Úspory.cz >> Hypotéky >> 3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték
Aktuality

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18.12.2017 Hypotéky Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Poskytovatelé bank a jejich reklamní spoty říkají něco zcela jiného. Lákají nás na výhodné podmínky i nízké úrokové sazby a vůbec nám tvrdí, že splácet pár milionů za byt či dům je vlastně skvělé. Realita už tak růžová nebývá. S vyřízením hypotéky je spojená šílená administrativní honička a může se stát, že vám banka žádost s úsměvem zamítne. Pojďme se společně podívat na 3 nejčastější otázky, jejichž odpovědi byste měli znát předem.

 

Otázka č. 1: Opravdu musím mít našetřeno nejméně 10 %?

České národní bance se nelíbilo, že na hypotéku dosáhl téměř každý. Rozhodla tedy, že banky smí poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 % LTV. Pokud jste si tedy vyhlédli byt za 3 000 000 Kč, měli byste mít našetřeno nejméně 300 000 Kč. Co když je ale nemáte? Možnosti existují, mají ale své “ale”.

Použít můžete například další nemovitost a dát ji do zástavy. Pokud ji ovšem máte. Hodně lidí využívá úvěr ze stavebního spoření nebo si prostě vezme jiný spotřebitelský úvěr. Jakýkoliv krok si důkladně promyslete předem a nebojte se poradit se zkušeným finančním poradcem.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Otázka č. 2: Jakými způsoby lze posílit bonitu?

Vaše příjmy nejsou nijak slavné, přesto jste si jisti, že byste menší hypotéku zvládali splácet bez problémů. Co s tím? První možností je požádat o hypotéku s dalším spolužadatelem. Nejčastěji tak činí partneři, ale neobvyklé nejsou ani příbuzní. Požádat samozřejmě můžete i nejlepšího ideálně movitějšího kamaráda nebo kolegu z práce. Pokud s tím budou souhlasit, máte vyhráno.

Další možností je podívat se lépe na své příjmy a výdaje. Vaši bonitu snižují například splátky za další půjčky, kontokorenty, kreditní karty apod. Před žádostí o hypotéku na vlastní byt je proto vhodné zbavit se všech dalších závazků, čímž vaše bonita hned získá na atraktivitě.

 

Otázka č. 3: Lze dostat hypotéku na koupi i rekonstrukci?

Vybrali jste si starší byt, který vás zaujal velikostí, vnitřním řešením nebo prostě jen lokalitou. Jenomže je hodně starý nebo zničený a rekonstrukce je prostě nutná. Je reálné od banky získat peníze nejen na kupní cenu nemovitosti, ale i na další rekonstrukci? Ano, možné to je. Pokud máte dostatečnou bonitu, banka vám vyšší úvěr bez problémů poskytne.

Menším háčkem se může ukázat postupné čerpání hypotéky, za které si některé banky účtují poplatek navíc. Takže si nejprve u oslovených bank zjistěte, za jakých podmínek vám hypotéku na koupi a rekonstrukci zároveň poskytnou. Za každé další čerpání si totiž banky účtují cca 500 Kč. Některé banky přitom nabízí určitý počet čerpání zdarma, jiné si poplatek účtují hned napoprvé. Čerpání navíc nelze provádět donekonečna a obvyklá je podmínka vyčerpání celé hypotéky do 24 měsíců.

 

Štítky: bydlení | hypotéka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12.02.2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16.01.2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19