Úspory.cz >> Finance >> Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem
Aktuality

Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem

1. 6. 2018 Finance Stačí přiložit platební kartu k terminálu a během pár sekund je zaplaceno. Pro drtivou většinu Čechů se zadávání PINů a podpisování účtenek stalo téměř zapomenutou minulostí, ke které se rozhodně netouží vracet. Češi nejenže bezkontaktní platby zbožňují, ale zároveň vítají nové a hlavně rychlejší platební možnosti, jako je například platba mobilem.

Spousta Čechů se dostává do situace, kdy u sebe nemá žádnou hotovost. Bezkontaktně lze totiž platit téměř všude - v obchodech, v restauracích, na sportovištích apod. Podle odhadů je devět z deseti plateb provedeno bezkontaktně. A podíl bezkontaktních plateb neustále narůstá.

 

„Počet plateb kartou u obchodníků roste o více než 20 procent ročně. V České republice provádíme 91 procent všech plateb kartou bezkontaktně, což nás staví na druhou příčku na světě hned za Austrálii,“ uvedl Marcel Gajdoš, regionální manažer společnosti Visa pro Česko a Slovensko.

První bezkontaktní platba se uskutečnila v roce 2011

Zdá se to jako celá věčnost, ale není tomu tak. První bezkontaktní platba se v České republice odehrála přesně 20. července 2011, což je teprve sedm let nazpátek. Stalo se tak v Globusu v pražských Čakovicích. Češi si na novou, jednodušší a rychlejší možnost placení zvykli velice rychle. O tři roky později bezkontaktní platby tvořily téměř polovinu všech uskutečněných plateb.

 

„Dlouhodobě pozorujeme zvyšující se zájem o aktivní využívání karty. Podíl plateb hotovostí u našich klientů se nyní pohybuje kolem 20 procent. Roste počet klientů, kteří platí pouze bezhotovostně a pouze čas od času vybírají z bankomatu nízkou částku,“ potvrzuje trend ve způsobu placení Jakub Švestka, mluvčí Moneta Money Bank.

 

Miroslav Lukeš, šéf kartové společnosti MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko, uvádí, že do dvou let by měly bezkontaktně probíhat všechny platby. Bezkontaktními platbami se přitom myslí nejen platební karty, ale také různé platební přívěsky, nálepky či mobilní telefony. „Přiblížit se ke 100 % bychom se mohli někdy v roce 2020. V té době by měly být už všechny platební terminály vybaveny bezkontaktní technologií,“ říká Lukeš.

Počet klientů platících kartou roste

Bezkontaktně platí i lidé, kteří v minulostí platební karty odmítali úplně. Nejčastěji šlo o děti a seniory. Největším problémem pro ně nebyly samotné platební karty, ale malá tlačítka, na která prostě neviděli. Tento problém za ně vyřešily bezkontaktní možnosti placení.

 

„Počet klientů, kteří kartu nepoužívají, se snižuje zhruba o 6 % ročně. Zatímco v roce 2015 používalo kartu zhruba 60 % z těch, komu byla vydána, loni to bylo již 72 %,“ říká mluvčí banky Filip Hrubý.


Podle kartových společností přinese větší digitalizace plateb prospěch jak spotřebitelům, tak i obchodníkům a institucím. Hlavní výhodou by byla úspora času. „Nebudou muset řešit papírování s výplatními páskami, tiskem či rozesíláním složenek za poplatky či pokuty. Rozpočtům institucí se uleví i díky snížení kriminality spojené s hotovostí. Průzkum například ukazuje, že náklady městem spravovaných přepravců na jeden vybraný ‚fyzický‘ dolar jsou průměrně 14,5 centu a jen 4,2 centu z toho ‚digitálního‘,“ dodává na závěr Marcel Gajdoš.

Štítky: bezkontaktní karty | bezkontaktní platby |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26. 1. 2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19. 1. 2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

8. 8. 2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita

3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost

25. 7. 2018

Provoz domácnosti měsíčně spolkne tisíce korun. Kromě hypotéky či nájmu největší výdaje představuje spotřeba energií, vody a jiné poplatky. I přes poměrně vysoké náklady spoustu domácností každoročně překvapí nedoplatek. Chcete snížit výdaje? Dejte na naše rady!

Celá aktualita

8 kroků k finanční nezávislosti

19. 2. 2018

Život od výplaty k výplatě můžeme nazývat “bohémstvím” až do prvního většího průšvihu. Tento přístup lze ještě pochopit u mladého člověka. Začíná si teprve užívat výhod dospělého a nezávislého člověka a běžné záležitosti jej míjí velkým obloukem. I ten by ale v jistých momentech jistě ocenil finanční rezervu. Ta však nepřichází jen tak.

Celá aktualita

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017

Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita
Všechny aktuality