Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Mobilní tarify >> Operátoři brání šíření levného internetu

Aktuality

Operátoři brání šíření levného internetu

12. 2. 2015 Mobilní tarify Hlavními konkurenty klasických operátorů O2, T-mobile a Vodafone jsou virtuální operátoři, kteří využívají jejich sítě na základě smluvní dohody. Virtuální operátoři však nemohou nabízet levný internet, protože jim v tom brání vysoké ceny.

Klasičtí operátoři mají na nové lukrativní služby, jako je například LTE internet, fakticky monopol. Data virtuálním operátorům prodávají dokonce dráže než svým koncovým zákazníkům. Například T-mobile chce od virtuálních operátorů 70 haléřů za jeden megabyt a Vodafone 51 haléřů. Běžně se však velkoobchodní ceny pohybují kolem 40 haléřů, ale i tato cena nenabízí žádný prostor pro snižování ceny.

„Velkoobchodní ceník od našeho příchodu na trh stojí. Nabídky jsou přitom sladěné u všech operátorů,“ říká Pavel Humpolík, předseda Asociace českých virtuálních operátorů a šéf Klokan mobilu.

Virtuální operátoři jsou přitom technicky připraveni nabízet LTE, ale nemohou tak učinit kvůli cenovým podmínkám. „Z technického pohledu jsme připraveni LTE poskytnout. Hlavní překážkou jsou cenové podmínky od poskytovatele sítě,“ říká Marek Fabián, ředitel společnosti Lama Mobile. Jeho slova potvrzuje také Ladislav Šícha ze společnosti Centropol. “Cena dat je vysoká a nejsme schopni konkurovat samotným operátorům. Dominantní hráči si ponechávají na řadu služeb monopol,“ uvádí.

Český telekomunikační úřad hledá řešení

Český telekomunikační úřad je se současnou situací značně nespokojený a hledá nejlepší možné řešení. „Jsme nespokojeni se zveřejněnou nabídkou a vyzvali jsme operátory k urychlené nápravě. Nechci, aby se opakovala historie se zablokováním trhu s voláním, proto jsme připraveni vstoupit do jednání o velkoobchodní smlouvě,““ říká Jaromír Novák, předseda Českého telekomunikačního úřadu.

V polovině ledna se proto na Českém telekomunikačním úřadě sešli zástupci virtuálních operátorů, aby o situace jednali. Hlavní operátoři a vlastníci sítí však k navrhovaným změnám zaujali velmi zdrženlivý postup. „Naši nabídku přístupu k LTE revidujeme průběžně a jakmile nastane důvod pro změnu podmínek, provedeme ji,“ uvedl Lukáš Hrabal z T-Mobilu.

Za přístup do sítě zaplatí virtuální operátoři desítky miliony

Vysoké ceny za přenesená data nejsou jediným problémem. Aby virtuální operátoři získali vůbec přístup do LTE sítě, musí zaplatit jednorázový vstupní poplatek, který u Vodafone činí 33 milionů korun, u O2 27 milionů korun a T-mobile “pouze” 9 milionů korun. Za používání LTE sítě musí navíc zaplatit další měsíční paušály.

Stejné triky již klasičtí operátoři používali vůči virtuálním operátorům v nabídce volání a sms zpráv. Dosud proto nejsou virtuální operátoři schopni nabídnout například neomezené tarify, které je možné u běžného operátora pořídit za 750 korun měsíčně.

Štítky: Český telekomunikační úřad | internet v mobilu | levné volání | mobilní tarify |

Hodnocení článku:

Podobné články

Boj o zákazníky začal: Jako první neomezená data nabídl Vodafone

23. 10. 2017

Mobilní operátoři zahájili novou konkurenční bitvu, tentokrát na poli mobilních dat. Jako první se předvedl Vodafone. Ten nabídl hned několik variant nových datových balíčků, na což T-Mobile reagoval informací o brzkém spuštění neomezeného streamování a O2 zrychlil internet.

Celá aktualita

Čeští operátoři zlevní volání ze zahraničí

6. 4. 2016

Čeští mobilní operátoři tak nečiní dobrovolně, ale na základě nařízení Evropské komise. 30. dubna představí O2, T-mobile a Vodafone nové roamingové tarify, které slibují levnější mobilní a datové služby. Ostatní služby však stále vychází dráže než v ostatních zemích EU.

Celá aktualita

Senát plánuje vrátit práva zákazníkům

15. 2. 2016

Telekomunikační zákon projde dalšími úpravami. Senátu se nelíbí, že operátoři mění zákaznické smlouvy dle vlastního uvážení. Nová podoba zákona by měla navrátit práva opět zákazníkům. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celá aktualita

Mobilní operátoři nadělují dárky

16. 12. 2015

Vánočního “klidu a míru” využívají obchodníci k nadělování dárků věrným i novým klientům. Někteří chtějí svým klientům vyjádřit své díky, jiní chtějí utržit ještě nějaké ty korunky navíc. Vánočně naladěné klienty lákají na zajímavé akce, slevy a dokonce i kapra také největší čeští mobilní operátoři.

Celá aktualita

Neomezené tarify využije pouze 18 procent zákazníků

27. 10. 2015

Před pár lety mobilní operátoři nabídli svým zákazníkům neomezené tarify, které tou dobou v zahraničí patřili již ke standardním tarifům. Mnozí Češi tuto novinku uvítali s nadšením a houfně měnili stávající tarify. Ve skutečnosti se však podobné tarify vyplatí pouze malému okruhu zákazníků.

Celá aktualita

Méně peněz za volání a sms, více za datové služby

16. 9. 2015

Před dvěma léty se v rámci mobilního trhu odehrála menší cenová revoluce. Konkurence a tlak veřejnosti přiměl mobilní operátory snížit ceny za volání a sms zprávy. Ti se vytasili z nabídkami na nové a neomezené tarify, které volání učinily levnějšími o stovky korun. Peníze ze zákazníků získávají jinak.

Celá aktualita

Kupte svému pejskovi mobil a popovídejte si

21. 1. 2015

Moderní technologie a její vynálezy neznají hranice a tak se domácí mazlíčci brzy dočkají prvních mobilních telefonů. Společnost Motorola na technologickém veletrhu CES představila speciální obojek s kamerou a reproduktory, který dokáže přenést lidský hlas.

Celá aktualita

1 2 3 »

;