Úspory.cz >> Hypotéky >> Pozor na některé záludnosti u hypoték
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Pozor na některé záludnosti u hypoték

25.07.2016 Hypotéky Vlastní bydlení je sen, který si v současnosti plní stále více lidí. Není se co divit, úrokové sazby hypoték jsou na historickém minimu, což znamená, že k hypotečnímu úvěru na bydlení se můžete dostat velmi levně. Pozor ale na některé drobné záludnosti, které s sebou hypotéka přináší.

Hypotéku nepotřebují jen mladé rodiny, ale i třeba starší lidé s již odrostlými dětmi, kteří si chtějí pořídit třeba chatu či chalupu. Například ze statistik společnosti Broker Consulting vyplývá, že o koupi vlastního bydlení na hypotéku uvažují dvě třetiny lidí a téměř polovina z nich za tímto účelem spoří. Při sjednávání hypotéky je ale dobré pamatovat na to, že jde o velký úvěr, který budete splácet řadu let. Úrokové sazby hypotéčních úvěrů jsou sice rekordně nízké, úrok hypotéky však rozhodně není vše.

Pozor na poplatky

Hypotéční úvěr můžou prodražit různé s ním spojené poplatky. Je přitom nutné sledovat nejen na poplatky samotného úvěru, ale náklady na další přidružené finanční produkty. K hypotéce je někdy nutné mít u té samé banky také běžný účet, jehož vedení vás může něco stát. Nutností také bývá pojištění schopnosti splácet. Je to rozhodně dobrá služba, která vás ochrání například před nepříjemnostmi spojenými se ztrátou zaměstnání. Pozorně však sledujte, zda tato pojistka není příliš drahá.

Změna hypotéky při odchodu na mateřskou nebo ztrátě zaměstnání

Ačkoliv pro případ ztráty zaměstnání existuje zmíněné pojištění, není snadné na plnění dosáhnout. Pojistné smlouvy pro tyto případy totiž obsahují spoustu výjimek a finanční konzultanti je nedoporučují. V těchto případech můžete banku požádat o odklad splátek jistiny. To ale neznamená, že nebudete nic platit. Banka po vás bude stále chtít úroky, které v prvních letech tvoří většinu splátky. Může se tak snadno stát, že i tak pro vás splátky budou představovat problém. Nejlepší je s konzultantem nasimulovat rodinný rozpočet při mateřské dovolené a být připraven.

Nejsem zaměstnanec a chci hypotéku

Přístup jednotlivých bank se v tomto případě velmi liší. Obecně lze však říci, že živnostníci to mají se sjednáním hypotéky těžší. Zatímco některé banky umí akceptovat i hrubé příjmy, jiné budou trvat na posouzení příjmů před zdaněním. Na trhu najdete i produkty, kde není třeba příjem dokazovat, ty jsou ale zpravidla o několik procent dražší.

Banka uplatňuje sankce za předčasné splacení, co mám dělat?

Když už jste v této situaci, nedá se většinou dělat nic jiného, než sankci uhradit. Zde více než v jiných situacích platí, že je dobré tomu předejít. Čím delší doba zbývá do konce fixace úrokové sazby, tím bývá sankce zpravidla větší. Proto se svým konzultantem dobře proberte své budoucí plány. Plánujete rodinu? Budete pak kupovat větší byt a ten stávající budete prodávat? Promyslete možné varianty a vyberte tu, která bude flexibilní přesně tak, jak budete potřebovat.

Štítky: bydlení | hypoteční úvěry | hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

S refinancováním půjčky začněte co nejdříve

12.12.2023

Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023

Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita
Všechny aktuality