Úspory.cz >> Finance >> 8 kroků k finanční nezávislosti
Aktuality

8 kroků k finanční nezávislosti

19. 2. 2018 Finance Život od výplaty k výplatě můžeme nazývat “bohémstvím” až do prvního většího průšvihu. Tento přístup lze ještě pochopit u mladého člověka. Začíná si teprve užívat výhod dospělého a nezávislého člověka a běžné záležitosti jej míjí velkým obloukem. I ten by ale v jistých momentech jistě ocenil finanční rezervu. Ta však nepřichází jen tak.

Nemá smysl bavit se o lidech, kteří o finance nemají nouzi. Těch mezi známi není mnoho. Většina z nás se naopak potýká s opačným problémem, který představuje neustálý nedostatek financí. Vytvořit se finanční rezervu je pro mnohé lidí téměř nemožné. Přesto to však lze.

1. Hlídejte rodinný rozpočet

Velmi dobře znáte své příjmy a náklady. Přesto se tu a sem “rozšoupnete”. Však to nějak zvládnete. Pociťujete při čtení těchto řádků déjá vu? Pokud budete takto přemýšlet i nadále, své finance pod kontrolu nikdy nedostanete. Dodržujte rodinný rozpočet a brzdy bude lépe.

2. Mějte přehled

Pořádek dělá přátelé. A nejen to. Netušíte, kde máte všechny smlouvy, a vlastně ani pořádně nevíte, kolik měsíčně utratíte a za co? Shromážděte veškeré dokumenty a uložte je na jedno místo. Vytvořte si tabulku a vepište do ní své příjmy a výdaje. Snadno tak zjistíte, jak na tom jste, a kolik si můžete dovolit utrácet.

3. Vytvořte si základní rezervu

Už vám zase přišel nedoplatek za elektřinu a vy jej nemáte z čeho doplatit? Zatněte zuby a mějte neustále bokem připravených nejméně 10 000 korun určených přesně pro takové nepříjemné životní momenty. Hned se vám bude lépe dýchat, uvidíte.

4. Snažte se snížit výdaje

Spousta lidí platí každý měsíc více, než by mohli. Podívejte se na své stálé výdaje a zamyslete se nad těmi, které by šly snížit. Splaťte dluhy dříve a zbavte se drahých kreditních karet. Můžete například změnit dodavatele energií či telefonního operátora nebo refinancovat své půjčky či hypotéky za výhodnějších podmínek. Zbude vám více peněz na zábavu a snáze si vytvoříte větší finanční rezervu.

5. Vytvořte si větší finanční rezervu

Jakmile si ve svých osobních financích uděláte pořádek, bude se vám lépe plánovat. Vaším dalším krokem by mělo být vytvoření vyšší finanční rezervy cca 70 000 korun. Krizových 10 000 korun si ponechte na menší nečekané výdaje, ta větší se hodí na opravu auta, nákup vybavení do domácnosti nebo prostě jako záloha.

6. Automatizujte

Internetové bankovnictví je skvělá věc, které vám usnadní život i správu financí. Zadejte si trvalé platby, abyste s nimi neměli žádné starosti. Jednou až dvakrát do měsíce projeďte účet a ujistěte se, že vše proběhlo v pořádku a nikde nic nedlužíte. Dobře uděláte, pokud si mezi příkazy zadáte jeden, díky kterém se menší částka přesune také na váš spořicí účet.

7. Myslete na budoucnost

Dokážete si představit, jak na tom budete za deset, patnáct či dvacet let? Kromě finanční rezervy se vyplatí myslet také na pojištění. Pro lepší život ve stáří se hodí penzijní připojištění, ke kterému vám stát nabízí roční příspěvek až 2 000 korun ročně. Vyplatí se přemýšlet o investičních možnostech. Vaše peníze vám mohou vydělat další a další peníze.

8. Vytvořte si rezervu na 6 měsíců

Jakmile budete mít tuto rezervu, zvládnete i velmi náročné životní období. Snáze překonáte ztrátu zaměstnání či delší nemoc. Díky finanční nezávislosti se budete moci vzniklým problémem zabývat na 100 %.

 

Štítky: finance | rodinné finance | rozpočet domácnosti |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26. 1. 2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19. 1. 2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

8. 8. 2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita

3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost

25. 7. 2018

Provoz domácnosti měsíčně spolkne tisíce korun. Kromě hypotéky či nájmu největší výdaje představuje spotřeba energií, vody a jiné poplatky. I přes poměrně vysoké náklady spoustu domácností každoročně překvapí nedoplatek. Chcete snížit výdaje? Dejte na naše rady!

Celá aktualita

Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem

1. 6. 2018

Stačí přiložit platební kartu k terminálu a během pár sekund je zaplaceno. Pro drtivou většinu Čechů se zadávání PINů a podpisování účtenek stalo téměř zapomenutou minulostí, ke které se rozhodně netouží vracet. Češi nejenže bezkontaktní platby zbožňují, ale zároveň vítají nové a hlavně rychlejší platební možnosti, jako je například platba mobilem.

Celá aktualita

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017

Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita
Všechny aktuality