Úspory.cz >> Hypotéky >> Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018 Hypotéky Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Česká národní banka důvody svých kroků k omezování hypoték říká zcela jasně. Podle ní může poskytování hypoték bez jasných a přísných podmínek vést k realitní bublině. To platí zejména v případě nabízení hypoték domácnostem s nižšími příjmy, které z relativní rovnováhy vyvede i menší nárůst úrokové sazby. Už nyní je pro ně splácení drahé hypotéky dost náročné.

K důležitému jednání bankovní rady ČNB došlo v průběhu května. "Bankovní rada bude o případných úpravách svého doporučení k řízení rizik spojených s poskytování retailových úvěrů zajištěných nemovitostmi teprve jednat. S výsledky seznámíme veřejnost v nové Zprávě o finanční stabilitě, kterou zveřejníme 12. června," uvedla Denisa Všetičková z tiskového dodělení ČNB.

 

Slovensko příjmové stropy už zavedlo

Slovenská národní banka je o krok napřed. Z obavy před již zmíněnou realitní bublinu rovněž učinila změny, které ji mají zabránit. Také zájemci o koupi nemovitosti na Slovensku mají největší šanci získat hypotéku do výše 80 % LTV a nejvíce mohou obdržet 90 % LTV. Příjmové stropy už schválila s platností od 1. července letošního roku.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Půjde o příjmový parametr DTI, podle kterého dluh žadatele nesmí být vyšší než osminásobek jeho čistého ročního příjmu. Přísnější budou také nároky na bonitu klienta. Aby zájemce měl vůbec šanci hypotéku získat, musí mu po uhrazení měsíční splátky a životního minimu zůstat nejméně 20 % z čistého měsíčního příjmu. Výjimku obdrží pouze mladí lidé do 35 let. Jejich zadlužení bude tolerováno až do výše devítinásobku čistého ročního příjmu.

ČNB se zřejmě jednáním slovenské banky nehodlá inspirovat. "Národní banku Slovenska a její opatření samozřejmě sledujeme a dá se říci, že se i vzájemně inspirujeme. Dosud jsme od nich 'neopisovali' a ani se k tomu nechystáme. Náš úkol je udržovat vedle cenové stability stabilitu finančního sektoru, potažmo makroekonomickou stabilitu," zdůraznila Denisa Všetičková, podle níž jsou jakékoliv daňové úlevy pro mladé záležitostí vlády, případně ministerstva financí.

 

Mladí lidé v Česku si jen tak vlastní bydlení nepořídí

ČNB výjimky pro mladé v plánu nemá. Naopak se snaží o větší regulaci. ČNB se snaží zavést příjmový strop, který by nedovolovat vyšší zadlužení než osminásobek ročního platu. V potaz by byl bráno také celkové zadlužení, přičemž měsíční splátka všech dluhů by nesměla překročit 40 % měsíčního příjmu. Podle odborníků na takové zpřísnění nejsou Češi ještě připraveni.

"ČNB by měla ještě s dalším zpřísněním vyčkat, protože už dosavadní zpřísnění zafungovala. Zavedení příjmových ukazatelů by mladým lidem ve velkých městech znemožnilo koupit si vlastní bydlení, protože si nestačili při současných nájmech našetřit. Debata o tom v Česku pořádně ještě nezačala," vysvětluje Libor Ostatek z makléřské společnosti Golem Finance.

Štítky: bydlení | hypotéka | vlastní bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023

Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12.02.2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita
Všechny aktuality