Úspory.cz >> Hypotéky >> Tipy, jak prodat nemovitost a netratit
Aktuality

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017 Hypotéky Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Realitní kancelář: Ano či ne?

Prodej nemovitosti samozřejmě můžete svěřit do rukou zkušeného a znalého realitního makléře. Tato varianta je lepší, nemáte-li čas se prodeji věnovat sami nebo nemáte žádné zkušenosti. Realitní kancelář vybírejte velmi pečlivě. Nejlepší je obrátit se na renomovanou realitní kancelář, která se vám bude věnovat na 100 % a zájemce bude vyhledávat opravdu aktivně. Vyplatí se přečíst si recenze.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Exkluzivity se nebojte. Za prvé realitní kancelář se bude prodeji vaší nemovitosti věnovat výrazně lépe, bude-li ji mít na starosti jako jediná a nebude se muset obávat, že ji v prodeji předběhne dalších deset kanceláří. Za druhé ani samotní kupující nejsou nadšeni, když vybranou nemovitost vidí na realitních serverech u různých kanceláři. Nejméně důvěryhodné je, pokud se u jednotlivých nabídek liší kupní cena.

 

Příprava nemovitosti k prodeji má smysl

První dojem je důležitý. Hodně lidí dělá chybu, že nafotí byt tak, jak leží a stojí. Výsledkem jsou neprofesionální fotografie neuklizeného bytu, v němž je hromada přebytečných věcí. Špatné fotografie přitom případného zájemce dokáží snadno odradit. Dnes se hodně hovoří o tzv. home stagingu, který představuje jednoduchou a hlavně levnou úpravu interiéru k prodeji. Nelekejte se, nikdo vás nebude nutit do finančně náročné rekonstrukce, která by se vám stejně nevyplatila.

Hlavním cílem dobrého home stagingu je vylepšení prvního dojmu a zvýšení pravděpodobnosti úspěšného prodeje za co nejméně peněz. Podle odborníků by měla prodávaná nemovitost připomínat neosobní čistý hotelový pokoj. Prvním krokem je zbavit nemovitost všech osobních a zbytečných věcí. Kupující totiž nejde na návštěvu, nepotřebuje se u vás cítit jako doma, ale chce si vybranou nemovitost představit jako svůj nový domov. Následuje důkladný úklid, vymalování a případně i drobné opravy (rozbitá podlaha, kachličky, poškrábané dveře apod.)

Posledním krokem je vhodná úprava interiéru, která spočívá ve správném rozmístění nábytku a vhodných dekorací. S home stagingem vám mohou pomoci specializované agentury, které se na úpravy interiérů přímo specializují.

 

Buďte připravení a neskrývejte informace

Pokud chcete nemovitost prodat opravdu dobře, buďte připraveni na každou situaci a na každou otázku. Nezapomeňte, že pro kupujícího koupě představuje významnou životní investici, a pokud si nebude 100% jistí, nemovitost nekoupí. Na prohlídky sebou berte složku obsahující veškeré důležité dokumenty související s nemovitostí. Vážného zájemce mohou zajímat již na první prohlídce. Jedná se například o list vlastnictví, zápis v katastru, nabývací tituly, prohlášení vlastníka, katastrální mapy a případně i návrh smlouvy.

Všechny potřebné dokumenty vám pomůže připravit dobrý právník nebo realitní makléř z vybrané realitní kanceláře. Hodí se i případné údaje o plánovaných rekonstrukcí bytového domu či o hospodaření společenství vlastníků. Chytré je provedení technické inspekce, která zvýší vaší důvěryhodnost.

 

Štítky: bydlení | prodej bytu | prodej domu | prodej nemovitosti s hypotékou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

4. 4. 2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

8. 12. 2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11. 9. 2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18. 7. 2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

8. 6. 2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Důvodem je zdražování

5. 3. 2018

Posledních pár let měli poskytovatelé hypoték doslova žně. Nízké úrokové sazby hypoték nalákali spousty zájemců investovat do vlastního bydlení. Od loňského roku však hypotéky začaly pomalu a jistě zdražovat. Není divu, že ve spojení s rostoucími cenami nemovitostí klesá zájem o hypotéky.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita
Všechny aktuality