Úspory.cz >> Hypotéky >> Získání hypotéky bude obtížnější
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Získání hypotéky bude obtížnější

01.05.2017 Hypotéky Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Česká národní banka se rozhodla učinit přítrž levným hypotékám a bankám navrhla, aby od dubna 2017 přestaly nabízet hypotéky nad 90 % LTV. Navíc se po letech rozhodla ukončit intervence proti české koruně. Výsledek? Úrokové sazby hypotéky začaly růst a v březnu průměrná sazba činila 1,95 % a je velmi pravděpodobné, že hranici 2 % překonají v brzké době. Zájemci o hypotéku se zatím stále hrnou, ale již s obavami, zda dosáhnou na výhodnější úrok či nikoliv.

„ČNB počátkem dubna ukončila intervence na kurzu koruny k euru, postupně se začnou normalizovat výnosy státních dluhopisů a zvyšovat cena zdrojů. Nadále tak lze očekávat pozvolný růst sazeb,“ vyjádřil se k současnému vývoji Josef Rajdl, analytik ve společnosti Fincentrum.

 

Silné první čtvrtletí se již nebude opakovat

Říkají odborníci. V březnu byl zájem o hypotéky nejvyšší za poslední 4 měsíce a žádost o hypotéku podalo přes 10 000 klientů. Vyšší jsou i objemy, který oproti únor vzrostl o 2,2 mld. Kč na 21,131 mld. Kč.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Celkové počty a objemy hypotéky v 1. čtvrtletí 2016 a 2017 (v mld. Kč):

Měsíc

Počty 2016

Počty 2017

Objemy 2016

Objemy 2017

Leden

5 912

8 665

12 646

17 532

Únor

7 782

9 413

14,615

18 950

Březen

9 375

10 388

17,906

21 131

Celkem

23 069

28 466

45,167

57 613

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

 

V celkových hodnotách bylo první čtvrtletí 2017 výrazně silnější i oproti stejnému období v loňském roce i přesto, že tehdejší úrokové sazby byly nižší. Vyplývá to z výše uvedené tabulky. Důvodem je zřejmě obava z rostoucích sazeb a přísnějších podmínek.

 

ČNB plánuje další zpřísnění hypoték

První doporučení ČNB vůči bankám padlo v červnu 2016. Na základě doporučení přestaly banky od podzimu nabízet hypotéky nad 95 % LTV. Od počátku dubna se situace zhoršila a banky stáhly ze svých nabídek hypotéky na 90 % LTV. Navíc je omezený i celkový počet hypoték mezi 80 - 90 % LTV, kterých smí být nejvýše 15 % z celkového obejmu poskytnutých hypoték.

Aby banky nepřicházely o klienty, řeší nedostatek vlastních financí tím, že jim doporučují dofinancovat chybějící zdroje dalším úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření. To se však ČNB nelíbí. „S doporučeními není slučitelné, aby klient či instituce řešili nedostatek vlastních zdrojů klienta tím, že se zkombinují úvěry u různých institucí. Smysl a duch doporučení je jednoznačný: Klient by měl k pořízení nemovitosti použít zčásti vlastní zdroje. Instituce musí posuzovat celkovou zadluženost klienta, to je dívat se na všechny jeho úvěry,“ zdůraznila Denisa Všetičková z tiskového oddělení ČNB.

V procesu je navíc příprava novela zákona o ČNB. Pokud projde, dosavadní doporučení bankám přestanou být doporučeními a stanou se závaznými. Jednou z dalších podmínek je stanovení maximální výše půjčky dle příjmu na pětinásobek ročního příjmu. Pokud by je banka nedodržela, hrozila by ji pokuta až 10 mil. Kč.

 

Štítky: hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

S refinancováním půjčky začněte co nejdříve

12.12.2023

Refinancování představuje způsob, jak stávající půjčku nahradit novým úvěrem s lepšími podmínkami. Nejčastěji se refinancují hypotéky, u nichž zvýšená měsíční splátka v důsledku změny úroků může negativně ovlivnit rodinný rozpočet ze dne na den. Díky refinancování lze ušetřit tisíce korun ročně. Začít je však nutné včas.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2023: Jen mírný pokles úroků a zrušení DSTI

17.10.2023

Hypoteční trh se v porovnání s předešlými lety nese v útlumu. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby hypoték. Rozjezdu mělo pomoci zrušení ukazatele DSTI a předpovědi slibující pokles cen i úroků. Bohužel se zároveň s tím chystá změna, která potencionální kupce nepotěší.

Celá aktualita

Hypotéka jako investice: získejte příjem z investiční nemovitosti

27.04.2021

Hypotéka nemusí být pouze cestou, jak financovat vlastní bydlení. Uvažovali jste někdy nad pořízením tzv. investiční nemovitosti? Může pro vás být zajímavou příležitostí, jak investovat s dobrým zhodnocením a k tomu si zajistit dlouhodobý příjem z pronájmu, který může být i vyšší než splátka hypotéky.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Nová pravidla komplikují refinancování hypoték

08.12.2018

Česká národní banka pokračuje ve zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték. Od října není pro banky stěžejní maximální výše hypotéky a příjmy, ale také poměr mezi příjmy, výší splátek a celkovým zadlužením. Nová pravidla mohou mít negativní vliv zejména na refinancování 100% hypoték.

Celá aktualita

Stát nabídl mladým půjčku na bydlení, dosud o ní požádalo 386 Čechů

11.09.2018

Program, jehož hlavním cílem je podpora snazšího získání vlastního bydlení pro mladé, vláda spustila 15. srpna. Během prvních čtrnáct dní nabídku na výhodnou půjčku na koupi, stavbu či rekonstrukci využilo 386 mladých Čechů převážně z venkova a menších měst.

Celá aktualita

Zavede ČNB příjmové stropy na hypotéky? Pokud ano, mladí lidé výjimku nedostanou

18.07.2018

Zásahy ČNB do pravidel poskytování hypoték zasáhla několikrát. Naposledy se zasloužila o zrušení hypoték nad 90 % LTV. Tentokrát je jejím cílem zavedení striktních příjmových stropů pro všechny zájemce o hypotéku. To, zda je zavede či nikoliv, se dozvíme 12. června.

Celá aktualita

Žádáte o hypotéku? Banky si vás důkladně proklepnou

08.06.2018

Česká národní banka tlačí na banky, aby se ještě více zaměřily na bonitu žadatelů o hypotéku. To znamená, že získání hypotéky komplikuje nejen maximální výše hypoték, ale také schopnost splácet. Důslednou kontrolou bankovních úředníků prochází úplně vše od příjmů až po výdaje domácnosti.

Celá aktualita
Všechny aktuality