Úspory.cz >> Plyn >> Nová zelená úsporám je opět tu
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nová zelená úsporám je opět tu

28.10.2015 Plyn Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

V roce 2009 byl program Nová zelená úsporám vyhlášená poprvé a od té doby bylo majitelům rodinných domů a bytů vyplaceno více než 20 miliard korun. Nová zelená úsporám bude nově probíhat formou tzv. kontinuální výzvy, v jejímž průběhu bude možné žádat o dotaci až do roku 2021. Žádosti je možné posílat již od 22. října 2015. Pro rok 2015 bude rozdáno 520 milionů korun a v příštím roce bude k dispozici dalších 2,85 miliard korun.

Nová zelená úsporám již nebude omezená

Hlavní novinkou je změna z běžné výzvy na kontinuální. Nová zelená úsporám bude tedy probíhat kontinuálně až do konce programu v roce 2021. Během následujících šesti let bude rozděleno přibližně 27 miliard korun, které stát získal prodejem emisních povolenek.

„Výhodou kontinuální výzvy je, že žadatel si svoji akci může v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem. Realizaci úsporných opatření tak může provádět po částech i v průběhu několika let, a to s dotací," říká Richard Brabec, ministr životního prostředí, a k novým podmínkám dodává: „V posledním roce a půl jsme nastavili a prověřili nové, jednodušší a otevřenější podmínky programu. Ty z něj učinily program stabilní a předvídatelný na několik let dopředu, proto dnes můžeme vyhlásit výzvu, která potrvá až do roku 2021, a ve které by už nemělo docházet k zásadním změnám v průběhu programu.”

Další významnou novinkou je podpora malých fotovoltaických systémů určených k ohřevu teplé vody a na výrobu elektřiny k přímé spotřebě v domácnostech. Výše dotace v tomto případě bude činit až 100 tisíc korun.

„My jsme se k tomuto kroku rozhodli především proto, abychom motivovali občany k energetické soběstačnosti. Rodinám přinese instalace solárních systémů nemalé úspory, nová podpora pomůže snižovat závislost České republiky na fosilních palivech a rozvíjet využití OZE v České republice," dodává také ministr Richard Brabec.

Výše dotací uhradí až 50 procent celkových výdajů

Současná výzva Nová zelená úsporám je určená všem majitelům rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo nebo solární systémy a také na výměnu oken a dveří. Výzva rovněž podporuje výstavbu domů s nízkou energetickou náročností.

Na energetické úspory je kladen zásadní důraz a od toho se také odvíjí celková výše dotace. Žadatel může získat až 50 procent z celkových výdajů zpět a nejvýše může být proplacená dotace ve výši 5 milionů korun.

Nová zelená úsporám přinesla řadu změn. Omezeny jsou dotace týkající se výměny neekologických zdrojů vytápění, na kterou je možné získat peníze z tzv. kotlíkových dotací Operačního programu Životního prostředí. V rámci výzvy tak zůstala zachována podpora výměny elektrických zdrojů za ekologičtější a účinnější tepelná čerpadla a solární systémy.

Jak žádat o dotaci?

O dotaci je možné zažádat před, v průběhu i po dokončení realizace všech podporovaných opatření. „Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty proplácíme do 9 týdnů od jejich podání. U žádostí kde žadatelé realizují opatření až po jejich schválení, garantujeme proplacení do 6 týdnů od doložení realizace," vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

První žádosti mohly být podány již 22. října 2015 od 10 hodin. Podání žádosti je stále jednodušší. Na internetových stránkách www.novazelenausporam.cz nebo na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR lze vyplnit elektronický formulář. K němu žadatel přiloží předepsané přílohy a celou dokumentaci osobně doručí nebo odešle poštou do 5 dnů na příslušné krajské pracoviště do 5 dnů od vyplnění.

Úřad má celkem 9 týdnů na vyřízení celé žádosti a poslání peněz. Během prvních 3 týdnů probíhá schvalování žádosti, následující 3 týdny jsou určené na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace. Pokud je vše v pořádku, obdrží žadatel dotaci v posledních 3 týdnech.

Chcete se o možnostech energetických úspor dozvědět více? Čtěte Úspory.cz a ušetříte!

Štítky: energetické úspory | levná energie | nízkoenergetické domy | Nová zelená úsporám | novazelenausporam | srovnání energie |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

02.11.2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13.04.2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

07.03.2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

08.01.2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27.11.2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15.10.2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21.08.2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31.07.2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita
Všechny aktuality