 000

82 500

 

„Nově nebudeme podporovat kotle čistě na uhlí, ale pouze automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu. Zájem o čistě uhelné kotle byl totiž v první výzvě minimální, tyto kotle tvořily pouhých 12 % ze všech podaných žádostí,“ vysvětlil Richard Brabec.

Mezi kraje bude rozděleno 3,4 miliardy korun

Ministerstvo životního prostředí mezi jednotlivé kraje rozdělí celkem 3,4 miliardy korun, které kraje následně přerozdělí mezi občany. Tímto způsobem mají české domácnosti šanci získat finanční podporu na nový kotel (viz tabulka). V oblastech, kde je ovzduší silně znečištěno, mají občané nárok na speciální bonus ve výši 7 500 Kč.

 

Podmínky pro žádost stanovují kraje zvlášť, proto se mohou lehce lišit. Stát stanovil pouze část povinných podmínek, které jsou kraje povinné dodržet. „Se všemi kraji budeme ještě jednat o využití možnosti podávat žádosti elektronicky a zároveň budeme usilovat o to, aby kraje lidem umožnily předfinancování kotlů nebo proplacení neuhrazených faktur od dodavatele, což by zásadně usnadnilo financování výměn občanům, kteří nemají na nový kotel našetřené prostředky. Systém těchto plateb již v první výzvě aplikoval například Královehradecký kraj a velice se osvědčil,“ doplnil Richard Brabec.

Ruku v ruce s Novou zelenou úsporám

Nová zelená úsporám je další státní projekt podporující úsporná energetická opatření, jako je výměna oken či zateplení domu. V případě, že se vlastník nemovitosti rozhodne nejen pro výměnu kotle, ale pro výměnu oken a zateplení stropu či celého domu, obdrží další bonus ve výši 20 000 až 40 000 Kč.

„Získání bonusu za zateplení je možné prakticky kdykoliv, až do konce trvání programu Nová zelená úsporám. Žadatel si může požádat letos na kraji o dotaci na kotel, a třeba na jaře příštího roku požádá na SFŽP ČR o dotaci na zateplení, po realizaci opatření mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak bonus za výměnu kotle,” sdělil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

02.04.2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13.11.2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

03.10.2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15.06.2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19