Úspory.cz >> Finance >> “Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června
Aktuality

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020 Finance Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Od dubna do června 500 Kč pro OSVČ denně

Původní “ošetřovné” pro OSVČ činilo 424 Kč na den. Nově vláda tento příspěvek zvýšila na 500 Kč denně od dubna a dobu nároku prodloužila do 30. června 2020. O ošetřovné v rámci druhé výzvy mohou OSVČ žádat od 11. května (pozn. redakce: Výzva I za březen byla ukončena.). Ke dni 6. května 2020 vláda projednala již 25 tisíc žádostí a vyplatila 180 milionů korun.

Náš tip: Nejsnáze a nejrychleji žádost o ošetřovné vyřídíte online vyplněním a odesláním pomocí datové schránky (DS).

O vyřízení žádosti OSVČ informují pracovníci Ministerstva průmyslu a obchodu. Není nutné nikam volat, naopak je to nežádoucí. Kvůli ochraně osobních údajů pracovníci MPO stejně žádné informace o konkrétní žádost po telefonu podat nemohou.

Co je “ošetřovné” pro OSVČ?

  • Ošetřovné pro OSVČ vyplácené v souvislosti s pandemií koronaviru není klasické ošetřovné, jaké pobírají zaměstnanci, ale jednorázová dotace. Dle zákona o nemocenském pojištění na tento příspěvek nemají OSVČ žádný nárok.

  • Ošetřovné pro OSVČ nepodléhá zdanění.

  • Ošetřovné pro OSVČ nesnižuje limit pro jinou podporu. Žadatelé nemusí příspěvek uvádět do registru de minimis.

  • Podrobné informace najdete na portálu Ministerstva průmyslu a obchodu.

90 % žádostí bylo schváleno

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu bylo kladně vyřízeno 90 % žádostí. Mnohé žádosti však musely být vráceny zpět kvůli doplnění. Mezi nejčastější nedostatky u vrácených žádostí byly chybějící údaje a dokumenty, zejména pak potvrzení o uzavření školy a v případě péče o handicapovanou osobu potvrzení o uzavření zařízení sociálních služeb.

Jak správně podat žádost o “ošetřovné” pro OSVČ v rámci výzvy II

  • Žadatel v českém jazyce vyplní online žádost v podobě krátkého dotačního formuláře

  • Žádost o ošetřovné pro OSVČ je od 11. května 2020 dostupná na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

  • Vyplněnou žádost se všemi požadovanými dokumenty lze odeslat prostřednictvím datových schránek nebo poštou. V druhém případě je nutné dokumenty vlastnoručně podepsat (adresa Ministerstva průmyslu a obchodu je: Na Františku 32, 110 15 Praha 1).

Štítky: koronavirus | osvč | program covid |

Hodnocení článku:

Podobné články

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita

“Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení

20.04.2020

9. dubna 2020 byl spuštěn program finanční pomoci OSVČ, jejichž činnost nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru a s ním související omezení a opatření. Původně mělo jít o jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč za období 12. března až 30. dubna. Vláda však rozhodla, že nárok na příspěvek budou mít OSVČ až do odvolání všech omezení.

Celá aktualita

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020

Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Celá aktualita

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26.01.2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19.01.2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

08.08.2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19