Úspory.cz >> Finance >> Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem
Aktuality

Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem

01.06.2018 Finance Stačí přiložit platební kartu k terminálu a během pár sekund je zaplaceno. Pro drtivou většinu Čechů se zadávání PINů a podpisování účtenek stalo téměř zapomenutou minulostí, ke které se rozhodně netouží vracet. Češi nejenže bezkontaktní platby zbožňují, ale zároveň vítají nové a hlavně rychlejší platební možnosti, jako je například platba mobilem.

Spousta Čechů se dostává do situace, kdy u sebe nemá žádnou hotovost. Bezkontaktně lze totiž platit téměř všude - v obchodech, v restauracích, na sportovištích apod. Podle odhadů je devět z deseti plateb provedeno bezkontaktně. A podíl bezkontaktních plateb neustále narůstá.

 

„Počet plateb kartou u obchodníků roste o více než 20 procent ročně. V České republice provádíme 91 procent všech plateb kartou bezkontaktně, což nás staví na druhou příčku na světě hned za Austrálii,“ uvedl Marcel Gajdoš, regionální manažer společnosti Visa pro Česko a Slovensko.

První bezkontaktní platba se uskutečnila v roce 2011

Zdá se to jako celá věčnost, ale není tomu tak. První bezkontaktní platba se v České republice odehrála přesně 20. července 2011, což je teprve sedm let nazpátek. Stalo se tak v Globusu v pražských Čakovicích. Češi si na novou, jednodušší a rychlejší možnost placení zvykli velice rychle. O tři roky později bezkontaktní platby tvořily téměř polovinu všech uskutečněných plateb.

 

„Dlouhodobě pozorujeme zvyšující se zájem o aktivní využívání karty. Podíl plateb hotovostí u našich klientů se nyní pohybuje kolem 20 procent. Roste počet klientů, kteří platí pouze bezhotovostně a pouze čas od času vybírají z bankomatu nízkou částku,“ potvrzuje trend ve způsobu placení Jakub Švestka, mluvčí Moneta Money Bank.

 

Miroslav Lukeš, šéf kartové společnosti MasterCard pro Česko, Slovensko a Rakousko, uvádí, že do dvou let by měly bezkontaktně probíhat všechny platby. Bezkontaktními platbami se přitom myslí nejen platební karty, ale také různé platební přívěsky, nálepky či mobilní telefony. „Přiblížit se ke 100 % bychom se mohli někdy v roce 2020. V té době by měly být už všechny platební terminály vybaveny bezkontaktní technologií,“ říká Lukeš.

Počet klientů platících kartou roste

Bezkontaktně platí i lidé, kteří v minulostí platební karty odmítali úplně. Nejčastěji šlo o děti a seniory. Největším problémem pro ně nebyly samotné platební karty, ale malá tlačítka, na která prostě neviděli. Tento problém za ně vyřešily bezkontaktní možnosti placení.

 

„Počet klientů, kteří kartu nepoužívají, se snižuje zhruba o 6 % ročně. Zatímco v roce 2015 používalo kartu zhruba 60 % z těch, komu byla vydána, loni to bylo již 72 %,“ říká mluvčí banky Filip Hrubý.


Podle kartových společností přinese větší digitalizace plateb prospěch jak spotřebitelům, tak i obchodníkům a institucím. Hlavní výhodou by byla úspora času. „Nebudou muset řešit papírování s výplatními páskami, tiskem či rozesíláním složenek za poplatky či pokuty. Rozpočtům institucí se uleví i díky snížení kriminality spojené s hotovostí. Průzkum například ukazuje, že náklady městem spravovaných přepravců na jeden vybraný ‚fyzický‘ dolar jsou průměrně 14,5 centu a jen 4,2 centu z toho ‚digitálního‘,“ dodává na závěr Marcel Gajdoš.

Štítky: bezkontaktní karty | bezkontaktní platby |

Hodnocení článku:

Podobné články

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita

“Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení

20.04.2020

9. dubna 2020 byl spuštěn program finanční pomoci OSVČ, jejichž činnost nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru a s ním související omezení a opatření. Původně mělo jít o jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč za období 12. března až 30. dubna. Vláda však rozhodla, že nárok na příspěvek budou mít OSVČ až do odvolání všech omezení.

Celá aktualita

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020

Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Celá aktualita

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26.01.2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19.01.2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19