Úspory.cz >> Hypotéky >> Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023 Hypotéky Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Ačkoliv v polovině roku 2023 objem sjednaných hypoték mírně vzrostl, v meziročním srovnání s lety 2022 a 2021 jde stále o výrazný pokles a to až o 71,1 % (červen 2023 versus červen 2021). K oživení zájmu by měly přispět o trochu nižší úroky hypoték a změny podmínek hypoték. Povedlo se?

Jak se aktuálně pohybují úrokové sazby hypoték

Úrokové sazby hypoték konečně začaly klesat, byť jen lehce. Úrok pod 6 % při fixaci na 3 roky a déle nabízejí například UniCredit Bank a Komerční banka. Nad 6 % se dál drží MONETA Money Bank, Česká spořitelna, Raiffeisenbank, ČSOB a nejdražší je aktuálně mBank se sazbou 8,64 %.

Úrokové sazby na příkladu hypotéky 3 000 000 Kč s fixací na 3 roky a dobou splácení 30 let:

Banka

Produkt

Úroková sazba

Komerční banka

Hypotéka Komerční banky

5,49 %

UniCredit Bank

Hypotéka účelová

5,79 %

Česká spořitelna

Hypotéka pro budoucnost

6,24 %

Raiffeisenbank

Hypotéka na bydlení

6,09 %

Hypoteční banka

Hypotéka na bydlení 

6,09 %

MONETA Money Bank

Hypotéka 

6,29 %

ČSOB

Hypotéka ČSOB

6,39 %

mBank

mHypotéka Light

8,64 %

Zdroj: Srovnejto.cz (ke dni 14. 9. 2023)

Podmínky hypoték se v roce 2023 zmírnily

Ještě nedávno se při posuzování bonity žadatele hodnotily tři ukazatele - LTV, DTI a DSTI. Třetí ukazatel DSTI neboli procentní vyjádření podílu ročních průměrných výdajů žadatele, jež vyplývají z jeho celkového zadlužení na jeho ročním čistém příjmu, v letošním roce ČNB zrušila.

Jednodušeji řečeno, žadatel směl na splátku hypotéky vydávat pouze určitou část svého měsíčního čistého příjmu. Výše splátky nesměla přesáhnout 50 % měsíčních čistých příjmů u žadatelů do 36 let a 45 % u žadatelů nad touto věkovou hranicí. To už letos neplatí, byť ČNB dál doporučuje dodržovat DSTI na 40 %. Některé banky ale tuto hranicí posunuly a to až na 70 % (Hypoteční banka).

Méně příznivě už zní chystaná změna, která se týká předčasného splácení úvěru na bydlení. To v tento moment není sankcionováno. Pokud však projde novela spotřebitelského zákona, mělo by se předčasné splácení hypotéky od příštího roku prodražit.

Jak se budou hypotéky vyvíjet v příštích měsících

Aktuálně je velice těžké predikovat, zda v posledním čtvrtletí letošního roku dojde k výrazným změnám úrokových sazeb u hypoték. Hypoteční odborníci významnější pokles neočekávají, dokud ČNB nesníží základní úrokovou sazbu ze současných 7 %. Tato sazba se drží už od loňského června, což je nejdelší období beze změny do roku 2017.

Podle některých analytiků ke snižování základní sazby ČNB přistoupí na přelomu roku 2023 a 2024. A to pouze tehdy, pokud se stávající ekonomická situace v České republice zlepší a inflace dlouhodobě klesne pod 10 %. V takovém případě by mohly na začátku roku 2024 začít klesat i úrokové sazby hypoték.

Hodnocení článku:

Podobné články

S refinancováním půjčky začněte co nejdříve

12.12.2023

Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita
Všechny aktuality