Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Slevy >> Svátek zamilovaných se blíží. Za co lidé nejvíce utrácejí na Valentýna?

Aktuality

Svátek zamilovaných se blíží. Za co lidé nejvíce utrácejí na Valentýna?

3. 2. 2016 Slevy Svatý Valentýn neboli svátek zamilovaných a lásky je oslavou vzájemné náklonnosti. Lidé se své city snaží vyjádřit pomocí dárků, květin a cukrovinek stylizovaných do tradičních symbolů lásky. Zatímco někteří tento svátek ignorují, jiní si vystačí s drobnostmi a další za Valentýnský dárek utratí tisíce korun.

Svatý Valentýn je v první řadě tradičním anglosaským svátkem, který do Evropy pronikl spíše z lehce komerčních důvodů. Ačkoliv můžeme oslavy spojené se svatým Valentýnem považovat za přehnaný kýč, nelze mu zároveň upřít pořádnou dávku kouzla. Zamilované páry si předávají láskyplná přáníčka a drobné dárky, muži své partnerky obdarovávají krásnými kyticemi a náklonnost si vyjadřují i jednotliví členové rodiny či nejlepší kamarádky.

Není pochyby o tom, že se Valentýn stal důležitým dnem v roce. A vítají jej nejen samotní zamilovaní, ale také obchodníci, kteří se na velkolepé oslavy lásky připravují dlouhé týdny dopředu.

Kde se vzal Valentýn? Den svatého Valentýna je oslavou římského kněze Valentýna, který i přes výslovný zákaz římského císaře Claudia II. tajně oddával vojáky s jejich vyvolenými. Byl zatčen a popraven právě 14. února. Ve starověkém Římě byl rovněž slaven svátek Lupercalia. V předvečer tohoto svátku se do urny lásky vkládaly lístky se jmény mladých dívek. Muži si tahali lístky a dívka, jejíž jméno si vylosovali, se stala jejich “miláčkem” pro následující rok. Tyto dva svátky později splynuly v jeden, který se slaví dodnes.

Lásku lze vyjádřit valentýnským přáníčkem i prstenem s diamanty

Každý má o lásce svou vlastní představu. Některé představy jsou skromnější rázu, jiná vyznání jsou doslova “luxusní”. Nejvíce se na Valentýna těší prodejci květin, výrobci cukrovinek, provozovatelé restaurací, zlatníci a obchodníci se šperky, ale také cestovní kanceláře. Právě u nich Češi nejčastěji nakupují svá valentýnská překvapení.

V takový krásný den se zejména muži rádi plácnou přes kapsu. Asi nejčastějším dárkem je růže, tradiční květina lásky. Za pěknou kytici rudých růží jsou Češi ochotni zaplatit až 1 200 korun. Více než v jiné dny se nakupují čokolády a cukrovinky. Žádané jsou především balení ve tvaru srdíček, jak jinak. Lidé rovněž vyráží do restaurací pochutnat si na netradiční romantické večeři. Ochotni jsou utratit v průměru 600 korun, někteří i více než 2 000 korun.

Den svatého Valentýna bývá ideálním dnem k zásnubám. Vypovídají o tom mnohé statistiky a také zlatníci, kteří před 14. únorem evidují zvýšený zájem o zásnubní prsteny. V kurzu jsou levnější varianty i luxusní prsteny s drahými kameny. Kupují se ale také řetízky s přívěsky, náušnice i celé komplety.

Méně obvyklým ale nikoliv výjimečným jsou dárky v podobě prodloužených víkendů. Zájem je především o víkend strávený v romantické Paříži, Římu i Florencii či exotická dovolená na Maledivách. Podle cestovních kanceláří bývá tento víkend velice žádaný a téměř každý rok mají vyprodáno. „Poptávka po dovolených na valentýnský víkend, od 14. do 16. února, narostla o 32 procent oproti roku 2014," uvedl například v loňském roce Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

Většina Čechů za valentýnský dárek utratí nejvýše 500 korun

Češi si svátek svatého Valentýna vskutku oblíbili a dárek své drahé polovičce či jiné osobě nadělí přes 80 procent z nich. Většina je ochotna do dárku vyjadřujícího lásku investovat nejvýše 500 korun. Zhruba 14 procent “investuje” do Valentýna 1 000 korun a pouze 5 procent Čechů utratí vyšší částku.

Oblíbeným místem, kde Češi nakupují, nejsou pouze kamenné obchody a e-shopy, ale také slevové portály. Ty evidují zvýšený zájem až o několik desítek procent. Nabídka je zde velice bohatá a to ve všech možných kategoriích. Mezi oblíbené kategorie každoročně patří pobyty pro zamilované, u kterých je zvýšený zájem o wellness a nabídky z kategorie jídlo.

Nevíte si rady s nákupem dárku ke svatému Valentýnovi? Inspirujte se na Úspory.cz! Nejenže ušetříte, ale především uděláte své drahé polovičce ohromnou radost.

Štítky: Češi a Valentýn | dárek k Valentýnu | romantický víkend v Paříži | svátek zamilovaných | Valentýn | zásnubní prsten k svatému Valentýnu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Kam na Velikonoce? Inspirujte se našimi tipy na velikonoční výlety

3. 4. 2017

Velikonoce nás baví. Dospělí se těší na volný pátek a pondělí a děti zase na zábavnou koledovačku a spousty vykoledovaných dobrot. Víte už nyní, co budete dělat? Pokud ne, přinášíme vám pár tipů na zajímavé akce, které se v tyto dny konají po celé ČR.

Celá aktualita

Jak ušetřit při dovolené na ubytování

20. 3. 2017

Šetřit na cestování je poměrně obtížné. Pokud si člověk chce odpočinou u moře nebo se pokochat kulturou v cizí zemi, jednoduše do kapsy prostě budete muset sáhnout. To ale samozřejmě neznamená, že musíte při dražší dovolené utratit všechny peníze, které jste si na dovolenou tak dlouho šetřili. Naopak, existuje spousta racionálních způsobů, jak při cestování do zahraničí snížit výdaje, abyste se nemuseli příliš omezovat a přitom nezatížili svou peněženku.

Celá aktualita

Darujte na poslední chvíli neobyčejný zážitek

19. 12. 2016

Přesně za 5 dní nastane dlouho očekávaný Štědrý den. Den, na který se těší nejen nedočkavé děti, ale také dospělí. Proč by také ne, když je pod stromečkem mile překvapí nejeden dárek. Avšak vymyslet takový dárek, který opravdu potěší, není jednoduché. Pokud si na poslední chvíli stále lámete hlavu s výběrem dárků, přinášíme vám inspiraci.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Darujte zážitek

5. 12. 2016

Chcete své známé letos obdarovat něčím originálnějším, než jsou jen věcné dárky? Zdá se vám, že parfém či prefabrikované dárkové sady by vašeho známého omrzely? Pak je na čase poohlédnout se jinde, protože originální dárek na pultě obchodů nenajdete. Co takhle darovat zážitek?

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárky - wellness pobyty

21. 11. 2016

Darovat wellness pobyt jako vánoční dárek je skvělou příležitostí k tomu být originální a ukázat, že vám na obdarovaném opravdu záleží. Vždyť wellness pobyt dokáže člověka po celoročním shonu uvolnit jako nic na světě. Máme pro vás tři tipy, proč tento rok někoho tímto ne zrovna všedním dárkem obdarovat.

Celá aktualita

Tři důvody, proč je dovolená v Česku skvělá

31. 10. 2016

Jezdit na dovolenou do zahraničí je pro nás už více než čtvrt století bezproblémová záležitost. Poznávání nových zemí je rozhodně skvělým způsobem trávení volného času, ale i dovolená v Česku, kterou bohužel čím dál více z nás začíná podceňovat, je v mnoha ohledech zajímavá. Přitom se nemusí jednat jen o lyžování a jiné aktivity na horách, dovolená v naší zemi s sebou nese spoustu výhod!

Celá aktualita

28. říjen 2016: Navštivte úchvatná místa české historie

19. 10. 2016

Podzimní měsíce nás mimo jiné potěší i několika státními svátky. Ten nejbližší nás čeká 28. října při příležitosti oslavy Dne vzniku samostatného Československa. Někteří plánují prodloužený víkend na chalupě, jiní se těší na zajímavé akce, které se v tento slavnostní den konají.

Celá aktualita

Tipy na podzimní aktivity

6. 10. 2016

Léto je sice definitivně pryč, ale to neznamená, že tím končí veškerá zábava.

Celá aktualita

1 2 3 »