Úspory.cz >> Hypotéky >> Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou
Aktuality

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018 Hypotéky Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Když Česká národní banka něco doporučí, v podstatě to znamená nařízení. V uplynulých dvou letech zasáhla do maximální výše poskytovaných hypoték. Od loňského roku české banky na “doporučení ČNB” nabízí nejvýše 90% hypotéky a to ještě v omezeném počtu.

 

Pro spousty zájemců toto rozhodnutí znamenalo definitivní konec snění o vlastním bydlení. Při dnešních cenách nemovitostí je pro běžnou českou domácnost téměř nemožné vytvořit dostatečné úspory, aby mohli použít požadovaných cca 20 % na hypotéku.

Největším problém je požadavek na vlastní zdroje

ČNB to však nestačí. Podle nového doporučení je třeba mnohem více sledovat platební morálku žadatelů, aby se v budoucnosti co nejvíce zamezilo případným problémům s nesplácením hypotečních úvěrů. Toto doporučení se nejvíce dotkne žadatelů o hypotéku ve výši 80 % až 90 % LTV.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

“ČNB chce, aby banky více zohledňovaly celkové zadlužení žadatele vzhledem k jeho ročnímu příjmu, tedy ukazatel DTI. A také poměr veškerých závazků, které platí měsíčně, vůči jeho měsíčnímu příjmu, což je ukazatel DSTI. Jako rizikové centrální banka přitom zmiňovala hypotéky vyšší než osminásobek ročního příjmu žadatele a dále pak, když měsíční splátka všech závazků přesáhne 40 procent jeho čistého měsíčního příjmu. Zpřísňování podmínek se tedy týká hlavně zmíněných úvěrů nad 80 procent zástavní hodnoty,” uvedl Vladimír Weiss, finanční poradce ve společnosti Partners Financial Services.

 

Podle odborníků je největším problém požadavek ČNB na vlastní zdroje. Nejlepší úrokové sazby jsou nabízeny u hypoték do 80 % LTV. To znamená, že žadatelé o hypotéku nad 80 % LTV dostanou nejen horší sazby, ale “někde” musí sehnat dalších 20 % na uhrazení kupní ceny a 4 % na zaplacení daně z nabytí nemovitosti. Je přitom logické, že lidé žádající o vyšší hypotéky jsou na tom s úsporami výrazně hůře, než lidé žádající o hypoték do 80 %.

Nárok na žadatele jsou stejné, banky jsou však důslednější

Při žádosti o hypotéku na žadatele nečekají žádné nové podmínky či pravidla. Jediné, co se změnilo, je důslednost bank při prověřování jejich bonity. Úspěšný nemusí být ani žadatel, jehož příjmy patří k nadprůměrným. Zásadní roli totiž hrají další závazky a výdaje.

 

“Snaha získat hypotéku se může ale i nadprůměrně vydělávajícím klientům zkomplikovat tím, že už mají kontokorent, kreditní kartu či spotřebitelský úvěr. Při výpočtu jejich bonity to bance nemusí tak dobře vycházet či jí to nemusí vycházet vůbec. Větší důslednost bank hodně souvisí se zákonem o spotřebitelském úvěru, který bankám nařizuje, aby více zkoumaly příjmy klienta. To je důvod, proč v létě 2016 vymizely hypotéky bez prokazování příjmů,” upozorňuje Vladimír Weiss.

 

Bankám už dávno nestačí pouze potvrzení o příjmy. Do žádosti o hypotéku se vyplňují také výdaje na bydlení, chod domácnost a další závazky typu kontokorent, kreditní karty, další půjčky apod. Daleko více se také zkoumají příjmy z podnikaní. Mít slušný příjem dnes už nestačí.

 

Štítky: hypotéka | půjčka na bydlení | srovnání hypoték | vlastní bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12.02.2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16.01.2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita
Všechny aktuality