Úspory.cz >> Finance >> Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021 Finance Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Apríl si letos opět poznamenejte do kalendáře

Řádný termín pro podávání daňového přiznání je i letos 1. dubna. Pokud podáváte daně elektronicky, termín se prodlužuje až do května. Jestliže vám daně zpracovává daňový poradce, je termín ještě delší. Abyste nemuseli státu platit víc, než opravdu musíte, je dobré vědět, jaké odečitatelné položky si můžete z daní odečíst. Daňový základ lze snížit následujícími způsoby. 

Hypotéční úvěr nebo stavební spoření

Splácíte hypoteční úvěr nebo stavební spoření, které jste použili k řešení bytových potřeb? Nezapomeňte si zaplacené úroky odečíst od základu daně. Jen dávejte pozor na jednu zásadní změnu, kterou je snížení limitu odpočtu pro nově obstarané bytové potřeby od 1. ledna 2021 z původních 300 tisíc Kč na 150 tisíc Kč. Pokud jste uzavřeli smlouvu do konce roku 2020, i nadále můžete odečítat úroky až do 300 tisíc Kč, a to i v případě refinancování.  

Penzijní připojištění

Pokud si platíte penzijní připojištění, můžete si s jeho pomocí snížit daňový základ až o 24 tisíc ročně. Čistá daňová úspora pak je 3 600 korun. Nehraje roli, zda jste zaměstnancem nebo podnikáte. I tady ale počítejte s jednou zásadní podmínkou, která říká, že je nutné si na svou smlouvu poslat více než 12 tisíc ročně, tedy cca tisícovku měsíčně.  

Životní pojištění

I životní pojištění vám může základ daně zajímavým způsobem snížit. V tomhle případě jde opět o 24 tisíc korun za rok, což znamená 3 600 korun (15 procent z 24 tisíc) čisté daňové úspory. Toto zvýhodnění navíc mohou využít i majitelé smluv takzvaného soukromého životního pojištění (sem spadá např. kapitálové životní pojištění nebo investiční životní pojištění).  

I v tomhle případě je ale potřeba počítat s několika podmínkami. Sem patří třeba skutečnost, že smlouva musí být v režimu „s daňovým zvýhodněním. Smlouva tedy nesmí umožňovat průběžné mimořádné výběry, musí být sjednána minimálně na 60 měsíců trvání smlouvy a minimálně do 60 let věku klienta – pojistníka. 

Dárcovství

Chodíte darovat krev nebo kostní dřeň? Případně přispíváte nejrůznějším organizacím hmotnými nebo finančními dary? I tuhle bohulibou činnost si můžete snadno z daní odečíst. Ve druhém zmíněném případě musí hodnota daru činit nejméně 1000 Kč nebo být vyšší než 2 % základu daně, přičemž darem je možno snížit roční základ daně maximálně o 15 %. Dárcovství krve je potom ohodnoceno částkou 3 000 korun za jeden odběr. Pokud budete darovat kostní dřeň, ohodnocení se zvyšuje na 20 000 Kč. 

Členské příspěvky odborové organizace a vzdělávání

Odečíst od základu daně si můžete také členské příspěvky odborové organizaci, která podle svých stanov obhajuje hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců. Tady můžete uplatnit maximálně 1,5 % zdanitelných příjmů ze závislé činnosti/zaměstnání, nejvýše však 3 tisíce korun za zdaňovací období.  

Hradili jste poplatek spojený se zkouškou ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání? V tomhle případě si pak můžete odečíst maximálně 10 tisíc korun. A pamatujte, u osob zdravotně postižených se tato částka zvyšuje na 13 tisíc korun, respektive 15 tisíc korun u osoby s těžším zdravotním postižením. 

Další slevy, které můžete uplatnit

Při vyplňování daňového přiznání nezapomeňte ani na další slevy, které můžete uplatnit. Tou nejzajímavější je jistě sleva na poplatníka, která se oproti minulým letům zvyšuje na 27 840 Kč. V roce 2022 pak vzroste ještě více, na 30 840 Kč.  

Mezi další slevy patří i sleva na manželku/manžela žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti v případě, že nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 tisíc korun (pokud má manžel/ka nárok na průkaz ZTP/P, sleva bude činit dvojnásobek). 

Odečíst si můžete i slevu na invaliditu, která činí 2 520 korun až 5 040 korun (základní a rozšířená). Další je i sleva pro držitele průkazu ZTP/P, která činí 16 140 korun. Rodiče studentů pak mohou uplatnit další slevu ve výši 4 020 korun. Pokud se rozhodnete dítě umístit do předškolního zařízení, máte nárok na slevu ve výši 13 350 korun. 

V případě, že musíte využívat EET pokladnu, máte nárok na slevu na evidenci tržeb (maximální částka činí v tomhle případě 5 tisíc korun, přičemž skutečnou výši slevy je nutné spočítat v závislosti na základ daně).  

Poslední slevou je potom sleva na dani za každého zaměstnance se zdravotním postižením, která činí 18 tisíc korun za zaměstnance a maximálně 60 tisíc korun za zaměstnance s těžkým zdravotním postižením.

Štítky: finance |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita
Všechny aktuality