Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Zdraví >> Zdravý životní styl nemusí být řehole

Aktuality

Zdravý životní styl nemusí být řehole

18. 6. 2015 Zdraví Tělo máme pouze jedno a na omezený čas. Starejme se o něj a ono se nám odvděčí dobrým zdravím, pěkným vzhledem i psychickou pohodou. S pozitivním přístupem se vám zdravý životní styl stane zábavou nikoliv řeholí. Zapojte celou rodinu i své přátelé a užívejte si života plnými doušky!

Nadváha a obezita jsou trvalými problémy lidí moderního věku. Ne že by v minulosti lidé netrpěli kily navíc. Nebylo to však pro ně zásadním problémem a někdy to bylo dokonce jakousi “nutností”. Nadváha totiž byla známkou bohatství a úspěchu. To již dávno neplatí. Lidé touží po štíhlé, sportovní a zdravě vypadající postavě. Ta však není zadarmo.

Nepravidelné stravování, přejídání se a jídelníček plný sladkých a tučných potravin nedělají lidskému organismu dlouhodobě dobře. Když se k nezdravému jídlu přidá sedavé zaměstnání, stres a minimum pohybu, rázem tu máme kila navíc. Zatočte s nimi také a vydejte se na cestu zdravého životního stylu.

Diety nestačí, je třeba změnit životní styl

Víme, že změnit životní styl není snadné. A nebo je? Léta se lidé stravují podle zavedeného stereotypu. Mnohdy nesnídají, k obědu si dají nějakou nejlépe tučnou rychlovku a večer se důkladně nají. Tu a sem v průběhu dne padne nějaká ta “dobrůtka”.  A váha stále ukazuje nová a nová kila. Říct si dost nestačí. Je třeba jednat.

Zapomeňte na nárazové diety. Již dávno je prokázané, že nefungují. Naopak způsobují velké výkyvy váhy (tzv. jo-jo efekt) a v řadě případech mohou poškodit i zdraví. Chcete-li zhubnout trvale, musíte změnit životní styl. Žádné diety, pomáhá úprava způsobu stravování.

„Různých rad na zdravé stravování je celá řada, a můj jednoduchý návod zní - uzpůsobte svoje stravování tomu, kdo jste, co jste a co v životě děláte. Zohledněte své genetické dispozice i to, jak jste či nejste zdraví. Důležité je pochopit, jak funguje vaše tělo a tomu uzpůsobit stravování, pohyb a odpočinek. Jiný má těžce manuálně pracující horník a jiný vystresovaný manažer. Každý jsme unikát a každý někam jdeme a něco chceme. Tomu je třeba přizpůsobit i svůj životní styl,“ vysvětluje specialista na zdravou výživu Petr Havlíček.

Nevíte-li si rady, poraďte se. Zkušených odborníků a specialistů na výživu je kolem nás mnoho. Stačí si vybrat. Odborník s vámi probere váš životní styl i stávající jídelníček. Doporučí Vám změny, poradí s jídelníčkem, navrhne recepty a zodpoví Vám veškeré otázky související s problematikou zdravého hubnutí.

Hubnutí je hračka!Díky nutriční typologii a výživovému plánu na míru zhubnete i Vy. Vyberte si svého výživového specialistu na Úspory.cz.

Nežijeme proto abychom jedli. Jíme proto, abychom žili

Vzpomeňte si na toto přísloví každý den, kdykoliv budete mít pochybnosti o svém rozhodnutí žít zdravě. Na prvním místě by mělo vždy stát vaše zdraví a pohoda. Jakmile jednou na zdravý životní styl najedete a budete jej opravdu myslet vážně, najdete v něm neskutečné množství zábavy. Jídlo se Vám stane zábavou a požitkem. Sport se vám stane každodenní nutností. Život budete brát s nadhledem a úsměvem. Na počátku však musí být osobní rozhodnutí pro trvalou změnu.

„Měli byste vnitřně vědět, že změny chcete udělat, ale ne proto, že jde o diktát doby či módní trend. Náš život a tedy i naše stravování má vycházet ze zdravého rozumu a ne módních trendů. Člověk má poslouchat sám sebe a porozumět svým potřebám. A to je někdy složité a pro mnohé z nás se jedná o celoživotní tápání a nespokojenost. To vede i k neustálému držení diet bez uspokojivého výsledku,“ radí Petr Havlíček.

Jak Petr Havlíček upozorňuje, i zdravý životní styl má své “módní trendy”. V poslední době se stále častěji objevují až fanatičtí lidé, kteří propagují určitý styl stravování. Je to například rawfood, veganství, vegetariáni či paleostrava. Každý takový styl znamená omezení některé složky potravy. Nedejte na ně, ale poslouchejte své tělo.

Práce počká, život nikoliv

Zpomalte a užívejte si života plnými doušky. To platí i pro váš jídelníček. Vzpomeňte si na své maminky a babičky, které vařily z čerstvých potravin. Tehdy nebyly polotovary, průmyslově zpracované pokrmy, ani žádné fast foody. Navraťte do svých jídelníčku čerstvé potraviny, které jej nejen zpestří, ale hlavně učiní zdravějším.

Čerstvé ovoce, zelenina, maso a uzeniny přímo od řezníka, bylinky či doma vyrobené těstoviny z Vašeho jídelníčku učiní z běžného jídla mnohem zajímavější zážitek. Stačí vypustit smažená, moučná, sladká a tučná jídla a již během pár dnů pocítíte rozdíl. Méně cukru a tuku se projeví nejen na vzhledu postavy, ale také na lepším zdravotním stavu.

A v poslední řadě, udělejte si na jídlo čas. „Velkým prohřeškem je i to, že hlavním jídlům není věnován dostatek času, a to jak na jejich přípravu, tak i na jejich konzumaci. Naše stravování ovládá diktát stresu a uspěchané doby. Což se samozřejmě projevuje na zdraví i postupném přibírání na váze,“ varuje také odborník na výživu. Nejezte ve spěchu a stresu. Jídlo si připravte s klidem a s čistou hlavou jej snězte. Život máte jen jeden, užijte si jej.

Štítky: individuální výživový plán | jídelníček na míru | specialisté na výživu | výživové poradenství | zdravý jídelníček | zdravý životní styl |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak si vybrat klimatizaci, která opravdu funguje

13. 7. 2016

Letní horka jsou tady a snad i ten, kdo ji dosud nemá, občas zatouží po klimatizaci. Jak si vybrat klimatizační zařízení do bytu a přitom si domů nedonést nefunkční a hlučnou „potvoru“. Máme pro vás několik tipů.

Celá aktualita

Slevy na romantické pobyty pro dva

6. 6. 2016

Vybrat vhodné místo a program pro romantickou večeři ve dvou či zamilovaný víkend strávený s milovanou osobou může být ošemetná záležitost, hlavně v případě, kdy nechcete, aby vás zruinoval. Nadějí pro vaši peněženku mohou být slevové portály, které velmi často nabízejí právě tematické zážitkové víkendy či jednorázové pobyty speciálně pro zamilované páry. Připomeňte si výhody těchto nabídek.

Celá aktualita

Dietní potraviny, které nejsou dietní - část první

21. 5. 2016

Možná se snažíte shodit nějaké to kilo. Možná jste na internetu narazili na spoustu zaručeně účinných přípravků a náhražek stravy, které by vás měly nadbytečné váhy zbavit. Možná chcete změnit svůj jídelníček na zdravější a ulevit tak organismu od všech těch chemických koktejlů v potravinách. A možná prostě chcete žít vitálně.

Celá aktualita

Akupunktura: Účinná metoda nebo pouhé placebo?

7. 5. 2016

Západní medicína mívá sklon ohrnovat nos nad tradičními a alternativními východními léčebnými metodami. Nejsou dostatečně vědecky prozkoumané a ověřené, jejich výsledky jsou nejisté. Východní medicína však její požehnání nepotřebuje. Provádí se stovky i tisíce let a věří ji miliony lidí po celém světě.

Celá aktualita

Superpotraviny nemusí být exotického původu, najdeme je i u nás

30. 4. 2016

Tzv. Superpotraviny se stávají fenoménem zdravé výživy. Super proto, že obsahují ohromné množství antioxidantů, enzymů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Superpotraviny však nemusí vždy mít cizokrajný původ, najdeme je i u nás doma v Česku.

Celá aktualita

Největší překážka ke štíhlejší postavě? Nezdravé leč lákavé pochoutky

15. 4. 2016

Přibrali jste. Zrcadlo a náhle těsné oblečení nelže. Cítíte se často unavení, podráždění a bez energie. Už vás nebaví držet diety, a proto se rozhodnete pro trvalou změnu jídelníčku. Zásobíte se zdravými a čerstvými potravinami. Posledním krokem je naučit se odolávat oblíbeným nezdravým pochoutkám.

Celá aktualita

Světový den zdraví: Tématem pro rok 2016 prevence a léčba cukrovky

2. 4. 2016

V rámci OSN byla 7. dubna 1948 založena Světová zdravotnická organizace, jejíž náplní je koordinace aktivit v oblasti mezinárodního veřejného zdraví. Na její počest se každoročně v tento den slaví Světový den zdraví na zvolené téma. Pro letošní rok se hlavním tématem stala prevence a léčba cukrovky.

Celá aktualita

Nemohu přestat kouřit, ztloustl(a) bych

18. 3. 2016

Přesně takto zní častá odpověď kuřáků na otázku, proč nepřestanou kouřit. Je to výmluva nebo má kouření na tělesnou váhu opravdu velký vliv? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podívejme se blíže na to, jak moc kouření váhu ovlivňuje, a zda se ze štíhlého kuřáka může stát obézní nekuřák.

Celá aktualita

1 2 3 »