Úspory.cz >> Plyn >> Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27.11.2015 Plyn Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Který zdroj tepla si vybrat, abyste netopili pánubohu do oken? Je lepší plyn, elektřina, uhlí, dřevo nebo spíše tepelné čerpadlo? Pokud si můžete zdroj tepla vybrat, určitě si důkladně promyslete, který ze současných tepelných zdrojů je výhodný právě pro vaši nemovitost a proč. Vyberete-li si správně, můžete při vytápění domu či bytu ušetřit tisíce korun ročně.

Tuhá paliva

Tuhá paliva - dřevo a uhlí patří k nejstarším zdrojům tepla, kterými topili naši předkové před stovkami a dokonce i tisíc lety. Stále se jedná o jeden z nejlevnějších byť méně komfortních způsobů  vytápění rodinných domů. Kotle na tuhá paliva vyžadují ruční přikládání, pokud se tedy nejedná o moderní automatické kotle.

V moderní době, kdy je zdůrazňována péče o poničené životní prostředí, může v jejich případě nastat problém s emisemi, které při hořeních tuhých paliv vznikají ve větším množství. Z tohoto důvodu je možné používat pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy. Kotle nižších emisních tříd, které některé domácnosti stále využívají, budou definitivně zakázané od roku 2022.

Další úspory je možné u kotlů na tuhá paliva dosáhnout přidáním akumulační nádoby do systému. Kromě toho, že zajistí komfortnější dodávku tepla v průběhu celého dne, přinese také úsporu paliva až o 20 procent díky vhodnějšímu spalovacímu cyklu.

Topení plynem je komfortní a poměrně levné

Poměrně levné a zároveň pohodlné je rovněž vytápění plynem. Nejlepší volbou je moderní kondenzační plynový kotel, který využívá kondenzační technologie ohřevu vody.

„Kondenzační plynový kotel využívá také teplo vzniklé kondenzací spalin, je proto vzhledem k vyšší účinnosti spalování velmi úsporný. Kvalitní kotle tohoto typu nabízí až 109procentní účinnost a ve srovnání s běžným starším plynovým kotlem dokážou ušetřit i více než 20 procent nákladů na teplo,“ říká Roman Švantner ze společnosti ENBRA, která se zabývá výrobou plynových kotlů, tepelných čerpadel a ohřevů vody.

Elektřina nemusí být vždy drahá

Za nejdražší způsob vytápění bývá tradičně považována elektřina. A zpravidla je to pravda. Výjimku tvoří pouze nízkoenergetické domy, které mají nízkou tepelnou ztrátu a dobře utěsněnou obálku budovy. V takové případě je elektřina relativně levná.

Elektrokotel je snadno ovladatelný a především je možné je velmi dobře regulovat. Zároveň není nutné napojení na komín, je tedy nejvíce šetrný k životnímu prostředí, protože do ovzduší nevypouští žádné škodlivé látky.

Elektrokotel je také výhodný jako doplněk k tepelnému čerpadlu zejména v zimním období, kdy tepelnému čerpadlu v mrazivých dnech klesá výkon. V těchto dnech se o vytápění domu postará právě elektrokotel.

Tepelné čerpadlo - nejdražší investice a nejlevnější energie

Jedná se o moderní ekologický a nejúspornější způsob vytápění, které využívá tepelné energie z vody, ze vzduchu, plošného kolektoru či zemního vrtu. Tepelné čerpadlo je napájeno elektřinou, ale zdaleka ne v takové míře jako elektrokotel. Pořizovací náklady na pořízení tepelného čerpadla jsou však výrazně vyšší.

„Ve srovnání s ostatními zdroji tepla má tepelné čerpadlo sice vyšší pořizovací náklady, ty jsou ale vyváženy mimořádně úsporným a komfortním provozem. Náklady na tepelné čerpadlo se běžné domácnosti vrátí obvykle mezi pátým až devátým rokem provozu, životnost kvalitního zařízení je však až několikanásobně delší,“ popisuje výhody tepelných čerpadel Roman Švantner.

Úspory na energií lze dosáhnout nejen správným výběrem zdroje vytápění, ale také volbou dodavatele energie. Chcete ušetřit na plynu? Porovnejte si ceny dodavatelů na Úspory.cz a ušetřete!

Štítky: kondenzační kotel | levný plyn | plyn | plynový kotel | porovnání dodavatelů plynu | srovnání cen plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

02.11.2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13.04.2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

07.03.2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

08.01.2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28.10.2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15.10.2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21.08.2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31.07.2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita
Všechny aktuality