Úspory.cz >> Finance >> Jak se změnila platba kartou na internetu?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021 Finance Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Nutná je dvoufaktorová kontrola

Vyplnění údajů z vaší karty a následně zadání potvrzovacího kódu, který prostřednictvím SMS zprávy přišel na váš mobilní telefon. Takto s největší pravděpodobností vypadala vaše platba na internetu ještě v průběhu minulého roku. Od 1. ledna 2021 musí všichni poskytovatelé platebních služeb a další subjekty podílející se na zpracování platební transakce přistoupit k silnějšímu, minimálně dvoufaktorovému ověření uživatele. 

Vydavatel karty proto při platbě ověřuje minimálně dva na sobě nezávislé prvky, které jsou pro každého klienta jedinečné. V praxi se jedná o kombinaci prvků ze tří kategorií kontroly:

  • kategorie vlastnictví/držení: ověření něčeho, co klient vlastní (například mobilní telefon), 
  • kategorie znalostí: kontrola informace, kterou ví jen uživatel (PIN kód, heslo apod.), 
  • kategorie biometrie/inherence: potvrzení otiskem prstu či funkcí rozpoznání obličeje. 

Jednorázová potvrzovací SMS nepatří podle Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) do kategorie znalostí. Nejde o skutečnost, kterou by mohl znát jen majitel karty. SMS spadá do první kategorie, protože je bezprostředně navázána na vlastnictví mobilního telefonu. Kontrola kódem z SMS by tedy představovala jen jednofaktorové ověření.

Cílem změn je větší bezpečnost plateb

Řada subjektů k dvoufaktorové kontrole přistoupila již v průběhu let 2019 a 2020, proto pro vás tento způsob ověřování nemusí být novinkou. Poskytovatelé bankovních služeb měli na základě směrnice Evropské unie o platebních službách PSD2 přejít na silnější kontrolu v září roku 2019. U mnoha subjektů ale během příprav docházelo ke zpoždění zejména kvůli náročným požadavkům na počítačový systém. Evropské úřady proto odložili platnost směrnice na začátek letošního roku.

Cílem dvoufaktorového ověřování je zajištění větší bezpečnosti plateb. „Rostoucí počet podvodů i s léty osvědčenými metodami, k nimž patří například právě SMS, jen poukázal na dynamický vývoj na straně podvodníků a na skutečnost, že co bylo dříve považováno za etalon funkčního a bezpečného řešení, dnes už nemusí dostačovat,“ vysvětluje technologický konzultant PwC Martin Huňka pro server Aktuálně.cz. Díky zavedení těchto pravidel by zloději nemělo stačit, že má u sebe váš mobil a platební kartu.

U některých bank kartou na internetu bez aplikace nezaplatíte

Jak tedy vypadá platba kartou na internetu nyní? Po vyplnění údajů z karty je klient na svém mobilním telefonu vyzván k potvrzení v mobilní aplikaci. V té platbu ověří prostřednictvím vstupního hesla, otisku prstu či skenu obličeje. Tím jsou splněny dvě kategorie kontroly – vlastnictví (držení mobilu) a znalostí (jen vy byste měli znát heslo do aplikace), eventuálně biometrie.

Tato kontrola ale znevýhodňuje uživatele, kteří nemají chytrý telefon nebo internetové bankovnictví. Jakým způsobem dotyční platí kartou na internetu? U některých bank jednoduše nijak. Musí na e-shopu zvolit jinou platební metodu, například klasický převod na účet nebo platbu při osobním vyzvednutí zboží. K bankám, kde se bez ověření v aplikaci neobejdete, patří UniCredit Bank, Hello bank a od 1. dubna také Air Bank.

Výjimku tvoří platby, na které se silné ověření nevztahuje (například nízké částky či opakované platby u stejného obchodníka) a transakce mimo EU. Ty nepodléhají směrnici PSD2, za platbu zde přebírá zodpovědnost obchodník. U populárních nákupů na amerických nebo čínských e-shopech se tak nic nemění. 

Většina bank SMS ověření stále umožňuje, ale v kombinaci s ePINem

Potvrzení v bankovní aplikaci je nejsnazší a uživatelsky nejpřívětivější způsob. Nicméně většina bank svým klientům umožňuje alternativní ověření. Jedná se o kombinaci SMS kódu a ePINu. Zákazníci si ePIN vygenerují nejčastěji v internetovém bankovnictví. Ti, kteří jej nevyužívají, mohou ePIN třeba u České spořitelny získat v bankomatu. Jinak poskytovatelé většinou posílají SMS s ePINem při aktivování služby. Kromě České spořitelny nabízí ověření SMS + ePIN rovněž Fio banka, Moneta, Equa bank, Sberbank nebo Banka Creditas.

Nepleťte si ePIN s klasickým PIN kódem, který zadáváte při platbách u obchodníků či v bankomatu pro výběr hotovosti. Váš ePIN je určen výhradně pro placení na internetu. Podoba ePINu se u jednotlivých bank výrazně liší – u České spořitelny jde o pětičíslí, ePIN u Equa bank může mít 4–8 čísel. U některých poskytovatelů je ePIN automaticky vygenerovaný a neměnný, jinde si ho bez problémů změníte podle svých představ.

Budoucnost v umělé inteligenci

ČSOB a mBank sází na umělou inteligenci. Spolu s SMS používají jako druhý způsob ověření automatizovanou behaviorální analýzu. Zjednodušeně řečeno – systém podle vašeho chování při nakupování odhalí, zda se jedná opravdu o vás. Zkoumá se mimo jiné obvyklý čas nákupu, IP adresa, používaný operační systém, internetový prohlížeč, ale také to, jak rychle pohybujete prstem po obrazovce mobilu. Behaviorální detekci rozvíjí i Česká spořitelna.

Štítky: finance | platební karty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita
Všechny aktuality