Úspory.cz >> Finance >> 3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost
Aktuality

3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost

25. 7. 2018 Finance Provoz domácnosti měsíčně spolkne tisíce korun. Kromě hypotéky či nájmu největší výdaje představuje spotřeba energií, vody a jiné poplatky. I přes poměrně vysoké náklady spoustu domácností každoročně překvapí nedoplatek. Chcete snížit výdaje? Dejte na naše rady!

1. Netopte všude stejně

Hodně peněz ušetříte správným regulováním teploty v jednotlivých místnostech domácnosti. Už dávno se totiž ví, že byt či dům nemusí a hlavně být nemá vytápěný na stejnou teplotu. Dlouhodobé přetápění navíc nejen zvyšuje spotřebu, ale také neprospívá zdraví.

Doporučené teploty pro jednotlivé pokoje:

 • Obývací pokoj - 20-22 °C

 • Ložnice - 18-20 °C

 • Dětský pokoj - 20-21 °C

 • Koupelna 22-24 °C

 • Chodby - 17-19 °C

 

Ideální je mít na každém radiátoru namontovanou chytrou termostatickou hlavici. Nejlepší jsou chytré hlavice s časovým spínačem umožňující naprogramování nejen teploty, ale i časů. Snadno tak můžete nastavit teplotu ve všech místnostech na doby, kdy doma nebýváte a naopak.

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

Pravidla pro nastavení správné teploty v domácnosti:

 • Zdraví prospívá teplota kolem 20 až 21 °C. Teplota vyšší o 1 °C zvýší spotřebu o 6 %!

 • Ve dne by měla být teplota nižší než v noci cca o 3 °C. Spánku prospívá teplota kolem 17 až 18 °C.

 • Vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat kolem 40 %.

 • V místnostech, které jsou většinou prázdné, udržujte jen základní teplotu.

 • Nejste-li doma, snižte teplotu na 15 až 17 °C.

 

2. Jinak větrejte v zimě, jinak v létě

Díky příznivějším teplotám nás v létě (většinou) netrápí zima a netopíme. Můžete si tedy dovolit nechat otevřenou “ventilačku” po celý den a noc a nechat do bytu proudit čerstvý vzduch. V zimě to není nejlepší nápad, protože by docházelo k velkým únikům tepla, a tím k navýšení spotřeby.

Během zimních měsíců naopak větrejte krátce a intenzivně. Na pár minut otevřete okna dokořán. Vzduch se rychle vymění, pokoj nestihne vychladnout a návrat k opětovně teplotní pohodě nebude časově ani finančně náročný. Podle odborníků ušetříte až 15 % energie.

 

3. Neplýtvejte vodou

Ani voda není zadarmo. Mezi základní rady, jak zbytečně neplýtvat vodou, patří například:

 • Vodu pouštíme pouze po nezbytně dlouhou dobu a v nezbytném množství.

 • Nenecháváme kapat kohoutky. Dbáme na jejich důkladně utažení.

 • Pozor na protékání WC.

 • Sprchování ušetří až 60 % spotřebované vody oproti koupání ve vaně.

Vyplatí se nainstalovat úsporné sprchové hlavice, jejichž prostřednictvím lze ušetřit až poloviny vody. Také používání myčky má na spotřebu vody nemalý vliv. Kromě množství vody šetří také energiemi a to o 35 až 60 %. Ušetřit se dá také v případě praní. Až o 25 % nižší spotřeby elektřiny dosáhnete, pokud teplotu praní snížíte z 90 na 60 °C. U běžně špinavého oblečení stačí nastavit teplotu na 30 °C. Moderní myčky i pračky mají tu úžasnou vlastnost, že si samy dokáží nastavit správný program dle typu nádobí (prádla) a míry znečištění.

Spotřebu energií a vody dokážete ovlivnit už pouhým nákupem spotřebiče. Vybírejte moderní a chytré spotřebiče s nízkou spotřebou a chytrými funkcemi.

Štítky: rady a tipy na úspory | úsporná domácnost | úspory energie |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26. 1. 2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19. 1. 2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

8. 8. 2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita

Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem

1. 6. 2018

Stačí přiložit platební kartu k terminálu a během pár sekund je zaplaceno. Pro drtivou většinu Čechů se zadávání PINů a podpisování účtenek stalo téměř zapomenutou minulostí, ke které se rozhodně netouží vracet. Češi nejenže bezkontaktní platby zbožňují, ale zároveň vítají nové a hlavně rychlejší platební možnosti, jako je například platba mobilem.

Celá aktualita

8 kroků k finanční nezávislosti

19. 2. 2018

Život od výplaty k výplatě můžeme nazývat “bohémstvím” až do prvního většího průšvihu. Tento přístup lze ještě pochopit u mladého člověka. Začíná si teprve užívat výhod dospělého a nezávislého člověka a běžné záležitosti jej míjí velkým obloukem. I ten by ale v jistých momentech jistě ocenil finanční rezervu. Ta však nepřichází jen tak.

Celá aktualita

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017

Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita
Všechny aktuality