Úspory.cz >> Plyn >> Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13.04.2016 Plyn Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Zdá se vám náš článek příliš brzký? Na počátku června mají kominíci plné termíny a najít jeden volný se může ukázat jako zásadní problém. A chcete se s kominíky a čištěním komínů raději zabývat během letních dovolených? Mnohem lepší je objednat si kominíka včas. Rozhodně se však nevyplatí kominíka odložit na další rok. Pravidelné čištění komínu a spalinových cest se totiž může stát otázkou života a smrti. A to bez legrace. Navíc to nařizuje zákon.

„Závady komína jsou poměrně častou příčinou požáru, obzvláště na konci topné sezóny, kdy spalinová cesta může vykazovat značnou známku provozního opotřebení či zanesení. K požárům od vadných či neudržovaných komínů by nedocházelo, kdyby majitelé domů respektovali nařízení vlády č. 91/2010 Sb. a v pravidelných lhůtách si objednávali kominíka na čištění a kontrolu spalinových cest,” upozorňuje Jaroslav Schön, soudní znalec a viceprezident Společenstva kominíků České republiky.

Pokud tak nestihnete po ukončení topné sezóny, zapište si do diáře konec léta. Údržba je na konci topné sezóny či léta nejjednodušší. “Pozdní jaro či léto jsou k údržbě otopné soustavy nejlepší, protože už se netopí. Říkáme to lidem každý rok, ale většinou je to marné a všichni nám volají zase až na podzim, kdy nevíme, kam dřív skočit,” vysvětluje Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Není kominík jako kominík

Čištění komínu přitom stojí pouze pár stovek korun, což za pocit bezpečí ve vlastním domě určitě stojí. Ve městech za kontrolu spalinových cest zaplatíte přibližně od 700 do 1000 korun. Na vesnicích až o polovinu méně.

Pozor si však dejte při výběru kominíka. V tomto oboru se bohužel pohybují i falešní kominíci. Živnostenský zákon je totiž příliš benevolentní a poctivým kominíkům se do řemesla pletou i takoví, kteří nemají odborné znalosti, zkušenosti a ani odpovídající vybavení. Nevíte-li si rady s výběrem kominíka, obraťte se na Společenstvo kominíků ČR.

Máme pro vás i kontakt:
Společenstvo kominíků ČR
Učňovská 100/1
190 00 Praha 9
tel.: 224 321 080, 602 285 022
e-mail: sk.cr@volny.cz
web: www.skcr.cz

Neplaťte více, než musíte

S koncem topné sezóny se blíží i vyúčtování za dodávky energií za rok 2015. Zima byla letos opět mírná, ceny energií však neklesají. Možná tušíte již nyní, že vám vaše dodavatelská firma nepřinese dobré zprávy. Proto se na vyúčtování pomalu připravte a zjistěte si, jaké podmínky vám mohou nabídnout konkurenční firmy.

Rozdíly v cenách mezi jednotlivými dodavateli nejsou vůbec zanedbatelné a to zejména v případě plynu, u něhož neregulovaná složka tvoří vyšší část z celkové ceny než u elektřiny. Než se však ke změně dodavatele odhodláte, nezapomeňte si ohlídat pár věcí. Samotný přechod k jinému dodavateli není nic komplikovaného. Jakmile si vyberete nového dodavatele, poskytnete mu plnou moc, na jejímž základě nový dodavatel vyřídí většinu administrativy.

Důležitý je však výběr nového dodavatele energií. Vyplatí se porovnat více nabídek a to včetně všech slev a bonusů. Některé nabídky totiž mohou vyznít lépe, než jsou ve skutečnosti. Nezapomeňte také, že žádná sleva není zadarmo. Důležitá je rovněž samotná smlouva o dodávce energie, respektive její platnost. Vhodnější je vždy smlouva na dobu neurčitou. V případě, že se rozhodnete smlouvu ukončit, nebude vás držet žádný úvazek a hrozba finanční pokuty za porušení smluvních podmínek.

Naše rada na závěr proto zní: Před tím, než smlouvu potvrdíte vlastnoručním podpisem, seznamte se se všemi smluvními podmínkami.

S výběrem dodavatele energií vám pomůžeme na Úspory.cz. I zde si můžete porovnat nabídky od různých dodavatelů a jejich služby si můžete ihned objednat on-line!

Štítky: čištění spalinových cest | dodavatelé energií porovnání | kominík | porovnání dodavatelů plynu | Společenstvo kominíků ČR | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

02.11.2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

07.03.2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

08.01.2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27.11.2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28.10.2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15.10.2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21.08.2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31.07.2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita
Všechny aktuality