Úspory.cz >> Finance >> Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021 Finance Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Co je bankovní identita?

Bankovní identita umožňuje digitální ověření totožnosti pomocí stejných metod, jaké používáte pro přihlášení do internetbankingu. Máte u své banky aktivované internetové bankovnictví? Pak už bankovní identitu vlastně máte, jen záleží na tom, zda ji vaše banka spustila.

Hlavní výhodou bankovní identity je, že můžete využít přihlášení do internetového bankovnictví jako prostředek pro ověření identity u portálů státní správy. Je to vlastně takový digitální občanský průkaz. Jedná se tak o alternativu například k eObčance, mojeID nebo aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu. V řadě případů může bankovní identita nahradit rovněž datovou schránku.

Jak přihlášení pomocí bankovní identity funguje?

Bankovní identita slouží pro ověření totožnosti, přihlášení do portálů státní správy nebo elektronický podpis dokumentu. Jak na to? Poskytovatel umožňující přihlášení pomocí bankovní identity vám nabídne seznam spolupracujících bank. Když kliknete na tu svoji, budete přesměrováni na přihlašovací stránku do vašeho internetového bankovnictví.

Přístup je tak stejně bezpečný, jako když se přihlašujete do internetbankingu. Pro přihlášení budete potřebovat naprosto stejné údaje – tedy většinou přihlašovací jméno, heslo a potvrzení v aplikaci, případně pomocí ePIN či otisku prstu.

Jaké banky identitu poskytují?

Bankovní identita je v provozu od začátku roku 2021. Postupně ji začaly aktivovat tyto banky:

  • Česká spořitelna, 
  • ČSOB, 
  • Air bank, 
  • Equa bank, 
  • Fiobanka, 
  • Komerční banka, 
  • Moneta Money Bank, 
  • Raiffeisen Bank, 
  • UniCredit Bank. 

U některých bank musíte dát souhlas s využíváním bankovní identity (nejčastěji ji aktivujete v internetovém bankovnictví), u jiných bank funguje bankovní identita automaticky. 

Které instituce bankovní identitu podporují?

A kde můžete bankovní identitu využít? Identifikaci pomocí bankovní identity podporuje například Portál občana, portály jednotlivých úřadů či portál Moje daně. Aktuálně tak můžete díky bankovní identitě podat daňové přiznání elektronicky, přestože nemáte datovou schránku nebo ověřený elektronický podpis.Přihlášení proběhne jednoduše třeba přes datovou schránku, elektronickou občankou s čipem nebo přes internetové bankovnictví prvních tří bank, které již nabídly bankovní identitu. I díky tomu věřím, že počet uživatelů daňového portálu se ze současných 220 tisíc lidí nejméně zdvojnásobí,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová.

Bankovní identita je jednou z možností identifikace také pro elektronické sčítání lidu. Můžete si díky ní rovněž zřídit datovou schránku na dálku, již nemusíte chodit na poštu. 

Bankovní identita je zdarma

Využívání bankovní identity je zdarma. Pro přihlášení do portálů státní správy ji můžete využít kdykoliv a odkudkoliv, aniž byste potřebovali jiné formy identifikace. Dosud potřeboval občas pro online komunikaci s úřady datovou schránku nebo si musel zřídit například eObčanku. Kouzlo bankovní identity tkví právě v tom, že už nemusíte vyřizovat nic navíc – díky využívání internetového bankovnictví ji už nejspíš máte.

Do budoucna se plánuje využití bankovní identity nejen pro státní instituce, ale také v soukromé sféře – umožní vám například podepsat smlouvu s dodavatelem energií nebo telefonním operátorem na dálku, bez elektronického podpisu nebo skenování papírových dokumentů. 

Štítky: banky | datové služby | finance | internetové bankovnictví |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita
Všechny aktuality