Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Mobilní tarify >> Český telekomunikační úřad se chystá regulovat ceny služeb mobilních operátorů

Aktuality

Český telekomunikační úřad se chystá regulovat ceny služeb mobilních operátorů

6. 3. 2013 Mobilní tarify

Tržní prostředí, které momentálně vytváří trojice mobilních operátorů, není efektivně konkurenční. To tvrdí Český telekomunikační úřad a společně s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže hodlají v letošním roce regulovat ceny služeb mobilních operátorů.

Český telekomunikační úřad (dále ČTÚ) je státem založený ústřední správní úřad pro regulaci a kontrolu především oblastí elektronických komunikací a poštovních služeb. Právě on rozhodl, že na trhu nepanuje konkurenční prostředí, za což ve výsledku zaplatí koncový spotřebitel.

ČTÚ reguloval ceny mobilních operátorů až do roku 2006, kdy rozhodl, že trh dosáhl efektivní konkurence a dalších vládních zásahů nebude potřeba. Od té doby šly ovšem ceny na nějaký čas nahoru. Za poslední roky můžeme sledovat pokles cen za jednotlivé tarify. Jen za rok 2012 klesly ceny jednotlivých operátorů o celých 18 %. Nyní se vrací ČTÚ zpět do hry.

„Rada ČTÚ k tomuto kroku přistoupila na základě důsledného vyhodnocení stavu mobilního trhu v České republice, jehož závěry byly společně s výsledky tzv. testu tří kritérií nově stanoveného trhu předloženy na podzim loňského roku k veřejné konzultaci. ČTÚ nyní přistoupí k přípravě analýzy tohoto trhu, na jejímž základě budou případně uplatněna potřebná regulační opatření, jako je např. umožnění reálného vstupu virtuálních mobilních operátorů. ČTÚ chce tímto postupem vytvořit podmínky ke zlepšení situace na mobilním trhu.“ Takto se loni vyjádřil v tiskové zprávě tiskový mluvčí ČTÚ PhDr. František Malina

Nižší ceny volání přinesou virtuální operátoři

Podle ČTÚ současní mobilní operátoři svými podmínkami zabraňují vstupu ostatních společností na trh. Na český telekomunikační trh se snaží dostat především virtuální operátoři. Tyto podniky kupují služby od již existujících síťových operátorů a dále je prodávají zákazníkům. Příchod virtuálních operátorů by měl přinést nižší ceny pro spotřebitele, které jsou již nyní jedny nejvyšší v Evropě.

Problém ČTÚ vidí především v tom, že stávající síťoví operátoři odmítají poskytovat virtuálním operátorům velkoobchodní ceny, a účtují jim příliš vysoké poplatky. Díky těmto krokům nemají začínající společnosti šanci přijít na trh s konkurenčně schopnou ceny. Zatím tak fungují na našem trhu pouze 2 virtuální operátoři. Jedním je BLESKmobile, který spolupracuje se společností O2 a GTS u společnosti T-Mobile. Další jistě v budoucnu jistě přibydou. Srazit ceny volání, sms a internetu v mobilu by mohl také příchod čtvrtého síťového operátora. V současnosti totiž probíhá boj o volné frekvence.

Na nižší ceny za volání nemusíte čekat

Regulace ČTÚ pravděpodobně vstoupí v platnost až za nějaký čas. Samotný návrh regulací je totiž ve fázi interní diskuze. Než jednotlivé regulace vstoupí v platnost je potřeba je nechat posvětit od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Evropské komise. Nižší ceny volání můžete získat už dnes. Využijte našeho nového srovnání mobilních operátorů a získejte buď lepší cenu nebo více volných minut nebo SMS.

Hodnocení článku:

Podobné články

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita

Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

16. 9. 2015

Před dvěma léty se v rámci mobilního trhu odehrála menší cenová revoluce. Konkurence a tlak veřejnosti přiměl mobilní operátory snížit ceny za volání a sms zprávy. Ti se vytasili z nabídkami na nové a neomezené tarify, které volání učinily levnějšími o stovky korun. Peníze ze zákazníků získávají jinak.

Celá aktualita

Operátoři brání šíření levného internetu

12. 2. 2015

Hlavními konkurenty klasických operátorů O2, T-mobile a Vodafone jsou virtuální operátoři, kteří využívají jejich sítě na základě smluvní dohody. Virtuální operátoři však nemohou nabízet levný internet, protože jim v tom brání vysoké ceny.

Celá aktualita

Kupte svému pejskovi mobil a popovídejte si

21. 1. 2015

Moderní technologie a její vynálezy neznají hranice a tak se domácí mazlíčci brzy dočkají prvních mobilních telefonů. Společnost Motorola na technologickém veletrhu CES představila speciální obojek s kamerou a reproduktory, který dokáže přenést lidský hlas.

Celá aktualita

1 2 3 »