Úspory.cz >> Finance >> COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky
Aktuality

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020 Finance V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.


Ministryně financí schvaluje podporu tuzemského exportu

Alena Schillerová, ministryně zdravotnictví, v minulých dnech prohlásila, že export je tahounem české ekonomiky, a proto je nutné české vývozce v tomto náročném období podpořit

Díky záručnímu programu COVID plus Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) získala miliardy korun, které použije na poskytnutí záruk k úvěrům pro velké exportní firmy postižené opatřeními spojenými s pandemií koronaviru. 

EGAP tak v nejbližších dnech využije své kapacity a know-how, aby nově poskytla také záruky na provoz, pracovní kapitál a dokonce i investice. Cílem programu COVID plus je významné posílení likvidity exportních podniků.

Na COVID plus mají nároky tuzemské exportní firmy

Podniky, které se chtějí účastnit programu COVID plus musí splnit následující podmínky. Žádost může podat společnost s 250 a více zaměstnanci. Podíl exportu zboží a služeb žádající společnosti musí dosahovat minimálně jedné pětiny na celkových tržbách z výrobků a služeb a tržbách za prodej za rok 2019.

Minimální hranice činí 5 milionů korun, maximální pak 25 % z celkových ročních tržeb z prodeje výrobků a služeb za rok 2019. Poměr zajištění úvěrů je 80 % ze strany EGAP a 20 % ze strany bank. Garance záruky je poskytována na dobu 3 let u úvěrů a pracovního kapitálu a 5 let u investičních úvěrů.

COVID plus doplnil programy COVID I a COVID II

Záruční program COVID plus určený pro exportní firmy doplnil již dva existující programy - bezúročný úvěrový program COVID I pro živnostníky, malé a střední podniky a záruční program COVID II pro malé a střední podniky s počtem zaměstnanců do 250 osob. 

Tyto dva pomocné programy vznikly ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Celkem bylo přijato více než 9 000 žádostí. Aktuálně se připravuje třetí vlna, pro kterou bylo vyčleněno 150 milionů korun, a do níž by měly spadnout i větší podniky s počtem zaměstnanců až 500


Vedle záručních programů se hovoří také o pojištění přímých a nepřímých záruk zajištěných společností EGAP.

Štítky: koronavirus | program covid |

Hodnocení článku:

Podobné články

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

“Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení

20.04.2020

9. dubna 2020 byl spuštěn program finanční pomoci OSVČ, jejichž činnost nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru a s ním související omezení a opatření. Původně mělo jít o jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč za období 12. března až 30. dubna. Vláda však rozhodla, že nárok na příspěvek budou mít OSVČ až do odvolání všech omezení.

Celá aktualita

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020

Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Celá aktualita

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26.01.2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19.01.2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

08.08.2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19