Úspory.cz >> Hypotéky >> Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019 Hypotéky Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

V posledních letech zavedla Česká národní banka řadu opatření, které vedly ke zpřísnění podmínek a ztížení získání hypotéky. Na hypotéku dnes nedosáhne jen tak někdo a na hypotečním trhu je to znát. Letošní leden byl dokonce o 30 % procent slabší, co se týče zájmu o hypotéky. Tato čísla potvrzuje Hypoteční banka a mBank, Air Bank uvádí propad o 15 %. Na druhou stranu narůstá objem poskytnutých hypoték, což je logické. S ohledem na vyšší ceny nemovitostí jsou zájemci nuceni žádat o vyšší částky.

Přísnější podmínky se dotkly až 20 % zájemců

Zájem o hypotéky ale ovlivnila už samotná předzvěst zavedení přísných pravidel před říjnem 2018. O tom, že se podmínky získání hypoték zpřísní, byli Češi informováni dopředu. Hodně zájemců se tak rozhodlo hypotéku vyřídit, dokud to bude snadné. Ještě v první polovině roku 2018 tak hypotéky trhaly jeden rekord za druhým. I to je důvod, proč je rozdíl nyní tak výrazný.

 

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Ve skutečnosti se přísnější podmínky dotkly zhruba 20 % zájemců, kteří nyní mají mizivou šanci hypotéku získat. Například Moneta Money Bank hovoří o 10 % zájemců, kterým nebyla hypotéka schválena vůbec nebo v původní požadované výši. „Pro část těchto klientů jsme ale našli řešení, například ve formě dodatečných zdrojů, přistoupením spolužadatele či nalezením levnější nemovitosti. Zájemci tedy spolu s námi primárně hledají a nacházejí řešení situace, než aby ztratili možnost získat hypotéku,“ popisuje Tomáš Kostrhoun, senior manažer úvěrových produktů.

Řešením je spolužadatel nebo další zástava

Banky vychází žadatelům vstříc a je-li to alespoň trochu možné, snaží se společnými silami najít ideální řešení. Jedním z nich je spolužadatelství, kdy o hypotéku žádá více žadatelů (např. rodiče žadatele) To se týká zejména těch žadatelů, kteří mají vlastní zdroje (nejméně 20 % LTV a 4 % na uhrazení daně z nabytí nemovitosti), ale v získání hypotéky jim brání nižší příjmy nevyhovující ukazatelům zadluženosti DTI a DTSI. 

 

Druhým největším problémem je nedostatek vlastních financí. Mít našetřeno nejméně 24 % při dnešních cenách nemovitostí je pro řadu lidí téměř nemožné. „Pokud chcete koupit v Praze či Brně byt za 5 milionů korun, měli byste mít v ideálním případě z vlastních zdrojů alespoň 1,2 milionu korun. Podle mého názoru je právě toto největším omezením,“ upozorňuje Vladimír Weiss, finanční poradce ze společnosti Partners. 

 

Jako řešení se nabízí najít si levnější nemovitost nebo přidat druhou nemovitost od zástavy. Hodně rodičů se nebojí svým dětem pomoci, že svůj byt či dům nabídnou jak další zástavu, aby získali finance na svůj vlastní byt.

Bonita neboli úvěruschopnost hraje hlavní roli

Při žádosti o hypotéky nestačí mít pouze odpovídající příjem. Zásadní roli hrají také výdaje. A právě porovnání příjmů a výdajů žadatele či spolužadatelů je označováno jako bonita. Pro poskytovatele hypotéky je zásadní vědět, jak je na tom zájemce finančně teď i do budoucna.

 

Banku zajímají veškeré příjmy i pravidelné výdaje. Roli tak hrají výdaje na bydlení, na jídlo, na další úvěrové produkty i počet dětí. Zejména děti ovlivňují výdaje domácnosti a to po dlouhou dobu. Důležitý je tak věk žadatele, protože hypotéka by měla být splacena nejdéle do 70 let. Získat hypotéku ve věku od 35 let a výše už může představovat velký problém.

 

Banky posuzují další skutečnosti jako platební historii a bankovní historii a navíc má každá banka svá vlastní pravidla. „Každá banka má svou vlastní ‚kuchařku‘, podle které posuzuje, zda klientovi hypotéku poskytne. Některá kritéria ale nejsou veřejná. A to proto, aby jim klienti nepřizpůsobovali informace ve své žádosti,“ dodává Jana Karasová, tisková mluvčí Air Bank.

Průběh hypotéky od žádosti až po vyplacení peněz

Prvním krokem k získání peněz na vlastní bydlení je předložení požadovaných dokladů. Mezi nejdůležitější doklady patří potvrzení o příjmu. Zaměstnanec dokládá potvrzení od zaměstnavatele, podnikatel daňové přiznání za poslední dva roky včetně dokladu o uhrazené dani. 

 

Následuje výpis z katastru vybrané nemovitosti a její odhad ceny. Součástí dokumentace je také návrh kupní smlouvy nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní, případně dohoda o finančním vyrovnání mezi dědici, návrh smlouvy o úschově a další. Seznam požadovaných dokladů a dokumentů vám poskytne banka.

 

Samotná metodika bank při poskytování hypoték se nijak zvlášť nezměnila. Požadují stále stejně věci. Změnilo se ale hodnocení poskytnutých údajů, protože nově musí banky kontrolovat parametry DTI a DSTI. A to je aktuálně největší problém. Podle toho, jak rychle žadatel vše dodá, se odvíjí rychlost vyřízení.

 

“V případě, že jsou dokumenty kompletní a bankéř odešle složku na centrálu, tak garantované schválení hypotéky u naší banky trvá maximálně dva a půl dne. Po schválení je opět na bankéři a klientovi, za jak dlouho doloží dokumenty potřebné k čerpání,“ uvádí Soňa Holíková, produktová manažerka úvěrů na bydlení mBank. Průběh schvalování také prodlužuje složitost úvěru. Jakmile je vše v pořádku, dochází k uvolnění peněz zpravidla rovnou na účet žadatele či přes úschovu u banky, advokát nebo notáře. V případě rekonstrukce nebo stavby se peníze uvolňují postupně.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12.02.2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16.01.2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita
Všechny aktuality