Kdo by neměl rád teple vytopený byt či dům, do kterého se každý den vrací po náročném dni v práci. Horší je to však s účty za topení, které rapidně narůstají zejména během mrazivých dnů, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, a topení jede doslova na plný plyn. Ideálním řešením je provést úsporná řešení. Jsou sice nutné počáteční investice. Ty se však vrátí v podobě ušetřených peněz právě za topení.
1. Zateplete dům
Základním úsporným opatřením je odpovídající zateplení celého domu, které zamezí tepelným ztrátám. K nim dochází v místech, která nejsou dostatečně utěsněná. Jedná se například o fasádu, strop, střechu, okna a další. Jakmile se tato místa správně utěsní, teplo se uvnitř domu udrží lépe a déle. Je prokázáno, že u starších a nezateplených domů dochází ke 30% úniku tepla.
2. Vyměňte okna a dveře za nové
Velké množství tepla také uniká staršími netěsnícími okny. Moderní okna s izolačními skly přitom dokáží nejen zabránit ztrátě tepla, ale mají také vynikající zvukové izolační vlastnosti. Podobně je tomu i u dveří. Předtím, než se pro výměnu oken a dveří rozhodnete, nezapomeňte si spočítat návratnost investice. Ideální dobou, za kterou by se vám peníze měly vrátit, je 5 až 10 let.
3. Modernizujte otopný systém
Moderní kotle jsou na rozdíl od starých úsporné. To se týká plynových kotlů, elektrického topení, tepelných čerpadel i kotlů na biomasu či tuhá paliva. Poraďte se s odborníkem, který vám doporučí nejvýhodnější typ vytápění pro vaši domácnost, a zároveň zkontroluje, zda je otopný systém správně dimenzovaný.
Při naddimenzovaném výkonu celé otopné soustavy může totiž docházet ke zbytečnému přetápění, které bývá doprovázeno přehnaným větráním. Výsledkem jsou zbytečně vysoké náklady za topení, které se dají lehko snížit správným nastavením. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu revizním technikem, která by měla být prováděna alespoň jednou ročně.
4. Nezapomeňte odvzdušovat
Účinnost teplovodní soustavy snižuje velké množství vzduchu, které je způsobené rychlým napouštěním vodou. Máte-li zavzdušněné radiátory, zjistíte to snadno. Stačí topení zapnout na plno, a až se zahřejí, zkontrolovat, zda mají stejnou teplotu po celé ploše. Je-li radiátor v horní části horký a v dolní naopak studený, je potřeba provést odvzdušnění.
Odvzdušnění je ideální provést před začátkem topné sezóny a pro plnou účinnost otopné soustavy je dobré radiátory pravidelně odvzdušňovat nejlépe každé tři měsíce.
5. Regulujte vytápění
Mějte vytápění pod kontrolou a regulujte jej pomocí regulačních ventilů s termostatickými hlavicemi. Díky tomu si budete moci teplotu v jednotlivých místnostech nastavovat podle potřeby a nebudete zbytečně platit za nevyužité teplo v některých místnostech. Cena jednoho ventilu včetně montáže se pohybuje kolem 1 000 korun. Ve výsledku vám však ušetří mnohem více peněz.
Podobné články
Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.
Celá aktualitaTopná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.
Celá aktualitaS příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.
Celá aktualitaVedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.
Celá aktualitaMinulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.
Celá aktualitaPokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.
Celá aktualitaČas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.
Celá aktualitaTrh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.
Celá aktualita