Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Energie >> Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

Aktuality

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15. 6. 2017 Energie Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Česká republika nepatří mezi země, které by příliš vysoké letní teploty trápily často. Přesto je během letních měsíců tu a tam pocítíme na vlastní kůži i v našem teplotním pásmu. Sedíme doma a oblečení bychom mohli doslova ždímat. V tyto dny je nouze o ventilátory a lidé marně přemýšlí, jak se ochladit. Kromě ventilátoru nabízí řešení klimatizace. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, a která z nich je vhodnější pro domácí použití?

V hlavní roli cena

Mezi klimatizačními jednotkami a ventilátory zeje ohromná propast. Zatímco ventilátory se dají sehnat od pár set korun s ohledem na jejich velikost a výkon, klimatizace rozvedená v bytě či domě vychází na desítky tisíc korun. Nemluvě o náročnosti instalace - ventilátor postavíte, kam se vám zlíbí, o instalaci klimatizace se musí postarat odborná firma.

Seznamte se s náklady na provoz

Pořizovací cenou to pouze začíná. Provoz ventilátoru i klimatizace rovněž něco stojí. Vyšší energetická náročnost je spojená s provozem klimatizace. To je však logické, vezmeme-li v potaz účinnost, která je v případě klimatizace mnohonásobně vyšší. Místnosti ochladí daleko rychleji a zároveň udrží nastavenou teplotu.

Neplaťte více než musíte! Pomůžeme Vám najít nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu.

Chci ušetřit

Klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu

Ventilátor nevyžaduje žádnou speciální údržbu na rozdíl od klimatizace. Tu je nutné pravidelně čistit alespoň jednou do roka. Klimatizace v bytě, který se nachází v prašnějším prostředí, bude pravděpodobné nutné čistit častěji. Po určitě době je nutné filtry vyměnit.

Pozor na hluk

Při výběru ventilátoru či klimatizace se zaměřte také na hluk, který vydává. Některá zařízení jsou opravdu hlučná a pro domácí použití nevhodná. Všeobecně platí, že tišší jsou ventilátory.

Škodí klimatizace zdraví?

Jedním z ožehavých témat, které úmyslné chlazení místností v létě vyvolává, je otázka vlivu na zdraví. Ventilátory jsou v tomto směru šetrnější, jelikož nedochází k podchlazení místnosti a tělo si tak zachovává potřebné adaptační mechanismy. Ovšem, a jen pokud ventilátor není namířený například na ucho, kdy může vyvolat zánět spojivek či středního ucha. Špatně nastavená klimatizace bývá příčinou angín a viróz způsobených teplotními šoky.

Nelze jednoznačně říci, zda je lepší ventilátor nebo klimatizace. Hodně záleží na finančních možnostech. Většina lidí si vystačí s levnějším řešením, které nabízí ventilátor. Je levnější na pořízení i na provoz a lze jej libovolně přenášet z místnosti do místnosti tam, kde je zrovna potřeba. V potaz bychom měli brát nejen pocity, ale také zdraví. Organismus časté přechody z chladnějšího do horkého prostředí nesnáší dobře. Vysoké teploty k létu prostě patří a čím více si na něj zvykneme, tím lépe pro nás a naše zdraví.

 

Štítky: energie | klimatizace | rady a tipy na úspory | rady pro klimatizaci |

Hodnocení článku:

Podobné články

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13. 11. 2017

Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

3. 10. 2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10. 4. 2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita

Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

16. 1. 2017

Ušetřit na energiích je velkým přáním každé domácnosti. V zimních měsících - především letošních, kdy teploty klesají i pod desítky stupňů – je nutnost topit takřka nezbytností a očekávání konečného vyúčtování pro mnoho rodin znamená obavy z vysokých nedoplatků. Kromě toho se také rychleji stmívá a později rozednívá, takže vzrůstají rovněž náklady na osvětlení. V takových případech se hodí každá skutečně účinná rada, jak za energie ušetřit.

Celá aktualita

Nebuďte hloupí, šetřete!

20. 12. 2016

A už je to tu zas. Všem známá, stará dobrá topná sezóna. Někdo má zimu rád, někdo vůbec, ale všichni se shodneme, že nikdo nechce utrácet moc peněz za to, aby měl doma teplo. Minimálně nechce utrácet víc, než musí. No, počasí asi nezměníme, ale co kdybychom změnili alespoň to, kolik budeme platit za plyn a elektřinu?

Celá aktualita

Jak správně větrat v zimním období

7. 12. 2016

Větrat – a především v zimě – je velmi důležité pro správné fungování našeho organismu. Právě v tomto ročním období trávíme doma, v teple, více času než po zbytek roku a čerstvý vzduch je obrazně řečeno nedostatkovým zbožím.

Celá aktualita

Jaký druh vytápění zvolit, abychom ušetřili

25. 11. 2016

Mezi pravidelné výdaje, které rodinný rozpočet zatěžují nejvíce, jednoznačně vedle hypotéky či nájmu patří náklady vynaložené na energie, zejména pak vytápění. Ušetřit lze hned několika způsoby a jedním z nich je správný výběr druhu vytápění. Který byste si zvolili vy? Uhlí, dříví, elektřinu nebo plyn?

Celá aktualita

Plyn, elektřina nebo indukce - co vaří nejúsporněji?

8. 9. 2016

Kuchaři profesionálové nedají dopustit na plynový sporák, indukční deska zase vodu na kávu uvaří nejrychleji. Jaký sporák je nejúspornější? A záleží na tom vůbec?

Celá aktualita