Úspory.cz >> Plyn >> Topná sezóna v březnu nekončí
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Topná sezóna v březnu nekončí

07.03.2016 Plyn S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Znáte to. Zimy již máte plné zuby a s prvním jarním sluníčkem už se doslova třesete na pučící jaro. Za pár dnů 20. března započne astronomické jaro. Ve skutečnosti je však teprve začátek března a zima ještě zdaleka neskončila. Podle hydrometeorologického ústavu topná sezóna oficiálně trvá až do konce května.

Začátek a konec topné sezóny
Pravidla pro vytápění a dodávky teplé vody jsou upravena vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. v aktuálním znění. Tato vyhláška stanovuje dobu topné sezóny (topné období) od 1. září do 31. května následujícího roku. Přičemž dodávka tepla bývá zahajována při poklesu průměrné venkovní denní teploty pod 13 ℃ po dobu nejméně dvou dnů za sebou. Dodávka tepla může být přerušena v průběhu topné sezóny pouze tehdy, pokud průměrná venkovní denní teplota vystoupí nad 13 ℃ po dobu nejméně dvou dnů za sebou. Teplo může být dodáváno i mimo topné období, pokud to vyžaduje průběh venkovních teplot a souhlas vyjádřily nejméně dvě třetiny konečných spotřebitelů. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Průměrné teploty stoupají

Podle statistik hydrometeorologického ústavu z posledních let je patrné, že první jarní dny bývají slunečné. Například v roce 2014 byl v pražském Klementinu naměřený teplotní rekord 19,9 ℃, který pokořil 130 let trvající původní rekord. Tato krásná čísla však kazí noční a ranní teploty, které se ještě v březnu běžné pohybují pod bodem mrazu. A neobvyklé nejsou ani sněhové přeháňky. Výjimkou za posledních 5 let byl rok 2013, kdy sníh napadl v prvním jarní den i na velikonoce.

Průměrné denní teploty v březnu pro Českou republiku v letech 2010-2015:

Rok Průměrná denní teplota/
2010

2,7

2011 3,8
2012 5,1
2013 0,7
2014 6,2
2015 4,0

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Jak se vypočítává průměrná denní teplota?
Průměrná denní teplota venkovního vzduchu činí čtvrtinu součtu venkovních teplot změřených ve stínu bez započítání vlivu sálání okolních ploch. Měření je prováděno vždy v 7 hodin, ve 14 hodin a ve 21 hodin (v tuto hodinu se teplota počítá 2krát) každý den. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Tipy, jak topit na jaře a ušetřit

Jarní počasí bývá aprílové. Jeden den svítí slunce a teploty dosahují na toto období vysokých hodnot a hned následující den je sychravo a prší, někdy i dokonce sněží. Jak v takových dnech topit, abychom doma neměli teplo ani zimu?

Zatopte si ráno

Největší zima bývá po ránu a z vyhřáté postele se do chladného pokoje nevstává vůbec snadno. Máte-li doma možnost regulovat si teplo na základě času, zatopte si spíše po ránu. Vstávat se vám bude mnohem příjemněji.

Nepřetápějte

Sice nás mohou překvapit chladnější dny, ale je nepravděpodobné, že nás přepadnou tuhé mrazy. Proto si na svém termostatu snižte teploty a zbytečně nepřetápějte. Byt či dům už vám navíc přes den začnou prohřívat jarní sluneční paprsky.

V chladných dnech si lehce přitopte

A pokud vás přece jen překvapí chladné až mrazivé ráno, pak si lehce přitopte na hodinku či dvě. Místnost se prohřeje, ale nepřetopí. Následující den už mohou být teploty zcela odlišné a je zbytečné byt vytápět na maximum.

Řiďte se našimi tipy a účty za teplo vás nepřekvapí. Více tipů najdete na Úspory.cz, kde si můžete porovnat nabídky od různých dodavatelů energií a vybrat si nejlevnějšího z nich během pár minut!

Štítky: astronomické jaro | dodavatelé energií porovnání | dodávka tepla a vody | jak ušetřit za teplo | první jarní den | tipy | topná sezóna |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

02.11.2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13.04.2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

08.01.2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27.11.2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28.10.2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15.10.2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21.08.2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31.07.2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita
Všechny aktuality