Úspory.cz >> Plyn >> Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15.10.2015 Plyn Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

V souvislosti s přicházející zimou, chladnými dny a rozjíždějící se novou topnou sezónou se tradičně začínají ozývat analytici se svými názory na vývoj cen energií pro příští rok. V letošním roce zní jejich tvrzení více než pozitivně. Podle analytiků by české domácnosti měly ušetřit několik set korun za elektřinu a za plyn dokonce až několik tisíc korun. Příčinou je nejen konkurenční boj mezi jednotlivými dodavateli plynu, ale také klesající cena komodit na burze.


"Pokles burzovních cen takzvané silové elektřiny a stabilní měnový kurz vytváří prostor pro zlevnění nabídky elektřiny pro konečné spotřebitele v řádu jednotek procent. U plynu čekám úsporu ještě vyšší. Konkurence je a bude velká. Někteří dodavatelé se navíc budou snažit odlišit akčními nabídkami," uvedl Jiří Gavor, analytik ve společnosti ENA.

České domácnosti ušetří na plynu průměrně 2 400 korun

Poměrně výrazný pokles cen se čeká zejména u plynu. Zatímco u elektřiny by předpokládaná úspora měla činit zhruba 300 korun ročně, u plynu by domácnosti měly ušetřit kolem 2 400 korun za rok. Tvrdí tak Jan Schindler, analytik portálu specializujícího se právě na úspory energií, TZB-info.


V současné chvíli se čeká na reakci prvních dodavatelů zejména těch dominantních, jako je ČEZ  a RWE. Pokud začnou zlevňovat, s největší pravděpodobností je budou následovat i další dodavatelé plynu. Ti však se zveřejňováním vyčkávají na Energetický regulační úřad, který má v dohledné době zveřejnit výši distribučních poplatků na příští rok. Všichni však svorně tvrdí, že zdražovat rozhodně neplánují.

Levnější plyn nebude pro všechny

Levnější plyn se netýká zdaleka všech zákazníků. Zákazníci, kteří s dodavateli uzavřeli smlouvu na dobu určitou s fixními cenami, se zlevnění s největší pravděpodobností nedočkají. Právě naopak. Díky možnému zvýšení regulované složky se dočkají spíše lehkého zdražení. Podobně na tom mohou být také zákazníci některých alternativních dodavatelů. Situace není jasná ani u všech velkých dodavatelů. Ti budou zcela určitě nabízet levnější energie novým zákazníkům, méně však zákazníkům stávajícím.


Součástí regulovaných cen je distribuční poplatek, který stanovuje státní úřad Energetický regulační úřad (ERÚ). U plynu má na konečnou cenu vliv z jedné pětiny, a u elektřiny dokonce tvoří více než polovinu výsledné ceny. Nová výše poplatku je zveřejňována každý rok na konci listopadu.


“Regulované ceny zveřejníme jako každý rok až na konci listopadu, letos je každý odhad mnohem složitější, protože se významně měnil zákon a připravují se nové ceny dle pravidel IV. regulačního období, takže budeme před datem zveřejnění ještě méně sdílní než obvykle,” vyjádřil se Jiří Chvojka, mluvčí ERÚ.


Zatímco dodavatelé plynu čekají na vyjádření Energetického regulačního úřadu, jejich mluvčí svorně tvrdí, že zvyšování cen rozhodně neplánují. "Předpokládáme, že by v příštím roce jak u plynu, tak i elektřiny mělo dojít ke stagnaci či snížení ceny," uvedl Jiří Pisařík, jednatel největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy. S podobným tvrzením přišel také Pavel Cyrani ze společnosti ČEZ.


TIP: Porovnejte si ceny plynu na Úspory.cz a najděte si levnějšího dodavatele již nyní!

Štítky: ceny plynu | ceny plynu v roce 2016 | Energetický regulační úřad | levný plyn | srovnání cen plynu | vývoj ceny plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

02.11.2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13.04.2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

07.03.2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

08.01.2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27.11.2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28.10.2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21.08.2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31.07.2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita
Všechny aktuality