Úspory.cz >> Finance >> COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020 Finance V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.


Ministryně financí schvaluje podporu tuzemského exportu

Alena Schillerová, ministryně zdravotnictví, v minulých dnech prohlásila, že export je tahounem české ekonomiky, a proto je nutné české vývozce v tomto náročném období podpořit

Díky záručnímu programu COVID plus Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) získala miliardy korun, které použije na poskytnutí záruk k úvěrům pro velké exportní firmy postižené opatřeními spojenými s pandemií koronaviru. 

EGAP tak v nejbližších dnech využije své kapacity a know-how, aby nově poskytla také záruky na provoz, pracovní kapitál a dokonce i investice. Cílem programu COVID plus je významné posílení likvidity exportních podniků.

Na COVID plus mají nároky tuzemské exportní firmy

Podniky, které se chtějí účastnit programu COVID plus musí splnit následující podmínky. Žádost může podat společnost s 250 a více zaměstnanci. Podíl exportu zboží a služeb žádající společnosti musí dosahovat minimálně jedné pětiny na celkových tržbách z výrobků a služeb a tržbách za prodej za rok 2019.

Minimální hranice činí 5 milionů korun, maximální pak 25 % z celkových ročních tržeb z prodeje výrobků a služeb za rok 2019. Poměr zajištění úvěrů je 80 % ze strany EGAP a 20 % ze strany bank. Garance záruky je poskytována na dobu 3 let u úvěrů a pracovního kapitálu a 5 let u investičních úvěrů.

COVID plus doplnil programy COVID I a COVID II

Záruční program COVID plus určený pro exportní firmy doplnil již dva existující programy - bezúročný úvěrový program COVID I pro živnostníky, malé a střední podniky a záruční program COVID II pro malé a střední podniky s počtem zaměstnanců do 250 osob. 

Tyto dva pomocné programy vznikly ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Celkem bylo přijato více než 9 000 žádostí. Aktuálně se připravuje třetí vlna, pro kterou bylo vyčleněno 150 milionů korun, a do níž by měly spadnout i větší podniky s počtem zaměstnanců až 500


Vedle záručních programů se hovoří také o pojištění přímých a nepřímých záruk zajištěných společností EGAP.

Štítky: koronavirus | program covid |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality