Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Mírná zima láká ke snížení záloh za plyn

Aktuality

Mírná zima láká ke snížení záloh za plyn

10. 12. 2014 Plyn V loňském roce byla zima velmi mírná a mnoho lidí se radovalo z přeplatku za plynu, protože spotřeba plynu byla výrazně nižší. Energetické společnosti proto nyní upravují výše měsíčních záloh směrem dolů. Následovat může chladnější zima, vyšší spotřeba plynu a tedy i vyúčtování s vysokým nedoplatkem.

Nenechte se ke snižování záloh přesvědčit, nespoléhejte na mírnou zimu a raději trvejte na aktuální výši nastavených záloh. Zima letos nemusí být stejně mírná a následující vyúčtování tak příznivé. Výsledkem může být příliš vysoký nedoplatek, který se snadno může stát příčnou zadlužení rodiny.

Po nízkých zálohách následují vysoké nedoplatky

Nízké zálohy jsou v pořádku, pokud by opravdu přišlo mírná zima stejně jako v loňském roce. Lidé v uplynulém ruce ušetřily tisíce korun, které jim energetické společnosti vracely. Stejný vývoj počasí nás však v letošním roce nemusí čekat. Nízké zálohy zůstanou, ale spotřeba plynu se radikálně navýší. Vysoký nedoplatek tak může způsobit ránu v rodinném rozpočtu.

„Zálohy za elektřinu nebo plyn zasahují každý měsíc do rodinných financí. I proto se instinktivně bráníme jejich navýšení. Je více než žádoucí překonat pocit, že to 'nějak zaplatíme' a raději si měsíčně o něco připlatit než hradit jednorázově sumu, se kterou nepočítáme,“ řekl Martin Hubáček ze společnosti APS Holding, která se zabývá správou pohledávek. Vysoké nedoplatky se velmi často týkají domácností, které vytápí právě plyn.

Příklad: Rodina platí zálohy za plyn ve výši 2 000 korun. Po loňské mírné zimě sníží energetický dodavatel zálohy na částku 1 500 korun. Přijde-li však tuhá zima, může rodina očekávat nedoplatek ve výši až 10 000 korun. Pokud rodina nemá dostatečné finanční rezervy, bude si muset na uhrazení nedoplatku vzít půjčku.

Finanční rezervu nemá vytvořenou velké procento českých domácností. Ty také mívají problém s uhrazením nečekaných výdajů, ke kterým nedoplatky za energie patří. Velmi častým řešením, které tyto domácnosti volí, jsou tzv. mikropůjčky nebo také půjčky před výplatou. Bohužel většina těchto půjček mívá velmi nevýhodné podmínky, které rodinu nakonec stáhnou doslova ke dnu. Dostat se z dluhové pasti je velmi náročně a vyžaduje často zásah finančního odborníka a velmi silnou vůli.

Vyberte si správného dodavatele plynu

Odborníci na energie doporučují ponechat výši záloh stejnou, jako je tomu u tomu u chladnějších zim. Je mnohem příjemnější nechat si vyplatit přeplatek, než naopak platit vysoký nedoplatek.

Důležitá je také volba dodavatele energií. V současné době jich na českém trhu působí zhruba pět desítek. Jejich nabídky i ceny jsou velmi rozdílné, a proto se vyplatí vybrat si takového dodavatelé, který Vám plyn dodá za levnější ceny ale s kvalitními službami. Nového dodavatele si snadno vyberete například na stránkách Úspory.cz, které se zabývají porovnáním plynu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »