Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Příliš vysoké poplatky za energie se konečně sníži

Aktuality

Příliš vysoké poplatky za energie se konečně sníži

14. 11. 2012 Plyn

Domácnosti v České republice platí jedny z nejvyšších distribučních poplatků za energie v celé Evropě. Energetický regulační úřad na to odpovídá nařízením o snížení poplatků za uznané investiční náklady, které jsou domácnostem účtovány distribučními společnostmi.

Na poplatky za distribuci plynu nebo elektřiny se Energetický regulační úřad (dále jen E.R.Ú.) zaměřil již loni a hned bodoval. Povedlo se mu snížit distribuční poplatky za elektřinu o 2,9 % a u plynu o 2,4 %. A podle vyjádření úřadu v tom hodlá pokračovat i letos. Domácnosti by tak příští rok mohly na energiích uspořit až několik desítek miliónů korun. Jestli se předpověď E.R.Ú. vyplní a domácnosti doopravdy zaplatí méně za elektřinu a plyn, je spíše nepravděpodobné. Úřad totiž může ovlivnit pouze část koncové ceny účtované zákazníkovi a to tzv. regulovanou část, kterou si účtuje majitel přenosové soustavy – tedy distributor.

Zapojte se do snižování cen i vy

Druhou část ceny na faktuře vypisuje konkrétní dodavatel, který dodává komoditu distributorovi energie. Aby domácnosti zaplatily příští rok méně za energie, musely by ceny dodavatelů růst pouze do výše regulací poplatků za distribuci. Bez ohledu na legislativní problematiku a ekonomickou situaci na komoditních trzích, můžete také Vy ovlivnit spotřebitelskou cenu energie. Tím, že začnete odebírat energie od alternativního dodavatele. Menší dodavatelé elektrické energie nebo plynu jsou hitem posledních dvou let a už pomohli snížit fakturu za energie více než půl miliónu domácností. Porovnejte dodavatele elektřiny nebo plynu. Pomocí online průvodce ihned zjistíte, který dodavatel nabízí ve Vašem kraji nejnižší ceny za energie.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »