Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Hypotéky >> Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

Aktuality

Připravte rodinný rozpočet na hypotéku. Poradíme vám, jak na to

13. 3. 2017 Hypotéky Nejčastěji využívaným způsobem, jak získat potřebné finance na vlastní bydlení, je hypotéka. S ohledem na vybranou nemovitost a její cenu hypotéka a s ní spojené poplatky z rodinného rozpočtu ukrojí každý měsíc podstatnou část. Aby vás hypotéka finančně netížila příštích 30 let, je více než důležité být na ni dobře připravený.

Šetřit se vyplatí. A v případě pořízení vlastního bytu či domu na hypotéku to platí trojnásob. Hypotéka je velmi drahý úvěr, který se stane hlavní finanční zátěží pro rodinný rozpočet na několik desítek let. Po tuto dobu dlužníkovi hrozí finanční potíže, kterých se lze vyvarovat správnou přípravou a zodpovědným přístupem.

 

Příjmy versus výdaje: Zachovejte si životní úroveň

Mnoho lidí si chce sen o vlastním bydlení splnit za každou cenu a rozhodnou se pro hypotéku i přesto, že splácení pravidelné a ne zrovna malých splátek bude pro ně problém od samého počátku. Podporují je v tom i aktuální nízké úrokové sazby. Často se tak upíšou k hypotéce, kterou při rozumné úvaze nejsou schopni zvládnout bez radikální snížení životní úrovně.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

V ideálním případě by hypotéka neměla ovlivnit život rodiny a jejích členů negativním způsobem. Nestačí se totiž “uskrovnit” na pár týdnů, ale na příštích 30 let. Sjednání a podpisu hypoteční smlouvy by proto měla předcházet důkladná analýza rodinných příjmů a výdajů. Jak na to?

 

Krok první: Sepište si VŠECHNY pravidelné příjmy a výdaje

V této části dejte do kupy veškeré příjmy, ze kterých rodina žije - aktivní příjem (měsíční plat) i pasivní příjem, je-li. Patří sem i veškeré přídavky, které rodina či její jednotliví členové pobírají. Prostě všechny peníze, které každý měsíc plynou do rodinné pokladničky.

 

Krok druhý: Vypracujte si podrobný rodinný rozpočet

Do rodinného rozpočtu je třeba zahrnout všechny výdaje, ty pravidelné i ty méně pravidelné. Patří sem výdaje na bydlení, potraviny, drogérie, ošacení, studium, dopravu, ale také výdaje na zábavu, dovolenou a ostatní položky.

 

Krok třetí: Přičtěte výši plánované hypoteční splátky

Realistický pohled na věc by měl převládnout nad vysněnou představou prostorného domu se zahradou. Výše hypotéky by měla být úměrná příjmům a měsíční splátka by neměla v žádném případě přesáhnout ⅓ příjmů rodinného rozpočtu (čistého příjmu).

 

Krok čtvrtý: Vytvořte si rodinný finanční plán

Vyplatí se vypracovat si předběžný finanční plán, který pohlédne daleko do budoucnosti rodiny. V úvahu vezme přání a cíle domácnosti a všech jejích členů, jako jsou dovolené, studia a jejich hrubý cenový odhad. Jakmile vše napíšete na papír, daleko lépe si dokážete vytvořit velmi jasnou představu o tom, zda hypotéku zvládnete či nikoliv.

Nezapomínejte na finanční rezervu

Mít všechno sepsané je hezká věc. Součástí zodpovědného přístupu je však také dostatečná finanční rezerva, díky které budete připraveni na nepříjemné životní situace. Během splácení hypotéky může dojít k mnoha situacím ztěžujícím nebo dokonce znemožňujícím její splácení - nemoc, úraz, ztráta zaměstnání apod.

 

Pro tyto případy se vyplatí se mít sjednané kvalitní pojištění a především dostatečnou finanční rezervu, která pokryje rodinné výdaje po dobu, dokud se problémy nepodaří vyřešit. Finanční odborníci doporučují rezervu ve výši alespoň 3 až 6 měsíční platů.

 

Štítky: hypoteční úvěry | hypotéka | rodinné finance | úvěry na bydlení | vlastní bydlení | vyvážený rodinný rozpočet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Hypotéky v roce 2018: Které banky podražily?

12. 2. 2018

Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. To samé platí pro úrokové sazby u hypoték. Jak se situace změnila na začátku letošního roku? Podražily všechny banky, nebo některé naopak zlevnily? Podívejme se na novinky, které zaujmou nejen čerstvé zájemce o hypotéky. Vezmeme to hezky podle abecedy.

Celá aktualita

Hypotéky v roce 2018: Čekají nás změny?

16. 1. 2018

Uplynulý rok 2017 přinesl v oblasti hypoték poměrně zásadní změny. Došlo k omezení poskytované maximální výše hypotéky a začaly růst úrokové sazby. Co nám přinese rok 2018? Čekají nás další velké změny? Chystá ČNB nová omezení? Jaká bude dostupnost hypoték? Pojďme se podívat na to, co nás čeká a nemine.

Celá aktualita

3 nejčastější otázky, které se týkají hypoték

18. 12. 2017

Pořídit si dnes vlastní bydlení rozhodně není snadné. Pokud nemáte dost vlastních peněz, nemáte štědré rodiče nebo jste nezdědili byt po příbuzných, čekají vás se získáním hypotéky nemalé strasti. Připravte se předem na různé situace, které vás mohou potkat.

Celá aktualita

Tipy, jak prodat nemovitost a netratit

10. 7. 2017

Nabídka nemovitostí k prodeji je v současné době poměrně bohatá. Počítejte s tím, že pro úspěšný prodej své nemovitosti budete muset hnout prstem. Nejlépe všemi deseti. Už dávno nestačí vyvěsit inzerát “Na prodej”. Vhodného kupce si nejlépe najdete sami. Musíte jej nejen nalákat, ale především udržet.

Celá aktualita

Získání hypotéky bude obtížnější

1. 5. 2017

Poslední roky byly pro hypoteční trh velmi příznivé. Příznivé podmínky a zejména dlouhodobě nízké úrokové sazby způsobily rapidní nárůst zájmu o investici do vlastního bydlení i přes narůstající ceny nemovitostí. Jak se situace změnila po zásahu ČNB?

Celá aktualita

Stejně velký byt může stát dva i více než pět miliónů. Záleží, kde stojí

12. 1. 2017

Rozdíl v ceně dvou stejných bytů může činit i několik milionů korun. A to i přesto, že jsou byty stejné. Mají stejnou velikost, jsou stejně vybavené a nalézají se v podobném domě. Kde tedy vzniká tak velký cenový rozdíl? Hodně záleží na lokalitě. Nejdražší byty se tradičně nachází v Praze, nejlevněji se byty prodávají v Ústeckém kraji.

Celá aktualita

Jak zvýšit svou šanci na získání hypotéky?

5. 9. 2016

Získat hypotéční úvěr není zrovna jednoduché. Přece jen jde o dost peněz a banky si žadatele a jeho schopnost splácet pečlivě ověřují. Šanci na získání úvěru si však můžete drobnými triky zvýšit. Poradíme vám jak na to.

Celá aktualita

Co je to variabilní hypotéka a jaké má výhody?

18. 8. 2016

Jako variabilní nebo plovoucí hypotéka se označuje speciální typ hypotéčního úvěru, který nemá zafixovanou úrokovou sazbu. Díky tomu se u něj s každým měsícem může měnit výše splátek. Variabilní hypotéka se hodí hlavně pro dobrodružnější povahy a můžete na ní vydělat. Má však také své nevýhody.

Celá aktualita

1 2 3 »

;