Úspory.cz >> Mobilní tarify >> Senát plánuje vrátit práva zákazníkům
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15.02.2016 Mobilní tarify Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Poslední změny proběhly na podzim v roce 2014 a výsledkem bylo provedení řady kontroverzních změn ze strany telekomunikačních operátorů. Autorkou současné novely je senátorka Alena Dernerová, která se poprvé o změnu pokoušela již v listopadu loňského roku. Nově jí podporu vyjádřil také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který její předchozí snahu o změnu zamítl a označil ji za “přílepek”.

Obratem ministerstva byla zaskočena a mile překvapena i samotná senátorka Dernerova. „Návrh se zaměřuje na dva body, které jsem sledovala už v pozměňovacím návrhu – jednostranné změny smluv a převedení telefonního čísla,“ vyjádřila se k novele.

Návrh novely je připraven a nyní jej bude čekat nezbytné legislativní kolečko. Alena Dernerová doufá, že celý proces potrvá jen pár měsíců. “Snad to nebude trvat věky, ale bude to v řádu měsíců. Když budu mít podporu ministerstva, kterou mi pan ministr potvrdil, tak by to mělo jít hladce,“ uvedla.

Senátu se nelíbí automatické dokupování datových balíčků a neustálé změny produktů

Změny z roku 2014 protlačil člen sněmovního hospodářského výboru Stanislav Pfléger na základě lobby operátorů. Operátoři mají od této doby právo měnit parametry jednotlivých produktů, staré tarify nečekaně převádí na nové a často méně výhodné. Rovněž se objevila praxe nevyžádaného a automaticky zpoplatněného dokupování datových balíčků. Zákazník může bezplatně odstoupit od smlouvy pouze tehdy, pokud prokáže, že změna je jednoznačně poškozuje. V opačném případě by za odstup zaplatil nemalé sankce.

Stávající nevýhodná pozice zákazníků by se měla změnit a vrátit do podoby tzv. Husákovy novely. Zákazník, který by se změnami nesouhlasil, by mohl bez sankcí odstoupit, pokud by jeho stávající operátor neprokázal zlepšení jeho postavení.

Novela zákona se rovněž zaměřila na přenositelnost telefonního čísla mezi jednotlivými operátory. Zákazník, který chce změnit operátora a ponechat si přitom telefonního číslo, tak může učinit už nyní. V praxi však přenos trvá až 42 dní, což je oproti evropským poměrům příliš dlouhá doba. Podle novely by přenos měl trvat nejdéle 4 dny. „Závažným problémem je například i převoditelnost a vypršení kreditu, ale to je běh na dlouhou trať. Budu ráda, když se zatím podaří alespoň tyhle dvě věci,“ dodala Alena Dernerová na závěr.

Vodafone musel zaplatit milionovou pokutu

Typickým příkladem zneužívání pravomocí ze strany operátorů je případ Vodafonu, který od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) obdržel pokutu ve výši 1 milionu korun. Důvodem bylo automatické aktivování datových balíčků za poplatek, aniž by zákazníky žádal o souhlas. Zákazníkům se tímto způsobem zvýšily účty, aniž by se k tomu mohli vyjádřit. Podle telekomunikačního úřadu šlo o agresivní obchodní praktiku.

Vodafone sice pokutu uhradil, ale stejnou “službu” nabízí dál byť pod jiným názvem. Vodafone jednoduše změnil tarify a FUP nahradil označením “základní datový objem”. Po jeho vyčerpání mohou zákazníci čerpat data i nadále, přičemž jim tato služba bude účtována po jednotkách podobně jako hlasových služeb. „Kombinace měsíčního paušálu, který již zahrnuje určitý objem služeb, a zpoplatnění služeb odebraných nad rámec tohoto paušálu jednotkovou cenou, pro zákazníky není nové. Jedná se o vyúčtování ceny poskytnutých služeb podle tarifu,“ potvrdila změnu obchodní politiky Markéta Kuklová, mluvčí Vodafonu.

Zavedení nových podmínek je podrobeno novému zkoumání ze strany ČTÚ. „Za klíčové považujeme, zda Vodafone při zavedení nových podmínek splní všechny náležitosti vyžadované zákonem o elektronických komunikacích a občanským zákoníkem a zda v období, ve kterém podle zákona mají účastníci právo se změnou nesouhlasit, opět nedojde k selhání lidského, technického či jiného faktoru,“ řekl Martin Drtina, mluvčí ČTÚ.

Chcete vědět o chystané novele telekomunikačního zákona více? Sledujte Úspory.cz a veškeré informace budete mít zavčasu.

Štítky: Český telekomunikační úřad | mobilní tarify | mobilní tarify srovnání | novela telekomunikačního zákona | O2 | T-mobile | Vodafone |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoční nabídka mobilních operátorů - slevy na mobily a datové balíčky zdarma

21.12.2018

Zatímco O2 a T-Mobile láká nové zákazníky na slevy, Vodafone si připravil speciální jednodenní datové balíčky. Zákazníci Vodafone budou moci po celý příští rok sledovat videa, poslouchat hudbu nebo chatovat zdarma 7 dní každý měsíc.

Celá aktualita

Praktický návod, jak vybrat první telefon pro dítě

09.11.2018

Dnes se už neptáme, zda začínající školák vůbec potřebuje mobilní telefon. Dnes si pokládáme otázku, v kolika letech mu pořídíme první mobil, a jaký typ telefonu je pro malého caparta nejvhodnější. Každému rozumně smýšlejícímu rodiči je jasné, že top model opravdu není nutný.

Celá aktualita

Nepleťte si roaming s odchozím voláním z ČR do zahraničí

05.07.2018

Zrušení drahého roamingu v rámci zemí Evropské unie bylo vskutku potěšující zprávou. V členských zemích od loňského léta můžeme využívat data a volat za ceny jako v České republice. Pozor si však dejte na odchozí hovory z ČR na zahraniční čísla, která evropské regulaci nepodléhají.

Celá aktualita

Mobilní služby v ČR patří k nejdražším. Plánují operátoři změny?

25.05.2018

Evropská komise porovnala ceny mobilních a datových služeb napříč členskými státy EU. Česká republika v něm bohužel příliš nezazářila. Ceny mobilních služeb u nás stále patří k nejdražším a zatím se nezdá, že by čeští operátoři plánovali výrazné zlevnění. Ty celý průzkum hodnotí jako výkřik do tmy.

Celá aktualita

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23.10.2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

06.04.2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16.12.2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27.10.2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality