Úspory.cz >> Hypotéky >> Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?
Aktuality

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12.02.2018 Hypotéky Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Mezi bankami, které sazby zvýšily, najdeme Českou spořitelnu, Hypoteční banku, Wüstenrot. Zlevnily Expobanka, Fio banka a UniCredit banka. Některé banky jsou však levnější i po zdražení než banky, které hlásí snížení sazeb.

 

Česká spořitelna zvýšila úrokové sazby o 0,2 %. Nyní tak nabízí 2,49 % v případě hypoték s fixací na pět let, 2,59 % s fixací na osm let a nejvyšší úroková sazba 2,89 % se týká hypoték fixovaných na patnáct let. Vedle klasických hypoték nabízí také neúčelové Americké hypotéky, které začínají na úrokové sazbě 4,49 %.

Expobanka zlevnila, sice jen mírně, ale stále je to lepší než zdražování. V případě účelových hypoték nabízí sazby od 4,09 % a neúčelových hypoték od 6,55 %. Nové hypotéky však již nesjednává. Tyto změny se dotknu již čerpaných úvěrů.

Fio banka v letošním roce zlevnila. Nově nabízí úrokovou sazbu 1,58 %, což je o 0,2 % méně než v loňském roce. Stejná sazba platí pro čtyřleté a pětileté hypotéky.

Hypoteční banka zdražila o 0,1 %. U hypoték s úrokovou sazbou fixovanou na dobu tři roky nově nabízí 2,59 %.

UniCredit Bank sazby u hypoték snížila, a to o 0,1 %. Nyní nabízí úrokovou sazbu 2,29 % u hypoték s roční fixací, 2,49 % u pětiletých hypoték a 2,59 % u desetiletých hypotéky. Výhodněji nabízí i Americké hypotéky, které startují na 3,99 %.

Wüstenrot hypoteční banka podražila, její sazby však patří mezi ty nižší. Úrokové sazby začínají na 2,14 % u účelových hypoték a 4,09 % u neúčelových hypotéky.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

V roce 2018 hypotéční trh čeká mírný pokles poptávky

Rok 2017 potvrdil, že Češi mají nadstandardní zájem o koupi vlastního bydlení. Překážkou nejsou ani rostoucí ceny nemovitostí, ani zvyšující se úrokové sazby. Za celý rok 2017 bylo poskytnuto hypoték o celkovém objemu 224 milionů korun, což je “pouze” o 2 miliony korun méně než v roce předešlém.

„V porovnání s rokem 2016 byl měsíční vývoj na trhu hypoték výrazně stabilnější. V roce 2017 byly meziměsíční odchylky v objemu udělených hypotečních úvěrů minimální, pouze je patrný trend určitého snížení prodejů hypoték v druhém pololetí 2017 ve srovnání s prvním pololetím. To je způsobeno zejména postupným zpřísněním pravidel pro poskytování hypoték s vyššími hodnotami LTV ze strany ČNB,“ uvedl Jiří Feix z Hypoteční banky.

V roce 2018 se očekává pokles poptávky, ale pouze lehce. Hypoteční odborníci, že hranice 200 miliard korun bude překročena i letos. Úrokové sazby by měly růst rychleji a podle všeho by měly překročit hranici 3 %. Bohužel směrem nahoru porostou i ceny nemovitostí.

„Rok 2017 zařadil Českou republiku mezi evropské země s nejrychlejším růstem cen nemovitostí. Podle našich odhadů ceny bytů meziročně vzrostly o 11,4 % a ceny rodinných domů o 6,6 %. Evropský rekord přitom drželo Irsko s 12,2 % meziročního nárůstu cen,“ uvedl Vladimír Vojtíšek, člen představenstva Hypoteční banky.

Štítky: hypotéka | srovnání hypoték | úvěry na bydlení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

05.03.2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16.01.2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita
Všechny aktuality