Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Mobilní tarify >> Bitva o čtvrtého operátora stále probíhá, rozhodovat bude Brusel

Aktuality

Bitva o čtvrtého operátora stále probíhá, rozhodovat bude Brusel

5. 8. 2013 Mobilní tarify

Český telekomunikační úřad zamítl žádost českých operátorů a rozhodl se vyčlenit část pásma kmitočtů pro čtvrtého operátora. Aktuální čeští operátoři reagují podáním stížnosti u Evropské komise v Bruselu. Termín další aukce je vyhlášen na listopad letošního roku.

Jedna nepodařená aukce ohledně uvolnění dalšího pásma kmitočtů již letos proběhla. Český telekomunikační úřad jí ovšem zrušil. Příliš se protahovala a celková částka se tak vyšplhala na nedosažitelných 20 miliard. Tato cena je ovšem nerealizovatelná, a proto ČTÚ vyhlašuje aukci novou. Nová aukce by mohla být vyhlášena do konce července a zájemci by se tak mohli přihlásit do konce srpna. Samotná dražby kmitočtů 800, 1800 a 2 600 MHz proběhne v listopadu. Jestli ovšem proběhne, bude záležet na rozhodnutí Evropské komise. Současní mobilní operátoři podali stížnost a vyhrožují i žalobami. Pokud ta schválí postup Českého telekomunikačního úřadu, nebude již stát aukci nic v cestě.

Mobilní operátoři se bouří

Podle našich současných mobilních operátorů nebyl postup ČTÚ úplně transparentní. Tvrdí také, že současné podmínky nastavení aukce výrazně zvýhodňuje postavení potencionálního nového mobilního operátora. S tím ČTÚ rozhodně nesouhlasí. „Vypořádání připomínek je v souladu s českou i evropskou legislativou a věřím, že i Evropská komise to uzná. Uděláme vše pro to, aby díky aukci měli občané i firmy služby sítí čtvrté generace co nejdříve,“ uvádí pro zpravodajství ihned.cz ČTÚ Jaromír Novák.

Nový operátor, nové ceny

Jako nejpravděpodobnější kandidát se na roli čtvrtého operátora jeví finanční skupina PPF, která bez úspěchu bojovala o kmitočty v první aukci. Nové podmínky však mohou přilákatí i některé ze zahraničních společností. Je také možné, že se nikdo o nové pásmo ucházet nebude. V takovém případě, je ČTÚ nabídne ke koupi současným mobilním operátorům.

Příchod nového operátora by mohl znovu zatřást cenami za mobilní služby. Na český trh sice v uplynulých měsících vstoupili virtuální operátoři, a přestože i oni mají rozhodně zajímavé ceníky, nabízí pouze služby současných mobilních operátorů. Cenami za volání zahýbala také malá česká revoluce neomezených tarifů. Příchod nového operátora by pravděpodobně mohl v rámci konkurenčního boje přinést další pokles cen pro spotřebitele, jako tomu bylo například ve Francii, kdy nový operátor přišel právě s ideou levných neomezených tarifů.

Náš tip: „Více o cenách a nejlevnějších tarifech najdete na našem online porovnání.“

Hodnocení článku:

Podobné články

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita

Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

16. 9. 2015

Před dvěma léty se v rámci mobilního trhu odehrála menší cenová revoluce. Konkurence a tlak veřejnosti přiměl mobilní operátory snížit ceny za volání a sms zprávy. Ti se vytasili z nabídkami na nové a neomezené tarify, které volání učinily levnějšími o stovky korun. Peníze ze zákazníků získávají jinak.

Celá aktualita

Operátoři brání šíření levného internetu

12. 2. 2015

Hlavními konkurenty klasických operátorů O2, T-mobile a Vodafone jsou virtuální operátoři, kteří využívají jejich sítě na základě smluvní dohody. Virtuální operátoři však nemohou nabízet levný internet, protože jim v tom brání vysoké ceny.

Celá aktualita

Kupte svému pejskovi mobil a popovídejte si

21. 1. 2015

Moderní technologie a její vynálezy neznají hranice a tak se domácí mazlíčci brzy dočkají prvních mobilních telefonů. Společnost Motorola na technologickém veletrhu CES představila speciální obojek s kamerou a reproduktory, který dokáže přenést lidský hlas.

Celá aktualita

1 2 3 »