Úspory.cz >> Finance >> 8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou
Aktuality

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

8. 8. 2018 Finance Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Slovo bohatý je samo o sobě závádějící. Na první pohled se jako bohatý jeví člověk, který nosí značkové oblečení, jezdí ve drahém autě a bydlí v honosně vybaveném bytě. Jen on sám ví, že jej půjčky měsíčně stojí desítky tisíc korun. Nemá žádné úspory a při prvním problému o všechno přijde během jedné chvilky.

Na druhé straně tu máme člověka, který vypadá docela obyčejně, má docela obyčejné auto a nemá potřebu bydlet v předraženém bytě. Utrácí s rozumem za kvalitní věci, netrápí jej dluhy a navíc má našetřeno. Ruku na srdce a upřímně si přiznejte, na kterém místě byste chtěli být vy? Pojďme si říci, jak na to.

 

Výše platu není známkou bohatství

Ne každý může vydělávat statisíce až miliony korun. Ve skutečnosti není ani tak důležité, kolik vyděláte, ale jak se svým výdělkem naložíte, a zda dokážete každý měsíc ušetřit alespoň minimální částku.

 

Neutrácejte více, než vyděláte

Jediným způsobem, jak mít své finance pod kontrolou, je mít přehled nejen nad svými příjmy, ale především výdaji. Své výdaje proto pevně držte na uzdě a snažte se utratit spíše méně, než byste mohli.

 

Zapisujte si své výdaje

Většina lidí doslova přežívá od výplaty k výplatě. Vesele utrácí, dokud jim nedojdou peníze. Pište si po dobu jednoho měsíce veškerou útratu. Snadno tak zjistíte, za co utrácíte nejvíce, a které výdaje jsou jednoduše zbytečné.

 

Když dluhy, tak s rozumem

V životě pravděpodobně nastanou situace, kdy se bez půjčky neobejdete. Nejčastěji se jedná o nákup vozidla nebo investice do vlastního bydlení. Prospěšná může být i kreditní karta, pokud se používá správně, a použité prostředky vždy splatíte v bezúročném období.

 

Založte si spořicí účet

Není svazující, peníze máte stále k dispozici a je tam alespoň minimální úrok. Každý měsíc si tam posílejte stejnou částku a pomalu si vytvářejte finanční rezervu. Tuto částku berte jako pravidelný výdaj.

 

Pozor na kreditní karty a kontokorenty

Kreditní karty mohou být dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Pokud si nedokážete říct dost, raději se kreditním kartám vyhýbejte. Pro nečekané výdaje mějte raději připravenou vlastní finanční rezervu. Nic vás nepřekvapí a vyhnete se vysokým úrokům za půjčení peněz.

 

Plaťte včas

Veškeré platby plaťte vždy včas. Skvělým pomocníkem je internetové bankovnictví, kde si jednoduše nastavíte trvalé i jednorázové příkazy. Usnadní vám to správu osobních financí a navíc budete mít daleko lepší přehled, kam vaše těžce vydělané koruny mizí.

 

Buďte zodpovědní

Dobře si promyslete každý větší výdaj předtím, než pošlete své peníze do světa. Opravdu potřebujete lepší televizi? Je důležité mít dvě auta v domácnosti? Peníze se dají ušetřit různými způsoby. Změnit můžete například mobilního operátora i dodavatele energií. Možností, jak ušetřit existuje hodně, stačí po nich zapátrat.

Štítky: osobní finance |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26. 1. 2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19. 1. 2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost

25. 7. 2018

Provoz domácnosti měsíčně spolkne tisíce korun. Kromě hypotéky či nájmu největší výdaje představuje spotřeba energií, vody a jiné poplatky. I přes poměrně vysoké náklady spoustu domácností každoročně překvapí nedoplatek. Chcete snížit výdaje? Dejte na naše rady!

Celá aktualita

Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem

1. 6. 2018

Stačí přiložit platební kartu k terminálu a během pár sekund je zaplaceno. Pro drtivou většinu Čechů se zadávání PINů a podpisování účtenek stalo téměř zapomenutou minulostí, ke které se rozhodně netouží vracet. Češi nejenže bezkontaktní platby zbožňují, ale zároveň vítají nové a hlavně rychlejší platební možnosti, jako je například platba mobilem.

Celá aktualita

8 kroků k finanční nezávislosti

19. 2. 2018

Život od výplaty k výplatě můžeme nazývat “bohémstvím” až do prvního většího průšvihu. Tento přístup lze ještě pochopit u mladého člověka. Začíná si teprve užívat výhod dospělého a nezávislého člověka a běžné záležitosti jej míjí velkým obloukem. I ten by ale v jistých momentech jistě ocenil finanční rezervu. Ta však nepřichází jen tak.

Celá aktualita

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017

Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita
Všechny aktuality