Úspory.cz >> Finance >> Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola
Aktuality

Děti nerozumí financím. Učit by je měli rodiče i škola

9. 10. 2017 Finance Nedostatečná finanční negramotnost je nejčastější příčinou finančních problémů, špatného hospodaření s financemi i vysoké zadluženosti u domácností. Financím často nerozumí ani dospělí, natož dospívající děti. Podle finančních odborníků by měla ekonomie a finance patřit mezi základní předměty na středních školách stejně jako českých jazyk nebo matematika.

Lidé se neorientují ve světě financí a to jim přináší problémy při hospodaření s osobními financemi. Nechápou základní pojmy a například při hledání půjčky nemají tušení jak si spočítat, která je nejvýhodnější. Tato situace není pouze obrázkem české společnosti, podobný problém řeší i sousední Německo.

„Žáci žijí v tržní společnosti a musí jí porozumět, i kdyby se s nich stali kritici kapitalismu,“ uvedl Nils Goldschmidt z Centra pro ekonomické vzdělávání v Siegenu (ZöBiS). Němečtí ekonomové se proto snaží prosadit ekonomii do škol jako nový předmět. Podle nich by si lidé měli osvojit správné ekonomické myšlení co nejdříve. S dostatečnými znalosti budou lépe připravení na život.

V České republice narůstá poptávka po novém předmětu - ekonomii

U nás je situace velmi podobná. Konkrétně se šířením ekonomické vzdělanosti mezi žáky a studenty středních škol zabývá Institut ekonomického vzdělávání (INEV). „Samostatný předmět Ekonomie a finance na většině českých škol chybí. A to se nešťastně podepisuje na českých dětech i dospívajících. Samostatný předmět ekonomie je inovace, pro kterou zvedne ruku každý informovaný a rozumný člověk,“ zdůrazňuje Martina Bacíkova, ředitelka institutu.

Hlavním cílem INEV je snaha prosadit ekonomii jako předmět na středních školách. Školám a učitelům dodává kvalitní zdroje a zároveň pořádá Ekonomickou olympiádu. „Ekonomická olympiáda nám umožňuje zůstat v kontaktu se středoškolskou realitou a díky tomu můžeme být v pomoci flexibilní a efektivní,“ vysvětluje smysl olympiády Martina Bacíková. Olympiádu oficiálně podporuje i Česká národní banka (ČNB).

Děti se ve světě financí nevyznají

O stav finanční gramotnosti české populace se zajímala i ČSOB banka, která si nechala zpracovat průzkum. Banku zajímalo především to, jak se ve světě orientují děti, potažmo jejich rodiče. Výsledky průzkumy potvrdily, že finanční gramotnost není silnou stránkou ani jejich rodičů.

„Když jsme se ptali dětí, jak se vyznají ve světě peněz, tak nám samy přiznaly, že o hospodaření moc nevědí,“ uvedl k tématu Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB. S prvotním poznáním světa peněz by podle něj měli děti seznámit jejich rodiče. Většina toho však není schopna, protože ani oni sami nemají o správném hospodaření s financemi dostatečné vědomosti.

„Pokud by domácnosti přišly o hlavní zdroj příjmu, typicky by vydržely jeden až tři měsíce, než by si musely půjčit nebo se přestěhovat a snížit tím své pravidelné výdaje. Čtvrtina rodin by při výpadku příjmů s penězi nevydržela dokonce ani jeden měsíc. Pokud se vede Čechům dobře, tak se takový přístup neprojeví, problém ale nastává v době krize,“ dodal Petr Hutla na závěr.

 

Štítky: finance | finanční gramotnost | finanční gramotnost dětí |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26. 1. 2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19. 1. 2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

8. 8. 2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita

3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost

25. 7. 2018

Provoz domácnosti měsíčně spolkne tisíce korun. Kromě hypotéky či nájmu největší výdaje představuje spotřeba energií, vody a jiné poplatky. I přes poměrně vysoké náklady spoustu domácností každoročně překvapí nedoplatek. Chcete snížit výdaje? Dejte na naše rady!

Celá aktualita

Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem

1. 6. 2018

Stačí přiložit platební kartu k terminálu a během pár sekund je zaplaceno. Pro drtivou většinu Čechů se zadávání PINů a podpisování účtenek stalo téměř zapomenutou minulostí, ke které se rozhodně netouží vracet. Češi nejenže bezkontaktní platby zbožňují, ale zároveň vítají nové a hlavně rychlejší platební možnosti, jako je například platba mobilem.

Celá aktualita

8 kroků k finanční nezávislosti

19. 2. 2018

Život od výplaty k výplatě můžeme nazývat “bohémstvím” až do prvního většího průšvihu. Tento přístup lze ještě pochopit u mladého člověka. Začíná si teprve užívat výhod dospělého a nezávislého člověka a běžné záležitosti jej míjí velkým obloukem. I ten by ale v jistých momentech jistě ocenil finanční rezervu. Ta však nepřichází jen tak.

Celá aktualita

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017

Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Celá aktualita
Všechny aktuality