Úspory.cz >> Mobilní tarify >> Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí
Aktuality

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016 Mobilní tarify Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Evropská komise vydala nařízení platné pro všechny členské země EU. Mobilní operátoři v České republice proto nemají na výběr a v souvislosti s novou evropskou regulací musí bez výjimky zlevnit roamingové služby. Jaké konkrétní novinky si připravili O2, T-mobile a Vodafone?

O2 nabídne tarif s cestovním pojištěním

Nejstarší český operátor ukončí oblíbený Eurotarif, místo něhož nabídne dva nové roamingové tarify - Volání bez hranic a Svět Basic. Součástí prvního tarifů bude od léta i cestovní pojištění. V souvislosti s novým nařízením O2 nabídne tarif Svět Basic, který bude v zemích EU účtován stejně jako v České republice pouze s příplatkem za spotřebovanou jednotku - tj. 1,60 Kč za minutu hovoru a 1 MB dat a 0,65 Kč za 1 SMS.


Podobně upraví ceny i operátoři T-mobile a Vodafone. T-mobile si k minutě volání a 1 MB dat přičte 1,65 Kč a 0,65 za 1 SMS. Vodafone si k minutě volání a 1 MB přičte rovněž 1,65 Kč, za 1 SMS zaplatíte stejně jako u ostatních operátorů 0,65 Kč.

Mobilní služby u nás patří k nejdražším

Jakkoliv úpravy ceníků u roamingových služeb vypadají příznivě, stále platí, že mobilní služby v České republice patří k nejdražším v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ukázalo se tak na základě výsledků každoročního srovnání cen prováděného společností Strategy Analytics. Analýza porovnává celkem jedenáct kategorií tarifů. Jednotlivé tarify zahrnující nabídky pro firemní i nefiremní zákazníky jsou přitom rozděleny podle počtu hovorů, poslaných SMS a vyčerpaných mobilních dat.

Čeští mobilní operátoři O2 a T-mobile skončili nejhůře s nabídkami pro méně náruživé telefonisty, kteří však tvoří 80 procent Čechů. A to i přesto, že ceny mobilních a datových služeb na konci roku 2015 poklesly. V rámci zemí OECD však zlevnění bylo výraznější u ostatních zemí. Česká republika se naopak ve většině případů ještě více propadla a “obsadila” 30. místo z celkových 34 zemí.

„Snížení cen je víc než úpravou tarifních nabídek českých operátorů zapříčiněno posilováním dolaru vůči české koruně na měnových trzích. Meziročně koruna vůči dolaru oslabila přibližně o deset procent, což se projevilo právě u cenového srovnání měřeného nominálními směnnými kurzy,“ komentoval výsledky průzkumu Český telekomunikační úřad.

Cena za volání neustále klesá. Například v roce 2006 stála jedna minuta volání v průměru 4,84 Kč, v roce 2014 to bylo již jen 1,24 Kč. Daleko méně se ceny mění u datových služeb. Zde je pokles cen zaznamenán pouze u dražších tarifů.

Síťovým operátorům konkurují virtuální operátoři

Zákazníci síťových operátorů mohou při nesouhlasu s cenovými nabídkami využít služeb některého z virtuálních operátorů. Ti si však stěžují, že je síťoví operátoři drží zkrátka vysokými neregulovanými velkoobchodními cenami a nemohou tak nabídnout ceny, jaké by si představovali. „Sečteme-li poplatky a ceny minut, balíčků a aktivací, nakupujeme mnohem dráž než živnostník se dvěma zaměstnanci,“ upozorňuje Pavel Humpolík, šéf Asociace českých virtuálních operátorů.

Přitom mobilních virtuálních operátorů v Česku každým rokem přibývá. V loňském roce Český telekomunikační úřad evidoval celkem 167 operátorů, v jejichž čele stojí O2 Family, BLESKmobil a Tesco Mobile ČR. Z aktivních mobilních čísel však virtuální operátoři drží pouze 9 procent, což je zhruba 1,251 milionů všech zákazníků. Podle odborníků by jejich počet měl v příštích letech narůstat. Úspěšní budou zejména ti, kteří ke svým službám nabídnou další přidanou hodnotu (např. dodávku energií).

Máte-li pocit, že za volání a surfování platíte příliš mnoho, podívejte se na nabídku virtuálních operátorů. Na Úspory.cz můžete získat neveřejnou nabídku a ušetřit až 70 procent oproti běžným nabídkám!

Štítky: Český telekomunikační úřad | datové a mobilní služby | mobilní síť | mobilní tarify srovnání | roamingové služby | virtuální operátoři | výhodný roaming |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoční nabídka mobilních operátorů - slevy na mobily a datové balíčky zdarma

21. 12. 2018

Zatímco O2 a T-Mobile láká nové zákazníky na slevy, Vodafone si připravil speciální jednodenní datové balíčky. Zákazníci Vodafone budou moci po celý příští rok sledovat videa, poslouchat hudbu nebo chatovat zdarma 7 dní každý měsíc.

Celá aktualita

Praktický návod, jak vybrat první telefon pro dítě

9. 11. 2018

Dnes se už neptáme, zda začínající školák vůbec potřebuje mobilní telefon. Dnes si pokládáme otázku, v kolika letech mu pořídíme první mobil, a jaký typ telefonu je pro malého caparta nejvhodnější. Každému rozumně smýšlejícímu rodiči je jasné, že top model opravdu není nutný.

Celá aktualita

Nepleťte si roaming s odchozím voláním z ČR do zahraničí

5. 7. 2018

Zrušení drahého roamingu v rámci zemí Evropské unie bylo vskutku potěšující zprávou. V členských zemích od loňského léta můžeme využívat data a volat za ceny jako v České republice. Pozor si však dejte na odchozí hovory z ČR na zahraniční čísla, která evropské regulaci nepodléhají.

Celá aktualita

Mobilní služby v ČR patří k nejdražším. Plánují operátoři změny?

25. 5. 2018

Evropská komise porovnala ceny mobilních a datových služeb napříč členskými státy EU. Česká republika v něm bohužel příliš nezazářila. Ceny mobilních služeb u nás stále patří k nejdražším a zatím se nezdá, že by čeští operátoři plánovali výrazné zlevnění. Ty celý průzkum hodnotí jako výkřik do tmy.

Celá aktualita

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality