Úspory.cz >> Finance >> 8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou
Aktuality

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

08.08.2018 Finance Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Slovo bohatý je samo o sobě závádějící. Na první pohled se jako bohatý jeví člověk, který nosí značkové oblečení, jezdí ve drahém autě a bydlí v honosně vybaveném bytě. Jen on sám ví, že jej půjčky měsíčně stojí desítky tisíc korun. Nemá žádné úspory a při prvním problému o všechno přijde během jedné chvilky.

Na druhé straně tu máme člověka, který vypadá docela obyčejně, má docela obyčejné auto a nemá potřebu bydlet v předraženém bytě. Utrácí s rozumem za kvalitní věci, netrápí jej dluhy a navíc má našetřeno. Ruku na srdce a upřímně si přiznejte, na kterém místě byste chtěli být vy? Pojďme si říci, jak na to.

 

Výše platu není známkou bohatství

Ne každý může vydělávat statisíce až miliony korun. Ve skutečnosti není ani tak důležité, kolik vyděláte, ale jak se svým výdělkem naložíte, a zda dokážete každý měsíc ušetřit alespoň minimální částku.

 

Neutrácejte více, než vyděláte

Jediným způsobem, jak mít své finance pod kontrolou, je mít přehled nejen nad svými příjmy, ale především výdaji. Své výdaje proto pevně držte na uzdě a snažte se utratit spíše méně, než byste mohli.

 

Zapisujte si své výdaje

Většina lidí doslova přežívá od výplaty k výplatě. Vesele utrácí, dokud jim nedojdou peníze. Pište si po dobu jednoho měsíce veškerou útratu. Snadno tak zjistíte, za co utrácíte nejvíce, a které výdaje jsou jednoduše zbytečné.

 

Když dluhy, tak s rozumem

V životě pravděpodobně nastanou situace, kdy se bez půjčky neobejdete. Nejčastěji se jedná o nákup vozidla nebo investice do vlastního bydlení. Prospěšná může být i kreditní karta, pokud se používá správně, a použité prostředky vždy splatíte v bezúročném období.

 

Založte si spořicí účet

Není svazující, peníze máte stále k dispozici a je tam alespoň minimální úrok. Každý měsíc si tam posílejte stejnou částku a pomalu si vytvářejte finanční rezervu. Tuto částku berte jako pravidelný výdaj.

 

Pozor na kreditní karty a kontokorenty

Kreditní karty mohou být dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Pokud si nedokážete říct dost, raději se kreditním kartám vyhýbejte. Pro nečekané výdaje mějte raději připravenou vlastní finanční rezervu. Nic vás nepřekvapí a vyhnete se vysokým úrokům za půjčení peněz.

 

Plaťte včas

Veškeré platby plaťte vždy včas. Skvělým pomocníkem je internetové bankovnictví, kde si jednoduše nastavíte trvalé i jednorázové příkazy. Usnadní vám to správu osobních financí a navíc budete mít daleko lepší přehled, kam vaše těžce vydělané koruny mizí.

 

Buďte zodpovědní

Dobře si promyslete každý větší výdaj předtím, než pošlete své peníze do světa. Opravdu potřebujete lepší televizi? Je důležité mít dvě auta v domácnosti? Peníze se dají ušetřit různými způsoby. Změnit můžete například mobilního operátora i dodavatele energií. Možností, jak ušetřit existuje hodně, stačí po nich zapátrat.

Štítky: osobní finance |

Hodnocení článku:

Podobné články

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita

“Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení

20.04.2020

9. dubna 2020 byl spuštěn program finanční pomoci OSVČ, jejichž činnost nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru a s ním související omezení a opatření. Původně mělo jít o jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč za období 12. března až 30. dubna. Vláda však rozhodla, že nárok na příspěvek budou mít OSVČ až do odvolání všech omezení.

Celá aktualita

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020

Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Celá aktualita

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26.01.2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19.01.2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19