Úspory.cz >> Finance >> “Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020 Finance Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Od dubna do června 500 Kč pro OSVČ denně

Původní “ošetřovné” pro OSVČ činilo 424 Kč na den. Nově vláda tento příspěvek zvýšila na 500 Kč denně od dubna a dobu nároku prodloužila do 30. června 2020. O ošetřovné v rámci druhé výzvy mohou OSVČ žádat od 11. května (pozn. redakce: Výzva I za březen byla ukončena.). Ke dni 6. května 2020 vláda projednala již 25 tisíc žádostí a vyplatila 180 milionů korun.

Náš tip: Nejsnáze a nejrychleji žádost o ošetřovné vyřídíte online vyplněním a odesláním pomocí datové schránky (DS).

O vyřízení žádosti OSVČ informují pracovníci Ministerstva průmyslu a obchodu. Není nutné nikam volat, naopak je to nežádoucí. Kvůli ochraně osobních údajů pracovníci MPO stejně žádné informace o konkrétní žádost po telefonu podat nemohou.

Co je “ošetřovné” pro OSVČ?

  • Ošetřovné pro OSVČ vyplácené v souvislosti s pandemií koronaviru není klasické ošetřovné, jaké pobírají zaměstnanci, ale jednorázová dotace. Dle zákona o nemocenském pojištění na tento příspěvek nemají OSVČ žádný nárok.

  • Ošetřovné pro OSVČ nepodléhá zdanění.

  • Ošetřovné pro OSVČ nesnižuje limit pro jinou podporu. Žadatelé nemusí příspěvek uvádět do registru de minimis.

  • Podrobné informace najdete na portálu Ministerstva průmyslu a obchodu.

90 % žádostí bylo schváleno

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu bylo kladně vyřízeno 90 % žádostí. Mnohé žádosti však musely být vráceny zpět kvůli doplnění. Mezi nejčastější nedostatky u vrácených žádostí byly chybějící údaje a dokumenty, zejména pak potvrzení o uzavření školy a v případě péče o handicapovanou osobu potvrzení o uzavření zařízení sociálních služeb.

Jak správně podat žádost o “ošetřovné” pro OSVČ v rámci výzvy II

  • Žadatel v českém jazyce vyplní online žádost v podobě krátkého dotačního formuláře

  • Žádost o ošetřovné pro OSVČ je od 11. května 2020 dostupná na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

  • Vyplněnou žádost se všemi požadovanými dokumenty lze odeslat prostřednictvím datových schránek nebo poštou. V druhém případě je nutné dokumenty vlastnoručně podepsat (adresa Ministerstva průmyslu a obchodu je: Na Františku 32, 110 15 Praha 1).

Štítky: koronavirus | osvč | program covid |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita
Všechny aktuality