Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Ceny plynu: Je čas ušetřit

Aktuality

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015 Plyn Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Náklady na energie jsou rok od roku vyšší. Naštěstí však máme možnosti, jak je alespoň zčásti ovlivnit. Dávno jsou pryč časy, kdy nám stát diktoval, od koho musíme odbírat plyn či elektřinu. Dnes si svého dodavatele můžete jednoduše vybrat sami. Konec léta a blížící se podzim je ideální dobou, vybrat si nového dodavatele a využívat výhodnější ceny již od počátku topné sezóny.

Ceny v pohybu

Ceny plynu se neustále mění. V posledních letech však zlevňovala spíše elektřina a ceny plynu se víceméně pohybovaly na stejné úrovni. Důvodem byly burzovní ceny plynu či dlouhodobý pokles celkové spotřeby plynu (mírné zimy, kvalitnější zateplení budov).

V České republice působí více než padesát různých dodavatelů plynu, kteŘÍ nabízí nejen různé ceny, ale také servis a další služby, související s dodávkami plynu. Je tedy pouze na Vás, kterého dodavatele a proč si vyberete. Zda pro Vás budou podstatné ceny či dokonalý zákaznický servis.

Nového dodavatele si vybírejte pečlivě. Ač je přechod mezi dodavateli bezplatný, můžete jej provést jednou ročně a samozřejmě změna obnáší neoblíbené leč nutné administrativní kolečko. Vyberte si pár dodavatelů, jejichž nabídky Vás zaujaly, případně se poraďte se svými přáteli (rodinou, známými, kolegy,...), kterého dodavatele mají oni.

Vybrané dodavatele si poté porovnejte. Nezapomeňte na ceny, veškeré poplatky, ale také bonusy, slevy a další služby. Pozor si dávejte na smluvní podmínky. Dodavatelé plynu stále častěji nabízí nižší ceny, avšak pouze v případě podpisu smlouvy na dobu určitou. V takovém případě se na jeden i více let uvážete k jednomu dodavateli bez možnosti změny. Zvažte, zda nízké ceny stojí za zrušení možnosti dalšího rozhodování.

Pozor na výpovědní lhůtu

Změna dodavatele je sám o sobě nenáročný proces, který za Vás téměř celý vyřídí nový dodavatel. Stačí si vybrat nového dodavatele, podepsat patřičné smlouvy včetně plné moci a počkat si na nižší faktury.

Zádrhel se však může vyskytnout v souvislosti s původním dodavatelem a výpovědní lhůtou. Před tím, než vůbec začnete o změně dodavatele uvažovat, si nejprve zjistěte podmínky stávající smlouvy. Máte-li smlouvu na dobu neurčitou, začněte jednat. V takovém případě máte obvyklou tříměsíční výpovědní lhůtu. Pokud však máte smlouvu na dobu určitou a výpovědní lhůta je daleko před Vámi, budete muset vyčkat. V opačném případě byste museli zaplatit vysoké sankce za nedodržení smluvních podmínek, a v takovém případě by se Vám změna nevyplatila.

Fixace, slevy a bonusy. Víte, oč tu jde?

Dodavatele stále častěji přichází s možností zafixovat si cenu plynu na delší období. Tato možnost se vyplatí v dobách nízkých cen, po kterých obvykle následuje nepříjemný nárůst. dodavatelé plynu však fixaci podmiňují podpisem smlouvy na dobu určitou, jak jsme se výše již zmínili.

Pozitivním přínosem konkurenčního boje mezi jednotlivými dodavateli jsou zajímavé nabídky na různé slevy a bonusy. Levnější ceny získáte například v případě odběru plynu i elektřiny od stejného dodavatele. S novým dodavatelem můžete například získat slevu na nový, modernější a hlavně úspornější plynový kotel. Standardní součástí bývá zákaznický servis a mnohdy i možnosti si svůj “účet” kontrolovat a spravovat online na internetových stránkách. Noví dodavatelé Vám mnoho nabídnou více, vyplatí se tedy nad změnou přemýšlet.

Neplaťte za plynu ani korunu více! Levnějšího dodavatele Vám najdeme na Úspory.cz během pár minut!

Štítky: ceny plynu | fixace ceny plynu | levný plyn | smlouva na dobu určitou | srovnání cen plynu | změna dodavatele plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Jak funguje trh s plynem v České republice

31. 7. 2015

Trh se zemním plynem v České republice je nyní liberální a čeští odběratelé si mohou zcela dobrovolně svého dodavatele vybrat. Před pár lety však byla situace zcela opačná a trh byl plně regulován bez možnosti rozhodnutí. Podívejme se blíže na to, jak trh s plynem vypadal v minulostí a jak nyní.

Celá aktualita

1 2 3 »

;