Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Energie >> Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

Aktuality

Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

16. 1. 2017 Energie Ušetřit na energiích je velkým přáním každé domácnosti. V zimních měsících - především letošních, kdy teploty klesají i pod desítky stupňů – je nutnost topit takřka nezbytností a očekávání konečného vyúčtování pro mnoho rodin znamená obavy z vysokých nedoplatků. Kromě toho se také rychleji stmívá a později rozednívá, takže vzrůstají rovněž náklady na osvětlení. V takových případech se hodí každá skutečně účinná rada, jak za energie ušetřit.

Netopte víc, než je nutné

Nejzásadnějším a přitom nejjednodušším bodem je nepřetápět, když to není potřeba. Každý stupeň navíc, o který zvýšíte teplotu v místnosti, zvyšuje náklady o celých 6%. Například při navýšení teploty z 20°C na 25°C je nárůst spotřeby až třetinový. Správná regulace je tedy nutností. Termostatické hlavice a pokojové termostaty jsou v tomto případě ideální a snadno dostupné, nicméně neměly by být v jedné místnosti používány současně, což je, bohužel, velmi častá chyba vlastníků těchto zařízení. Pokud je to i váš případ, je nejlepší otočit všechny hlavice radiátorů naplno a používat k regulaci teploty pouze termostat.

 

Pořiďte si LED žárovky...

Přejít z klasických žárovek na ty s LED technologií by měli zvážit všichni, kteří chtějí opravdu ušetřit. Především v místnostech, kde se svítí delší dobu (například v obývacím či dětském pokoji a kuchyni), je vhodné přejít na tuto úspornou variantu co nejdříve. Kromě toho, že LED žárovky spotřebovávají mnohonásobně méně elektřiny, je jejich životnost takřka dvacetinásobná. V současnosti spadly jejich ceny z předešlých několika tisíc i na několik stovek a seženete je v každém velkém obchodním řetězci.

 

… a nebo chytré zásuvky

Chytré zásuvky jsou vhodnou variantou pro ty, kteří chtějí na elektřině ušetřit opravdu maximálně. Pohotovostní režimy přístrojů jako je televize nebo DVD a Blu-ray přehrávače odebírají energii i když jsou “vypnuté”, aby reagovaly na dálkové ovladače nebo zobrazovaly hodiny. S chytrými zásuvkami odpadá nutnost neustále odpojovat kabely - jsou ovládány pomocí mobilní aplikace. Zásuvku tak můžete na dálku zcela vypnout, nastavit pravidelný režim provozu nebo třeba nastavit maximální spotřebu pro každý spotřebič. Využívání elektřiny tak budete mít skutečně plně ve své moci.

Chytří lidé také za energie nepřeplácejí. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

POROVNAT CENY ENERGIÍ

Kupte si kvalitní rychlovarnou konvici

Moderní kuchyně bez plynu jsou většinou standardně vybavovány sporáky s indukčními deskami, které výrazně šetří dobu potřebnou k varu vody. Pokud máte zavedený plyn a vaříte na něm, stále se jedná o poměrně levnou variantu, neboť ceny za plyn dlouhodobě klesají. Pokud potřebujete přivést k varu vodu, rozhodně sáhněte po rychlovarné konvici. Voda je k varu přivedena velmi rychle (název „rychlovarná“ je dostatečně výmluvný) a vroucí vodu lze poté přelít do hrnce a pokračovat v udržování varu. Při každodenním vaření lze tímto způsobem ušetřit i pětinu nákladů na vaření.

 

Větrejte tak, aby to mělo smysl

Neustále opakované a propírané heslo „větrejte správně“ je bohužel neustále přehlíženo. Přitom vám může pomoci snížit náklady za vytápění i o polovinu! Zapomeňte na otevřené ventilačky a pootevřená okna „aby tu byl čerstvý vzduch“. Pokud chcete větrat, otevřete na několik minut všechna okna v bytě a neotáčejte termoregulačními ventily. Díky tomuto způsobu větrání se neochladí zdi, vzduch se do bytu dostane okamžitě a okna jsou otevřena krátce, takže není potřeba upravovat teplotu. Je to banalita a ušetří vám peníze – nikdy nevětrejte jiným způsobem.

 

Štítky: energie | levná elektřina | rady a tipy na úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13. 11. 2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

3. 10. 2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15. 6. 2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10. 4. 2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita

Nebuďte hloupí, šetřete!

20. 12. 2016

A už je to tu zas. Všem známá, stará dobrá topná sezóna. Někdo má zimu rád, někdo vůbec, ale všichni se shodneme, že nikdo nechce utrácet moc peněz za to, aby měl doma teplo. Minimálně nechce utrácet víc, než musí. No, počasí asi nezměníme, ale co kdybychom změnili alespoň to, kolik budeme platit za plyn a elektřinu?

Celá aktualita

Jak správně větrat v zimním období

7. 12. 2016

Větrat – a především v zimě – je velmi důležité pro správné fungování našeho organismu. Právě v tomto ročním období trávíme doma, v teple, více času než po zbytek roku a čerstvý vzduch je obrazně řečeno nedostatkovým zbožím.

Celá aktualita

Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili

25. 11. 2016

Mezi pravidelné výdaje, které rodinný rozpočet zatěžují nejvíce, jednoznačně vedle hypotéky či nájmu patří náklady vynaložené na energie, zejména pak vytápění. Ušetřit lze hned několika způsoby a jedním z nich je správný výběr druhu vytápění. Který byste si zvolili vy? Uhlí, dříví, elektřinu nebo plyn?

Celá aktualita

Plyn, elektřina nebo indukce - co vaří nejúsporněji?

8. 9. 2016

Kuchaři profesionálové nedají dopustit na plynový sporák, indukční deska zase vodu na kávu uvaří nejrychleji. Jaký sporák je nejúspornější? A záleží na tom vůbec?

Celá aktualita