Úspory.cz >> Hypotéky >> Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16.01.2018 Hypotéky Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Velké změny přinesly roky 2016 a 2017. Na podzim roku 2016 Česká národní banka doporučila bankám neposkytovat hypotéky nad 95 % LTV. V prosinci stejného roku byla v platnost uvedena dlouho očekávaná novela zákona o spotřebitelském úvěru, který přinesl změny nejen ve spotřebitelských úvěrech, ale také v hypotečních úvěrech.

Rychlé ohlédnutí za rokem 2017

V minulém roce pak Česká národní banka ještě více snížila doporučenou maximální výši hypoték na 90 % LTV. Rovněž byl omezen počet poskytnutých 80% až 90% hypoték. Jednoduše řečeno dostupnost hypoték se snížila zejména pro lidi, kteří nemají vlastní úspory. Ti to však vyřešili a potřebnou částku získali prostřednictvím stavebního spoření nebo druhým spotřebitelským úvěrem.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Další změna se týkala úrokových sazeb, které se dlouho držely na svém dně kolem 2 %. Od podzimu však úrokové sazby začaly růst a oproti loňskému roku si “polepšily” o 0,7 %. Objem poskytnutých hypoték v roce 2017 bude pravděpodobně srovnatelný s rokem 2016. Důvodem však nebyl počet sjednaných hypoték, ale vyšší hypoték. Což je s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí logické.

Rok 2018 - hypotéky budou stále méně dostupné

Podle odborníků nový rok nepřinese žádné zásadní změny. Ceny nemovitostí s největší pravděpodobností stále porostou, stejně tak úrokové sazby. Pro lidi bude těžší hypotéku získat s ohledem na přísné podmínky, které nastavila Česká národní banka.

 

Stále platí, že banky nemohou poskytovat hypotéky nad 90 % LTV a hlídat musí i hypotéky mezi 80 % a 90 %, které v celkovém portfoliu nesmí tvořit více než 15 %. Většina lidí tak má šanci dosáhnout nejvýše na 80% hypotéku. To znamená, by zájemci o hypotéku měli mít naspořeno nejméně 20 %. Navíc musí počítat s uhrazení daně z nabité nemovitosti ve výši 4 %. Ta se netýká pouze prvního vlastnictví nemovitosti (novostavby).

Zájem o hypotéky je stále velký

Přese všechna zpřísnění zájem o hypotéky nepoklesl a poptávka je stále velká. Češi jsou známí tím, že touží po vlastní nemovitosti. Kvůli tomu jsou ochotni se zadlužit za desítky let a většinu svého rodinného rozpočtu posílat právě na hypotéku. Naštěstí jim v tomto směru přeje silná a zdravá ekonomika.

 

Nepředpokládá se ani žádný skokový nárůst v úrokových sazbách. Může za to konkurenční boj mezi poskytovateli hypoték. Žádný z nich si nedovolí úroky zvednout natolik, aby přišel o stávající klientu. Přece jenom díky možnosti refinancování může klient velice snadno odejít ke konkurenční bance, která mu nabídne výhodnější podmínky. Stačí si počkat na vhodný čas.

 

Štítky: bydlení | hypotéky | vlastní bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12.02.2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita
Všechny aktuality