Úspory.cz >> Finance >> Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ
Aktuality

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020 Finance Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Společníci malých s.r.o. mohou získat až 44 500 Kč

Program má stejná pravidla jako Pětadvacítka pro OSVČ, jejíž pokračování vláda už schválila. Je spravován a financován Finanční správou, která začne přijímat žádosti hned, jakmile vláda novelu zákona o kompenzačním bonusu schválí v rámci zkráceného jednání vyvolaného legislativní nouzí. Návrh nejprve musí schválit Poslanecká sněmovna a poté i Senát. 

Odpovídající žadatelé mají nárok na příspěvek ve výši 500 Kč za každý den v období od vyhlášení celostátní karantény 12. března až do 8. června, kdy mají být omezení v souvislosti s karanténou ukončena. Celkově by tak mohli společníci malých s. r. o. získat až 44 500 Kč.

O podporu mohou žádat malá s.r.o.

Zatímco Pětadvacítka je určená čistě pro drobné OSVČ, tento kompenzační bonus je směřován na podporu činnosti malých společností s ručením omezeným. V České republice působí přibližně 300 tisíc firem s formou činnosti s. r. o. a podle ministerstva o podporu zažáda cca 200 tisíc z nich. Dle odhadů by mělo být vyplaceno zhruba 9 miliard korun. „Jejich podnikání se totiž často materiálně příliš neodlišuje od osob samostatně výdělečných činných, kteří již na státní podporu dosáhnou,“  uvedla Alena Schillerová, ministryně financí.

Pomoc je cílená pro aktivní společníky malých s. r. o.

Nový podpůrný program je určen pro aktivní společníky v čele malých s. r. o., ne pro firmy jako takové, a už vůbec ne pro pasivní společníky. Žadatel, který je společníkem ve více firmách s. r. o., může o kompenzační bonus žádat pouze jednou.

Kvůli eliminaci tzv. mrtvých schránek bylo nezbytné zavést časový, příjmový a rezidenční test, jehož účelem je zjistit, zda je žádající firma ekonomicky aktivní společnost schopná prokázat minimální výši obratu.

3 podmínky, které eliminují tzv. mrtvé schránky:

 1. Minimální obrat společnosti s. r. o. ve výši 180 tisíc korun za rok 2019 nebo předpoklad dosažení takového obratu v roce 2020 či 2021.

 2. Žádající společnost musí být daňovým rezidentem v ČR, Evropské unii nebo Evropského hospodářského prostoru.

 3. Žádající společník musí být aktivním společníkem dané společnosti ke dni 12. března 2020.

Jaké podmínky musí žadatel splnit, aby získal kompenzační bonus

 • Forma společnosti s.r.o. a maximálně dva společníci. O podporu mohou žádat oba.

 • Forma společnosti s více než dvěma společníky, kteří jsou v blízkém příbuzenském vztahu.

 • Žádající společník nesmí být zároveň zaměstnancem, který je účastníkem nemocenského pojištění. Výjimkou je pouze zaměstnání v dané společnosti (např. jednatel).

 • Žádající společník nesmí v daném období čerpat státní podporu sám na sebe.

 • Žádající společník s.r.o. nemá současně nárok na Pětadvacítku. Pokud již jako OSVČ žádal o tento příspěvek, nemůže žádat o tento kompenzační bonus na podporu pro společníky malých s. r. o.

Důležité info: Nárok na kompenzační bonus nemají společníci ve firmách, které se během vymezeného období nacházely v úpadku, likvidaci nebo šlo o nespolehlivé plátce (nespolehlivé osoby) dle zákona o DPH.

podpora pro osvč a s. r. o.

Jak podat žádost o kompenzační bonus

Prvním krokem k získání kompenzačního bonusu je vyplnění jednoduchého formuláře, kde je nutné identifikovat firmu, uvést bankovní účet v české méně a vyplněnou žádost nejlépe odeslat prostřednictvím datové schránky na příslušný Finanční úřad. Žádost lze poslat také emailem nebo poštou, musí však být vlastnoručně podepsaná. Žádost je možné podat nejpozději 60 dní po skončení tzv. bonusového období.  

Nezbytnou součástí žádosti je čestné prohlášení, v němž žadatel uvede, že během vymezeného období byla jeho podnikatelská činnost omezena nebo ji nemohl vykonávat a to v důsledku šíření koronaviru a krizových opatření s ním souvisejících.

Za omezení je považováno:

 • uzavření či omezení provozovny

 • karanténa žadatele nebo jeho zaměstnance

 • péče o dítě žadatele nebo jeho zaměstnance

 • snížení či omezení poptávky po výrobcích či službách

 • snížení či omezení dodávek nutných pro výkon podnikatelské činnosti

Štítky: koronavirus | osvč |

Hodnocení článku:

Podobné články

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita

“Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení

20.04.2020

9. dubna 2020 byl spuštěn program finanční pomoci OSVČ, jejichž činnost nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru a s ním související omezení a opatření. Původně mělo jít o jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč za období 12. března až 30. dubna. Vláda však rozhodla, že nárok na příspěvek budou mít OSVČ až do odvolání všech omezení.

Celá aktualita

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020

Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Celá aktualita

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26.01.2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19.01.2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

08.08.2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19