Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Mobilní tarify >> Mobilní operátoři bojují proti “šedým operátorům”

Aktuality

Mobilní operátoři bojují proti “šedým operátorům”

7. 1. 2015 Mobilní tarify Vedle hlavních mobilních operátorů O2, Vodafone a T-mobile a desítek dalších virtuálních operátorů působí na trhu s mobilními službami také tzv. šedí operátoři, kteří zákazníkům přeprodávají nasmlouvané levné firemní tarify. Legální operátoři s nimi vedou nesmlouvavý boj.

Šedí operátoři se živí tím, že přeprodávají levné firemní tarify, čímž ubírají zisky velkým operátorům a pro menší virtuální společnosti jsou doslova tvrdou až likvidační konkurencí. Zhruba před rokem došla legálním operátorům trpělivost a rozhodli se proti šedým operátorům zakročit rázněji. Jejich počet však ta uplynulý rok ubyl pouze mírně. Z tohoto důvodu se na konci roku 2014 uskutečnila konference na Českém telekomunikačním úřadě, jíž se účastnili zástupci Asociace provozovatelů mobilních sítí, mobilních operátorů a přidružení členové asociace (Lama mobile a Centropol Telecom).

Vznikne seznam legálních virtuálů

V současné době je přehled o společnostech podnikajících v elektronických komunikacích značně nedostačující. Proto tento rok vznikne seznam legálních mobilních operátorů, který bude spravovat Český telekomunikační úřad (ČTÚ). „Seznam se opírá o zákonnou působnost ČTÚ v oblasti ochrany spotřebitelů. Máme tím v úmyslu zvýšit transparentnost a dostupnost informací zájemcům o služby virtuálních operátorů,“ vysvětluje Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Seznam bude obsahovat subjekty, které mají se síťovými operátory oficiální velkoobchodní smlouvu a nahradí současný nefungující seznam podnikatelů v elektronických komunikacích. U každého subjektu bude navíc uvedeno, ve které síti působí, a zda má právo prodávat mobilní tarify či předplacené služby.

Společnosti, které budou prodávat mobilní tarify, ale nebudou uvedené na seznamu, budou mít zásadní existenční problémy. „Nejsou to virtuální operátoři, nezabezpečují přenos čísel, nemají licenci od ČNB, což je velmi důležité, a nesplňují ani řadu dalších požadavků,“ vysvětluje Marek Fabian, šéf virtuálního operátora Lama mobile.

„Seznam bude veřejně dostupný na stránkách Českého telekomunikačního úřadu ten ho bude i doplňovat podle informací od operátorů. Čekáme ještě na podpisy souhlasů některých společností. Virtuálů je totiž hodně, na několika úrovních,“ sdělil Marek Fabian. Podle Českého telekomunikačního úřadu by seznam měl být zveřejněný již v průběhu ledna.

Štítky: levné volání | mobilní operátoři | mobilní tarify | operátoři | volání |

Hodnocení článku:

Podobné články

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita

Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

16. 9. 2015

Před dvěma léty se v rámci mobilního trhu odehrála menší cenová revoluce. Konkurence a tlak veřejnosti přiměl mobilní operátory snížit ceny za volání a sms zprávy. Ti se vytasili z nabídkami na nové a neomezené tarify, které volání učinily levnějšími o stovky korun. Peníze ze zákazníků získávají jinak.

Celá aktualita

Operátoři brání šíření levného internetu

12. 2. 2015

Hlavními konkurenty klasických operátorů O2, T-mobile a Vodafone jsou virtuální operátoři, kteří využívají jejich sítě na základě smluvní dohody. Virtuální operátoři však nemohou nabízet levný internet, protože jim v tom brání vysoké ceny.

Celá aktualita

Kupte svému pejskovi mobil a popovídejte si

21. 1. 2015

Moderní technologie a její vynálezy neznají hranice a tak se domácí mazlíčci brzy dočkají prvních mobilních telefonů. Společnost Motorola na technologickém veletrhu CES představila speciální obojek s kamerou a reproduktory, který dokáže přenést lidský hlas.

Celá aktualita

1 2 3 »

;