Úspory.cz >> Hypotéky >> Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018 Hypotéky Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

O státní půjčku na bydlení projevily zájem stovky mladých Čechů. Hlavním lákadlem je nízká úroková sazba, která aktuálně činí 1,12 %. Státní nabídka se však nevyhnula ani vlně kritiky. Kritikům se nelíbí maximální výše půjčky na bydlení, která z ní činí omezenou nabídku pro zájemce žijící mimo velká města. Ve větších městech si totiž za podobnou půjčku lidé “koupí nejvýše dětský pokojíček”.

 

„Ty podmínky cílí spíše na ty menší a střední města. Troufnu si odhadnout, že nejvíce žádostí přichází právě z venkova a menších měst,“ uvedla Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj.

 

Pro letošní rok vláda vyčlenila částku ve výši 650 milionů korun s tím, že existuje možnost jejího navýšení na jednu miliardu. Dle vývoje k tomu pravděpodobně dojde. Od 15. srpna, kdy byl program spuštěn, až do 30. srpná přijala vláda žádosti o půjčky o celkovém objemu 437 milionů korun.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Na stavbu domu stát půjčí maximálně 2 miliony korun

O půjčku na bydlení nemůže žádat kdokoliv. Je třeba dodržet podmínky spojené se státní půjčkou určenou pouze pro mladé lidi ve věku do 36 let. Maximální výše půjčky na bydlení se liší podle účelu. Na rekonstrukci stát poskytne nejvýše 300 tisíc korun, na koupi 1,2 milionů korun a 2 miliony na stavbu rodinného domu.

 

Bez vlastních úspor to ale nepůjde také. Nutný je odhad hodnoty nemovitosti pověřeným odhadcem, kterého si žadatel může vybrat sám. Stát úspěšným zájemcům uhradí formou půjčky maximálně 80 % skutečných nákladů na koupi nebo stavbu nemovitosti včetně koupě pozemku. Doba splatnosti půjčky se pohybuje do 20 let, ve výjimečných případech až do 25 let.

Nízká úroková sazba láká je hlavní výhodou

Zájem o půjčku je hlavně kvůli nízké úrokové sazbě. Aktuálně se úroková sazba u běžných hypoték pohybuje okolo 2,51 %. Státní půjčky na bydlení pro mladé nabízí nejnižší možnou úrokovou sazbu, která se stanovuje na základě referenční sazby. Nejméně však může činit 1 %.

 

V srpnu byla půjčka nabízena s úrokem pouhých 1,12 %. Je sice pravděpodobné, že referenční sazba do budoucna poroste, nikdy však nebude vyšší než u klasických hypoték. Úroková sazba se v průběhu splatnosti půjčky může změnit každých 5 let v rámci konce fixační lhůty. Opět ale půjde o základní referenční sazbu Evropské unie pro Českou republiku.

Půjčky pro bezdětné manžele bez i nesezdané páry

O půjčku mohou žádat sezdané i nesezdané páry. U nesezdaných párů je základní podmínkou péče o jedno a více dětí ve věku do 15 let. Manželé mohou o státní půjčku na bydlení žádat i v případě, že děti nemají. Překážkou není ani rozchod. O půjčku může zažádat jeden z partnerů, kterému byly po rozchodu svěřeny děti do péče. Věkovou podmínku 36 let musí splnit pouze jeden z partnerů/manželů.

 

Ke schválení žádosti je nutné prozkoumání bonity žadatelů. Fond tedy bude, stejně jako každý jiný poskytovatel půjček na bydlení, posuzovat výši příjmu. Kompletní žádost o půjčku musí obsahovat doklady prokazující pravidelný příjem. Nutné však nebude životní pojištění, pojištění úvěru, pojištění schopnosti splácet apod. Jedinou podmínkou je sjednání pojištění nemovitosti proti přírodním živlům.

 

Zaujala vás nabídka od státu? Žádost lze podat osobně, klasickou poštou nebo datovou schránkou (ne však elektronicky) na pracovištích fondu, které se nachází na Praze 2 (Vinohradská 46) a v Olomouci (Dolní náměstí 9).

 

Štítky: hypotéka | půjčka na bydlení | vlastní bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

S refinancováním půjčky začněte co nejdříve

12.12.2023

Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023

Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita
Všechny aktuality