Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Pravidelná revize plynových zařízení může zachránit i život

Aktuality

Pravidelná revize plynových zařízení může zachránit i život

29. 5. 2015 Plyn Zanedbané revize plynových zařízení mohou být příčinou tragických událostí. O velkém štěstí může hovořit pan Tomáš z Brněnska, jemuž výbuch nekontrolovaného plynového zařízení zničil celý dům. Nyní s rodinou bydlí v malém bytě a jsou rádi, že se nikomu nic nestalo.

Příčinou katastrofy byly zastaralé rozvody plynu, o které se nikdo řadu let nezajímal a nestaral. Pan Tomáš domek koupil před osmi lety. V domě byl již zavedený plyn, který se využíval k vytápění, ohřevu teplé vody i vaření. Bohužel jej tehdy nenapadlo požadovat dokument o poslední provedené revizi plynového zařízení.

Pan Tomáš neměl zkušenosti s péčí o dům, a tak jej ani nenapadlo se problematikou plynového zařízení a jeho stavu zabývat. Léta plynuly a plynové rozvody dále chátraly. Na jejich stavu se podílely také menší stavební úpravy při prováděné rekonstrukci kuchyně. Po návratu z dovolené se život celé rodiny během jedné jedině sekundy obrátil vzhůru nohama.

Předtím, než odjeli na téměř dvouměsíční dovolenou, dům důkladně uzavřeli. Po celou dobu byl tedy dům nevětrán a utíkající plyn se hromadil. Ve chvíli, kdy se rodina vrátila a rozsvítila, ozval se obrovský výbuch. Ten naštěstí vedl boční stěnou ven, a tak se členům až na pořádný šok nic nestalo. Velká část domu však byla zničena. K ničemu podobnému by přitom nedošlo, kdyby si rodina nechala pravidelně kontrolovat plynové zařízení.

Za nehody plynových zařízení může nejčastěji zastaralé či vadné zařízení

K hlavním příčinám vzniku nehod plynových zařízení patří ve většině případech špatný technický stav. Méně jsou zastoupeny nehody způsobené nedodržením předpisů a úmyslným poškozením zařízení. 

Špatný technický stav zahrnuje:

 • korozní poškození
 • provozní opotřebování
 • únava materiálu
 • skrytá chyba
 • chybné konstrukční řešení

Nedodržení provozních předpisů zahrnuje:

 • tlakové, tepelné či silové přetížení
 • zanedbaná či nevhodná údržba a montáž
 • neoprávněný zásah do zařízení

Úmyslné poškození zařízení (trestný čin) zahrnuje:

 • úmyslné otevření či nezapálení hořáků na sporáku
 • úmyslné uvolnění spojovací matice na přívodu plynu do plynového spotřebiče

Plynová zařízení stárnou a v ideálním případě by měla procházet pravidelnými kontrolami. Realita je však taková, že revizemi prochází nejvýše 30 procent plynových zařízení a spotřebičů v českých domácnostech. Není tedy divu, že se občas objeví zprávy informující o různých nehodách v souvislosti s otravou plynu.

S bezpečným provozem plynových spotřebičů je úzce spojený také stav komína. Ten by měl absolvovat prohlídku nejméně jednou za rok a to i v případě, že nepoužíváte kotel na tuhá paliva. Za podstatnou část zmíněných otrav totiž může ucpaný komín.

Chcete platit méně za plyn? Najděte si levnějšího dodavatele na Úspory.cz a ušetřete v průměru 3 570 Kč!

Nezanedbávejte pravidelné revize plynových zařízení

Za bezpečný provoz každého plynového zařízení je zodpovědný uživatel, který je povinen udržovat plynová zařízení ve stavu neohrožujícímu život, zdraví ani majetek jiných osob. Kontrolu a revize plynových zařízení upravuje vyhláška č. 85/1978 Sb., o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení.

Co vše patří mezi plynová zařízení:

 • vnitřní rozvody plynu (zemní plyn, propan-butan)
 • plynové přípojky (zemní plyn, propan-butan)
 • domovní přípojky
 • průmyslové přípojky
 • nízkotlaké (NTL), středotlaké (STL)
 • plynové armatury
 • regulační stanice 

Jednoduše řečeno, je nutné pravidelně kontrolovat plynové kotle, rozvody i spotřebiče. Ve chvíli, kdy začnete pociťovat přítomnost plynu, už může být pozdě. K neštěstím dochází zejména v koupelnách, které vodu ohřívají pomocí karmy. Bohužel i přes četná varování stále dochází k úmrtím v důsledku otravy plynem.

Pravidelnou kontrolu každého plynového zařízení se doporučuje provádět 1x ročně. V rámci kontroly by měl odborných technik přezkoušet ovladatelnost armatur, ověřit přístup k hlavnímu uzávěry plynu, plynoměru a všem armaturám a správnosti tabulek.

Každé tři roky by měla být provedená revize plynových zařízení, která zahrnuje přezkoušení těsnosti spojů v plynovodní soustavě a připojených zařízení. Revizi plynového zařízení smí provádět pouze odborný revizní techniky, který prošel ověřením organizací státního odborného dozoru (TIČR).

Štítky: levný plyn | plyn | plynová zařízení | revize plynových kotlů | revizní technik | srovnání cen plynu |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »