Úspory.cz >> Mobilní tarify >> Mobilní služby v ČR patří k nejdražším. Plánují operátoři změny?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Mobilní služby v ČR patří k nejdražším. Plánují operátoři změny?

25.05.2018 Mobilní tarify Evropská komise porovnala ceny mobilních a datových služeb napříč členskými státy EU. Česká republika v něm bohužel příliš nezazářila. Ceny mobilních služeb u nás stále patří k nejdražším a zatím se nezdá, že by čeští operátoři plánovali výrazné zlevnění. Ty celý průzkum hodnotí jako výkřik do tmy.

Smyslem průzkumu bylo nejen porovnání cen, nalezení nejlevnější nabídky v jednotlivých zemí, ale také porovnání celkových nákladů za stejný balíček služeb. Při porovnávání cen za mobilní a datové služby Evropská komise brala v potaz  informace od operátorů i kupní sílu každé země. Do porovnání byly vedle 28 členských zemí zahrnuty také Island a Norsko. Informace o tarifech, které hodnotila, však brala z první půlky loňského roku. A právě to nahrává operátorům, kteří původní tarify před pár měsíci inovovaly.

Nejméně platí Italové, nejvíce Belgičané

Nejlépe z průzkumu vyšli Italové. Ti za datové tarify platí až čtyřnásobně nižší částky než činí evropský průměr. V Polsku, Rakousku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Slovinsku, Lucembursku, Francii a Švédsku jsou ceny v průměru nižší o polovinu. Mezi relativně levné země patří Německo, Velká Británie, Bulharsko, Rumunsko, Dánsko, Chorvatsko a Španělsko.

Neplaťte za telefon víc než je třeba. Porovnejte ceníky mobilních operátorů online s naší službou Tariformat.

Více informací

Češi bohužel patří k dražším zemím. Za datové služby většinou zaplatí o půlku více, než činí evropský průměr. Zatímco 20 GB dat v Evropě průměrně vyjde na 850 Kč, my zaplatíme 1 400 Kč. Na druhou stranu nemáme co závidět Belgičanům. Ty za stejný datový balíček zaplatí dokonce 3 300 Kč, což je “ranec”. Do kategorie dražších zemí patří také Nizozemsko, Slovensko, Irsko, Portugalsko, Finsko a Malta.

 

Našim operátorům nepomáhá zejména fakt, že dva ze tří hlavních operátorů Vodafone a T-Mobile jsou součástí mezinárodní společností. Ceny v ČR se však ani zdaleka nepodobají cenám účtovaným za mobilní a datové služby v sousedních zemích.

Podle operátorů výsledky průzkumu neodpovídají aktuální situaci

Čeští operátoři a vůbec celá Asociace provozovatelů mobilních sítí s verdiktem Evropské komise odmítá s výsledky souhlasit. Neodpovídají prý současné situaci. „Už na jeho první stránce se dočtete, že průzkum sbíral data z ceníkových cen uvedených na webových stránkách operátorů v měsíci únoru 2017,“ brání se výsledkům analýzy Evropské komise Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).


Od té doby tuzemští mobilní operátoři inovovali původní nebo představili nové tarify. Průzkum také nezohledňuje fakt, že 70 % uživatelů platí ve skutečnosti méně a využívají tzv. podpultové ceníky. „Existenci podpultových nabídek jakožto formu konkurenčního boje aktivně podporoval jak regulátor (ČTÚ), tak i gestor MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu - pozn. redakce). Tudíž na trhu se děje to, co chtěl jeho rozhodčí,“ dodal Jiří Grund. Výsledky průzkumy Evropské komise označuje za “výkřik do tmy”, který v žádném případě neodpovídá realitě.

Štítky: levné volání | mobilní operátoři | mobilní tarify |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vánoční nabídka mobilních operátorů - slevy na mobily a datové balíčky zdarma

21.12.2018

Zatímco O2 a T-Mobile láká nové zákazníky na slevy, Vodafone si připravil speciální jednodenní datové balíčky. Zákazníci Vodafone budou moci po celý příští rok sledovat videa, poslouchat hudbu nebo chatovat zdarma 7 dní každý měsíc.

Celá aktualita

Praktický návod, jak vybrat první telefon pro dítě

09.11.2018

Dnes se už neptáme, zda začínající školák vůbec potřebuje mobilní telefon. Dnes si pokládáme otázku, v kolika letech mu pořídíme první mobil, a jaký typ telefonu je pro malého caparta nejvhodnější. Každému rozumně smýšlejícímu rodiči je jasné, že top model opravdu není nutný.

Celá aktualita

Nepleťte si roaming s odchozím voláním z ČR do zahraničí

05.07.2018

Zrušení drahého roamingu v rámci zemí Evropské unie bylo vskutku potěšující zprávou. V členských zemích od loňského léta můžeme využívat data a volat za ceny jako v České republice. Pozor si však dejte na odchozí hovory z ČR na zahraniční čísla, která evropské regulaci nepodléhají.

Celá aktualita

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23.10.2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

06.04.2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15.02.2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16.12.2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27.10.2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality